gebelikhaftalari.gen.tr
Gebelik Haftaları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar18 Haftalık Gebelik

18. haftalık gebelikte bebeğinizin hareketlerini fark edebileceksiniz. Bedeninizde can bulan varlık bu hafta ortalama 200 gr ağırlığında ve 14 cm uzunluğunda olacaktır. Artık bebeğiniz plasentadan daha büyük.

18. haftalık gebelikte şayet bebeğinizin kalbinde bir sıkıntı mevcut ise ultrason yardımı ile fark edilebilecektir. Bebeğiniz içeride şu an bacak ve kollarını esnetebiliyor. Dolaşımı gerçekleşen kan cildinden görülebilmekte ve kulakları da bulunması gereken yerde. Bebeğin cinsiyeti eğer erkek ise cinsel organları oluşum aşamasında, kız ise rahmi ve fallop borusu oluşuyor. Bebeğin akciğerleri büyük bir hızla olgunlaşıyor. Dış dünyaya ait sesleri duymaya başladı. Bu yeti 3 aylık dönemin sonuna kadar bütünüyle tamamlanacak. Artık bedeninizde sergilediği hareketleri hissedebileceğiniz kadar gelişti. 18. Haftalık gebelikte bebeğin cinsiyeti ultrason filmi ile öğrenilebilir.

18. haftalık gebelikte anne; rahminiz şu anda göbeğin tam altına konumlanmış durumda. Gebeliğiniz henüz fark edilmese de karnınızda büyüme fark edebilirsiniz. Çoğu gebe 18 – 20 haftalık gebeliklerde detaylı bir ultrason yardımı ile bebeğinin sağlıklı gelişip gelişmediğini öğrenir.

Hayat Akışı: Sürekli kendinizi aç hissedebilirsiniz. Yaşadığınız iştah patlaması bu haftalarda gayet normal. Gebelik boyunca sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek sizin elinizde. Bu haftalardan itibaren vücudu sıkıca saran kıyafetler yerine daha rahat kıyafetler giymeyi tercih etmelisiniz.

Gebeliğin 2. Üç aylık döneminde kan basıncında düşüş yaşanabilir. Yataktan kalkarken ya da otururken aniden hareket etmeyin. Baş dönmesi yaşayabilirsiniz. 18. Haftalık gebeliğe ulaştınız ve muhtemel kendinizi gayet iyi hissediyorsunuz. İlk 3 aylık döneme göre enerji patlaması yaşayabilirsiniz.

Unutkanlık: 18. Haftalık gebelik ile beraber unutkanlık ortaya çıkmış olabilir. Gün içinde bazı şeyleri unutmanız gayet normal. Kendinize kızmaktansa önemli şeyleri not almayı deneyebilirsiniz.

İştah: Bu haftalarda iştah artışı yaşayabilirsiniz.

18 Haftalık Gebelik

Mide bulantılarını geride bıraktığınız için doğal olarak iştahınız da artış yaşanıyor. Bebeğiniz için, sağlıklı ve vitamin ağırlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın.

Varis Damarları: Eğer varis damarlarınız ortaya çıkmışsa, ağrı ve kaşıntıya neden oluyorsa varis çoraplarından yararlanabilirsiniz.

Fetal Hareketler: 18. Hafta gebelikte karnınızın içinde tuhaf sesler geliyorsa muhtemel bu sesler bebeğe ait olacak. Fakat henüz hissetmemiş olabilirsiniz. Telaşlanmanızı gerektirecek bir durum yok kısa bir süre sonra hissedebilirsiniz.

Ayaklarda Ve Bileklerde Şişlik: Vücut sıvı depolamaya devam ettikçe ayak ve bileklerde şişme yaşamanız gayet normal. Ayaklarınızda oluşan şişliği azaltabilmek için fazla ayakta kalmamaya özen gösterin ve ayaklarınızı fırsat buldukça yukarı kaldırın.

Cilt, Tırnak Ve Saç değişimleri: Hamilelikte söylemesi üzücü ama egzama, sivilce ve ciltte lekeler ortaya çıkabilir. Bu tür cilt sorunları gebeliğin bilindik belirtilerindendir. Nedeni ise gebelik hormonlarıdır. Ayrıca saçlarınız daha çabuk uzuyor ve eskisinden daha gür. Ama sevinmeyin doğumdan sonra eski halini alacaktır. Tırnaklarınızda eskiye oranla daha çabuk uzuyor ve daha kırılgan. Bütün bu değişimler gebelik sonlandığı zaman normale dönecektir.

Mide Yanması: Mide yanması hamilelik döneminde açığa çıkabilecek en yaygın belirtilerdendir. Porsiyonlarınızı küçültün, besinleri daha fazla çiğneyin ve ağır ağır yiyin. Yemeklerin arkasından hemen uzanmayın, dik oturmaya çalışın ve tükettiğiniz gıdalardan acı olan her şeyi iptal edin.

Bacak Krampları: En tatlı uykunun ortasında bacağınıza giren bir kramp yüzünden acı ile uyanabilirsiniz. Nedeni tam olarak belli olmasa da bacaklarınıza masaj yaparak sorunu giderebilirsiniz.

Sırt Ağrıları: 18. Haftalık gebelik sırt ağrılarının ortaya çıkabileceği bir dönemdir. Ağırlık merkezinizin değişmesi sırt ağrılarına neden olabilir. Eşinize fırsat buldukça masaj yaptırarak rahatlama bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 17.12.2013 18:43:20

18 Haftalık Gebelik Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "18 Haftalık Gebelik"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik, döneminde rahminizin derinliklerinde susam boyutuna gelmiş embriyo bütün hızı ile büyümeye devam etmektedir. Bu haftada susam boyutundaki embriyo bütün organlarının meydana geleceği endoderm, mezoderm ve ektode...

37 Haftalık Gebelik

37 Haftalık Gebelik, beklediğiniz doğum tarihine doğru yaklaşırken anne karnındaki bebek kilo almaya devam etmektedir. 37 haftada bebeğin kilosu yaklaşık olarak 2 kilo 900 gram civarında boyu ise, 48 cm civarındadır. Anne karnı ar...

40 Haftalık Gebelik

40 haftalık gebelik, gebeliğin sonuncu haftasıdır. Bu hafta genellikle anne adayları yaklaşık 9 ay süren keyifli bir sürecin sonuna gelmişlerdir. Sonunda bekledikleri gün gelmiş ve bebeklerini kucağına almalarının zamanı gelmiştir...

28 Haftalık Gebelik

28 haftalık gebelik, doğuma yaklaştığınızı gösterir. Gebeliğin son üç ayına adım atıyorsunuz. Henüz tam ağırlaşmamış olsanız da, akşama doğru el ve ayak bileklerinizde şişlikler ortaya çıkabilir. Ancak gece boyu dinlendiğiniz zama...

36 Haftalık Gebelik

36. hafta gebelikte anne karnında yolculuğa devam eden bebeğin boy uzunluğu ortalama 47 cm. ağırlığı ise 2 kg. 700 gramdır. Bebek her geçen gün ortalama 30 gr kadar almaya devam edecek. Bütün sistemleri o büyük gün için hazırlı...

27 Hafta Gebelik Anne

GEBELİĞİN 27. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER Anne Karnındaki Bebeğin 27. Haftası Anne karnında büyük hızla gelişmeye devam eden bebek bu hafta ortalama 900 gr. Ağırlığında ve 42 cm. uzunluğundadır. ...

4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık gebelik, her anne adayı bu duyguyu yaşamak ve anne olmak ister, evlilik denilince akla ilk gelen aile, ve çocuktur. Evli çiftler arasında bir çok kişi ise hemen çocuk olması kararı alır. Tabii ki bu durum her ne kadar e...

39 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik, artık anne karnındaki bebek dünyaya gelmek için oldukça sabırsızlanmaktadır. Bebeğin vücudundaki mevcut olan yağ katmanlarında giderek artış görülmektedir. Bu yağ katmanları sayesinde doğduktan sonra kendi vüc...

17 Haftalık Gebelik

17. Haftalık gebelikte anne karnında yaşam mücadelesi veren bebeğin yaşamsal kabiliyetleri gelişiyor. Bu hafta bebek yaklaşık bir avuç kadar olacak. Bebeğin ağırlığı 140 gr. Boy uzunluğu ise ortalama 14 – 15 cm kadar olacaktır....

25 Haftalık Gebelik

25. haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek nefes alabilmek için hazırlık aşamasında. Anne karnında büyük yaşam mücadelesi veren minik varlık bu hafta 700 gr ağırlığında ve ortalama 35 cm uzunluğundadır. Minik varlığın...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Gebelik Haftaları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018