gebelikhaftalari.gen.tr
Gebelik Haftaları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar20 Haftalık Gebelik

20. haftalık Gebelikte, anne karnındaki bebeğinizin cinsiyetini artık ultrason yardımı ile öğrenebilirsiniz. Bebek bu hafta itibari ile ortalama 300 gr. Ve 17 cm uzunluğunda olacaktır. Bebek anne karnında bacağını kıvırdığı için  boy ölçüsü almak pek kolay olmayacak. Gebeliği takip eden doktor bebeğin bütün uzuvlarını teker teker ölçebilir. Bütün bu ölçümler bebeğin gelişimini takip edebilmek için oldukça önemlidir.

Bedeninizde can bulan bebek bu haftalarda yutkunmak ve nefes almak için hazırlık yapıyor. Vücut uzuvları birbiri ile orantılı geliştiği için geçen haftalara oranla artık kafası çok büyük bir görünümde değil. Cildi değişik katmanlarda oluştuğu için henüz karmakarışık bir yapıda. Cilt yapısının üst kısmında 4 adet katman bulunuyor. Ciltte bulunan bu katmanlar bebeğin parmak izinin oluşmasını sağlıyor. Henüz oldukça zayıf bir görünümde olsa da vücudu yağ depolamaya başladı.

20. haftalık gebelikte en heyecanlı gelişme bebeğin dişlerinin çıkmaya başlamasıdır. Diş oluşumu diş etlerin altında gerçekleştiği için bebek doğduktan 6 – 9 ay sonra açığa çıkacaktır. Anne karnında mucizevi bir yolculuk içinde olan bebeğin bağırsakları, midesi, karaciğeri ve vücudundaki bütün organlar oluşumunu tamamlamak üzere.

Bebek 20. Haftalık gebelikte parmağını emiyor. Parmağını emmesi sindirim sistemi için bir nevi alıştırma oluyor. Ayrıca bebek bu haftalarda mekonyum adı verilen ve sindirim nedeni ile oluşan yapışkan ve siyah renkte bir sıvı üretimi başladı. Üretimi gerçekleşen bu siyah ve yapışkan sıvı bağırsaklarda depolanıyor.

Bebeğinizin cinsiyetini bu hafta ultrason yardımı ile öğrenebilirsiniz. Şayet bebeğinizin cinsiyeti kız ise rahmi oluşmaya başlamış olacaktır. Şayet bebeğinizin cinsiyeti erkek ise testisleri olması gereken yere doğru yükselmeye başlamıştır.

20. Hafta Gebelikte Anne

Bu hafta gebeliğinizin tam yarısın dasınız. Artık bebeğinizi daha rahat hissediyor olacaksınız. Fakat henüz hissedemiyorsanız paniklemenize gerek yok, ilk gebeliğini yaşayan anne adayları bedeninde taşıdığı miniğin hareketlerini biraz daha geç hissedebilir.

20 Haftalık Gebelik

20. haftalık gebelikte ciltte bazı bölgelerde koyulaşmalar fark etmiş olabilirsiniz. Göğüs ucunun etrafı koyu bir renkle çevrilmiş olabilir. Ancak gebelik hormonları nedeni ile ortaya çıkan bir sorundur ve doğumdan bir süre sonra normale dönecektir.

Hayat Akışı: Tebrikler gebeliğinizin yarısını geride bıraktınız. Bu haftalarda ihtiyacınızı karşılayacak kadar demir aldığınızdan emin olmalısınız. Gebeliğiniz süresince bedeninizde büyüttüğünüz bebeğin ve plesantanın demire ihtiyacı olacaktır. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için meyve, sebze, mineral, karbonhidrat ve gerekli vitaminlerden ihtiyacınızı karşılayacak şekilde bir beslenme programı oluşturmalısınız.

Baş Dönmesi: Kalabalık ortamlar baş dönmesine neden olabilir. Rahatlayabilmek için rahat kıyafetler tercih edin ve rahat ortamlarda bulunun.

Bacak Krampları: Vücudunuzda kan akışını kolaylaştırabilmek için fırsat buldukça ayağınızı yukarı kaldırmaya çalışın ve bolca sıvı tüketmeye özen gösterin.

Karında Kaşıntı: 20. Haftalık gebelikte karında kaşıntı başlaması çok normaldir. Bu kaşıntı cildin gerilmesinden kaynaklanmaktadır. Devamlı nemlendirici kullanarak cildinizi tahrişlerden karşı koruyabilirsiniz. Eğer kızarıklık karnınızı tamamen kaplamışsa ve ne yaparsanız yapın rahat değilseniz doktorunuza danışmalısınız.

Cilt Değişimleri: Tırnaklarınız ve saçlarınız eskiye oranla daha çabuk uzuyor olabilir. Ayrıca tırnaklarınız en ufak bir darbede kırılabilir. Bütün bu gelişmelerin nedeni gebelik hormonlarıdır. Çene ve yüz bölgesinde tüylenme yaşayabilirsiniz. Ancak korkmayın doğumdan sonra bu sorunda diğerleri gibi ortadan kaybolacaktır.

Vajinal Akıntı: Gebelik devam ettikçe vajinal akıntı da artış yaşamanız doğal. Çok rahatsız edici bir sorun olsa da enfeksiyondan korunmak için gerekli.

Mide Yanması Ve Hazımsızlık: 20. Haftalık gebeliğe ulaştınız ve mide yanması nedeni ile çok sıkıntı yaşıyorsunuz, yemeklerin arkasından şekersiz sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 17.12.2013 18:44:02

20 Haftalık Gebelik Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "20 Haftalık Gebelik"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik, döneminde rahminizin derinliklerinde susam boyutuna gelmiş embriyo bütün hızı ile büyümeye devam etmektedir. Bu haftada susam boyutundaki embriyo bütün organlarının meydana geleceği endoderm, mezoderm ve ektode...

37 Haftalık Gebelik

37 Haftalık Gebelik, beklediğiniz doğum tarihine doğru yaklaşırken anne karnındaki bebek kilo almaya devam etmektedir. 37 haftada bebeğin kilosu yaklaşık olarak 2 kilo 900 gram civarında boyu ise, 48 cm civarındadır. Anne karnı ar...

40 Haftalık Gebelik

40 haftalık gebelik, gebeliğin sonuncu haftasıdır. Bu hafta genellikle anne adayları yaklaşık 9 ay süren keyifli bir sürecin sonuna gelmişlerdir. Sonunda bekledikleri gün gelmiş ve bebeklerini kucağına almalarının zamanı gelmiştir...

28 Haftalık Gebelik

28 haftalık gebelik, doğuma yaklaştığınızı gösterir. Gebeliğin son üç ayına adım atıyorsunuz. Henüz tam ağırlaşmamış olsanız da, akşama doğru el ve ayak bileklerinizde şişlikler ortaya çıkabilir. Ancak gece boyu dinlendiğiniz zama...

36 Haftalık Gebelik

36. hafta gebelikte anne karnında yolculuğa devam eden bebeğin boy uzunluğu ortalama 47 cm. ağırlığı ise 2 kg. 700 gramdır. Bebek her geçen gün ortalama 30 gr kadar almaya devam edecek. Bütün sistemleri o büyük gün için hazırlı...

27 Hafta Gebelik Anne

GEBELİĞİN 27. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER Anne Karnındaki Bebeğin 27. Haftası Anne karnında büyük hızla gelişmeye devam eden bebek bu hafta ortalama 900 gr. Ağırlığında ve 42 cm. uzunluğundadır. ...

4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık gebelik, her anne adayı bu duyguyu yaşamak ve anne olmak ister, evlilik denilince akla ilk gelen aile, ve çocuktur. Evli çiftler arasında bir çok kişi ise hemen çocuk olması kararı alır. Tabii ki bu durum her ne kadar e...

39 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik, artık anne karnındaki bebek dünyaya gelmek için oldukça sabırsızlanmaktadır. Bebeğin vücudundaki mevcut olan yağ katmanlarında giderek artış görülmektedir. Bu yağ katmanları sayesinde doğduktan sonra kendi vüc...

17 Haftalık Gebelik

17. Haftalık gebelikte anne karnında yaşam mücadelesi veren bebeğin yaşamsal kabiliyetleri gelişiyor. Bu hafta bebek yaklaşık bir avuç kadar olacak. Bebeğin ağırlığı 140 gr. Boy uzunluğu ise ortalama 14 – 15 cm kadar olacaktır....

25 Haftalık Gebelik

25. haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek nefes alabilmek için hazırlık aşamasında. Anne karnında büyük yaşam mücadelesi veren minik varlık bu hafta 700 gr ağırlığında ve ortalama 35 cm uzunluğundadır. Minik varlığın...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Gebelik Haftaları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018