gebelikhaftalari.gen.tr
Gebelik Haftaları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar14 Haftalık Gebelik

14. Haftalık gebelikte anne karnındaki bebek yaklaşık 40 gr. ağırlığında ve 9 cm. uzunluğundadır. Bebeğiniz her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor ve plasenta aracılığı ile besleniyor. Plasenta oluşmadan önce bebeğin ihtiyacını gideren vitellüs kesesi plasentanın oluşumu ile ortadan kayboldu. Her geçen gün bebeğinizin vücudu orantı kazanıyor. 14. Hafta ile beraber bebeğinizin kulakları kafasının yanlarına doğru gidiyor, gözleri ise artık birbirine daha yakın. Kaşları çıkıyor, birkaç haftaya ayırt edilebilecek kadar belirgin bir yüzü olacak. Bu haftanın en heyecanlı gelişmesi bebeğinizin artık gözlerini kısma kabiliyetini kazanmasıdır. Ayrıca yüzünü buruşturuyor, kaşlarını çatıyor, idrarını yapıyor ve büyük ihtimalle parmağını emebiliyor. Bebeğinizin minik böbrekleri artık idrar üretimine başladı, bebek kendini çevreleyen amniyotik sıvıdan kurtuluyor. Şayet bu haftalarda ultrasona girmeyi düşünüyorsanız parmağını emdiğini görebilirsiniz.

14. haftalık gebelik ve bebeğiniz hızla uzamaya devam ediyor. Kafası vücuduna oranla daha büyük. Boynu uzuyor, kolları daha orantılı. Dalağı kırmızı kan hücreleri, karaciğeri safra üretimine başladı bile. Henüz ayakları çok minik olduğu için sizi tekmelese de bunu fark etmeyeceksiniz.

Miniğin bağırsakları bu hafta ile beraber mekonyum üretimine başladı. Ayrıca vücudunu koruyacak ve lanugo adı verilen tüyler çıkmaya başladı.

14. haftalık gebelikte anne, 2. Üç aylık döneme ulaştınız ve enerjiniz eskisinden daha fazla. Geçen haftalara bakarak mide bulantınız hafifledi ve göğüslerinizde ki hassasiyet kayboldu. Bu haftalarda kendinizi iyi hissettirecek planlar yaparak gebeliğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ruh halinizde sürekli gel-gitler yaşıyor olabilirsiniz. Ancak fazla stres yapmamaya çalışın. Vücudunuzdaki hormon değişimi nedeni ile bu tür sıkıntılar yaşamanız gayet normal.

Hayat Akışı: Karın ağrısı yaşamanız muhtemel, çünkü rahminizi destekleyen kaslar esnemeye başlayacak. Bu esneme de alt karın bölgenizde ağrıya neden olacak. 14. Haftaya kadar yaklaşık 3 – 4 kilo kadar almış olabilirsiniz. Bazı gebeler de kilo artışı daha fazla olurken bazı gebelerde daha az olabilir.

14 Haftalık Gebelik

Azalan Yorgunluk: Birinci üç aylık dönemi artık arkanızda bıraktınız ve yorgunluğunuzun azalması çok doğal. Plasenta oluştuğu için daha enerjik olacaksınız.

Tuvalet Ziyaretlerinin Azalması: İkinci üç aylık dönemde geçen haftalara nazaran daha az tuvalet ihtiyacı duyacaksınız. Bu haftalarda bunun tadını çıkarmaya bakın, gelecek haftalarda yine sık sık tuvalet ziyaretine ihtiyacınız olacak.

Sırt Ve Bel Ağrıları: 14. Hafta gebelikte sırt ağrılarını daha çok maruz kalabilirsiniz. Rahminiz genişlemeye devam ettikçe ağırlık merkeziniz değişime uğruyor ve bu nedenle ağrılarınız oluşuyor. Gebelik sürecinde anne adaylarının %75 kadarı sırt ağrılarına maruz kalabilir.

Kabızlık ve Gaz: Kabızlık ve gaz sorunu progesteron hormonunun artması nedeni ile oluşan bir sıkıntıdır. Bu sıkıntıyı hafifletmek için sık ama küçük öğünler yemeye özen gösterin.

Burun Tıkanıklığı: Gebeliğin neden olduğu hormonlardan dolayı mukoza zarlarında kan akışı artabilir. Gece uyumadan önce odanızı havalandırarak rahat edebilirsiniz.

Varis Damarları: Varis genellikle bacak damarlarında ortaya çıkabilen bir gebelik sıkıntısıdır. Bebeğin beslenebilmesi için üretimi gerçekleşen fazla kan basıncı nedeni ile ortaya çıkabilir. Oluşan varis damarlarını tamamen engellemek imkansızdır. Ancak sürekli bacaklarınızı hareket ettirerek kan sirkülasyonunu en aza indirebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin: Hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olmak hem de sağlıklı bir gebelik geçirmek için sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Çok şekerli gıdaları bu aralar hayatınızdan çıkarmalısınız.

Gebelik Boyunca Diyet Yapmayın: 14. Hafta gebelik ve devamında fazla kilo aldığını düşünen Birçok gebe gebelik döneminde diyet yapmak gibi bir hataya düşebilir. Ancak gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin gelişimi için asla diyet yapılmamalıdır. Çünkü bebek anne sayesinde beslenerek hayata tutunmaktadır. Gebelikte yapılan diyet nedeni ile düşük kilolu bebek ve zorlu bir doğum yaşayabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 17.12.2013 18:41:46

14 Haftalık Gebelik Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "14 Haftalık Gebelik"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik, döneminde rahminizin derinliklerinde susam boyutuna gelmiş embriyo bütün hızı ile büyümeye devam etmektedir. Bu haftada susam boyutundaki embriyo bütün organlarının meydana geleceği endoderm, mezoderm ve ektode...

37 Haftalık Gebelik

37 Haftalık Gebelik, beklediğiniz doğum tarihine doğru yaklaşırken anne karnındaki bebek kilo almaya devam etmektedir. 37 haftada bebeğin kilosu yaklaşık olarak 2 kilo 900 gram civarında boyu ise, 48 cm civarındadır. Anne karnı ar...

40 Haftalık Gebelik

40 haftalık gebelik, gebeliğin sonuncu haftasıdır. Bu hafta genellikle anne adayları yaklaşık 9 ay süren keyifli bir sürecin sonuna gelmişlerdir. Sonunda bekledikleri gün gelmiş ve bebeklerini kucağına almalarının zamanı gelmiştir...

28 Haftalık Gebelik

28 haftalık gebelik, doğuma yaklaştığınızı gösterir. Gebeliğin son üç ayına adım atıyorsunuz. Henüz tam ağırlaşmamış olsanız da, akşama doğru el ve ayak bileklerinizde şişlikler ortaya çıkabilir. Ancak gece boyu dinlendiğiniz zama...

36 Haftalık Gebelik

36. hafta gebelikte anne karnında yolculuğa devam eden bebeğin boy uzunluğu ortalama 47 cm. ağırlığı ise 2 kg. 700 gramdır. Bebek her geçen gün ortalama 30 gr kadar almaya devam edecek. Bütün sistemleri o büyük gün için hazırlı...

27 Hafta Gebelik Anne

GEBELİĞİN 27. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER Anne Karnındaki Bebeğin 27. Haftası Anne karnında büyük hızla gelişmeye devam eden bebek bu hafta ortalama 900 gr. Ağırlığında ve 42 cm. uzunluğundadır. ...

4 Haftalık Gebelik

4 Haftalık gebelik, her anne adayı bu duyguyu yaşamak ve anne olmak ister, evlilik denilince akla ilk gelen aile, ve çocuktur. Evli çiftler arasında bir çok kişi ise hemen çocuk olması kararı alır. Tabii ki bu durum her ne kadar e...

39 Haftalık Gebelik

39 Haftalık Gebelik, artık anne karnındaki bebek dünyaya gelmek için oldukça sabırsızlanmaktadır. Bebeğin vücudundaki mevcut olan yağ katmanlarında giderek artış görülmektedir. Bu yağ katmanları sayesinde doğduktan sonra kendi vüc...

17 Haftalık Gebelik

17. Haftalık gebelikte anne karnında yaşam mücadelesi veren bebeğin yaşamsal kabiliyetleri gelişiyor. Bu hafta bebek yaklaşık bir avuç kadar olacak. Bebeğin ağırlığı 140 gr. Boy uzunluğu ise ortalama 14 – 15 cm kadar olacaktır....

25 Haftalık Gebelik

25. haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek nefes alabilmek için hazırlık aşamasında. Anne karnında büyük yaşam mücadelesi veren minik varlık bu hafta 700 gr ağırlığında ve ortalama 35 cm uzunluğundadır. Minik varlığın...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Gebelik Haftaları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018