gebelikhaftalari.gen.tr https://www.gebelikhaftalari.gen.tr Gebelik Haftaları, Hafta Hafta Gebelik tr-TR hourly 1 Copyright 2020, gebelikhaftalari.gen.tr Mon, 16 Dec 2013 00:00:00 +0000 Wed, 29 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 8 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/8-haftalik-gebelik.html Sun, 18 Nov 2018 02:34:01 +0000 8 haftalık gebelik: 8 haftalık gebelik anne adayının en zorlandığı haftalardır. Anne adayında 8 haftalık gebelik mide bulantısı, halsizlik, bitkinlik, kokulardan tiksinme, baş dönmesi halindedir. 8 haftalık gebelik bebeğ 8 haftalık gebelik: 8 haftalık gebelik anne adayının en zorlandığı haftalardır. Anne adayında 8 haftalık gebelik mide bulantısı, halsizlik, bitkinlik, kokulardan tiksinme, baş dönmesi halindedir. 8 haftalık gebelik bebeğin oluşum haftalarıdır. Bebeğin iç organları bu haftalarda oluşmuş yada oluşmaya başlamıştır. Bu durumdan dolayı anne adayının vücudu ve psikolojisi fazlasıyla zorluk yaşar. 8 haftalık gebelikte bebeğin boyu 10 ile 13 mm arasındadır. Ağırlığı ise yaklaşık 1 gramdır. Bebeğin vücudu kemikleri ve kıkırdaklarının oluşmaya başladığı haftalardır. Anne adayının bu haftalarda göğüslerinde ve vücudunda birçok değişiklikler oluşur. Anne vücudunda değişiklik bebeğin karında gelişimine zemin hazırlayacak yöndedir. Rahim büyür ve göğüslerde süt kanalları oluşmaya başlar. Bu durum anne adayının göğsünde sertliğe ve büyümeye yol açar. Bebeğin gelişimi annenin aldığı besinlerle yakından alakalıdır. 8 haftalık gebelikte annenin aldığı vitaminlerle bebek gelişmektedir. Yapılan araştırmalar anne adayının sağlıklı ve düzenli beslenmesi bebeğinde sağlıklı olma şansının arttığı yönündedir. 8 haftalık anne karnındaki bebekte çok hızlı ve düzenli gelişim söz konusudur. Karmaşık ve muhteşem bir gelişim sürecinde olan 8 haftalık bebek baş bölgesinden makat bölgesine kadar genel bir oluşum içerisindedir. Bebek anne karnında karmaşık bir ortamda gelişmektedir. Bebek besinsel açıdan direk olarak anneye bağımlıdır. 8 haftalık gebelikte anne adayının mümkün olduğunca stresten uzak kalması gerekmektedir. Stres, yaşam şartlar, anne adayının sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bebeği olumsuz yönde etkilemektedir. 8 haftalık gebelikte rahim portakal büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Gebelik hormonlarının etkisiyle bu haftalarda çeşitli cilt problemleri de yaşanmaktadır. 8 haftalık gebelikte cildin yağ salgısı da artmaktadır. Bu nedenden dolayı ergenlik döneminde gibi vücutta sivilcelerle karşılaşabilirsiniz. Anne adayı bu dönemde bol bol demir ve kalsiyum içeren gıdalar tüketmelidir.anne adayı bebek oluşumu sırasında en çok kalsiyum ve demir eksikliği yaşamaktadır.  Anne adayının kansız olması güçten düşmesi bebeği olumsuz etkilemektedir. 8 haftalık gebelikte beklenmeyen bir durum olduğunda mutlaka doktora gidilmelidir. 8 haftalık gebelik süresi bebek kayıplarının yaşandığı en sık haftalar arasındadır.

8 Haftalık Gebelik8 haftalık gebelikte bebeğin gelişimi:
 • Bebeğin beyin dokusu hızlı bir şekilde gelişmeye başlar.
 • Beyinde kas hareketlerinin oluşumunu kontrol eden bölge fonksiyon görmeye başlar.
 • Bebeğin iç organlarından dalak ve karaciğer gelişimi başlar.
 • Bebekte karaciğer karın içerisinde belli bir yer tutmaya başlar
 • Bebeğin cinsiyeti henüz belli olmamasına rağmen artık kız veya erkek olarak ayrışmaya başlar
 • Bebeğin beyin dokusunda iç salgı bezi olan hipofiz olmaya başlar.
 • Bebeğin ayak ve elleri net olarak görülmeye başlar
 • Bebeğin bacak ve dirsek bölümleri oluşmuş duruma gelir
 • Bebeğin kulak kepçesi, ağız, üst dudak ve damak bölümü oluşumu başlar
 • Bebeğin kalbinin 4 odacığı oluşur ve bebeğin vücudunda kan dolaşımı başlar
 • Bebeğe ultrason ile bakıldığında kalp atışları 140-150/dakika hızla duyulmaktadır
8 Haftalık gebeliklerde annede oluşan değişimler:
 • Hormon seviyeleri artarak göğüslerde büyümeye neden olur.
 • Göğüs ucu çevresi daha koyu bir renk alır
 • Bağırsaklarda gerginlik yaşanmaya başlar
 • Mide bulantısı, baş dönmesi enerji kaybı yaşanır
 • Anne adayı geceleri tuvalete sık gitmeye başlar
 • Anne adayı iç dünyasında duygusallıklar yaşamaya başlar ve çoğu zaman gözleri çabucak dolar.
 • Anne adayında rahim büyüdüğü için kasık ağrıları başlar.
]]>
39 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/39-haftalik-gebelik.html Sun, 18 Nov 2018 15:22:47 +0000 39 Haftalık Gebelik, artık anne karnındaki bebek dünyaya gelmek için oldukça sabırsızlanmaktadır. Bebeğin vücudundaki mevcut olan yağ katmanlarında giderek artış görülmektedir. Bu yağ katmanları sayesinde doğduktan sonra ke 39 Haftalık Gebelik, artık anne karnındaki bebek dünyaya gelmek için oldukça sabırsızlanmaktadır. Bebeğin vücudundaki mevcut olan yağ katmanlarında giderek artış görülmektedir. Bu yağ katmanları sayesinde doğduktan sonra kendi vücut ısısını kolaylıkla kontrol edebilecektir. Gebeliğin sonlarına doğru yaklaşırken bebeğin kilosu 3 ile 3,5 kilo arasında olurken, boyunun uzunluğu da 48 ile 53 cm arasında olmaktadır. Çoğunlukla bebeğin kilo ve boydaki bu ölçülerinde herhangi bir değişim meydana gelmez. Fakat şaşırtacak derecede bebeğin beyin gelişimi hala devam etmektedir. Çünkü bebek doğduktan sonrada yaklaşık 3 yıl kadar beynin gelişim süreci devam edecektir. Bebeğin 39. haftada öncelerde pembe bir renkte olan cildi şimdilerde beyazlaşmaya başlamıştır. Bebeğin derisinin altında mevcut olan yeni deri katmanlarında gelişimler söz konusudur. 39. haftada bebek artık pelvise düşmüştür, anne daha rahat nefes alırken bebeğin kafası pelviste olduğundan dolayı yürüyüşlerinde zorluklar meydana gelebilir. Bebeğin derisinin altında bulunan yeni derinin katmanları geliştiği için bebek anne karnında doğmadan önce derisini değiştirmektedir.

39 Haftalık GebelikGebeliğin 39. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler Nelerdir, 

Gebeliğin bu son haftasında anne adayının hem duygusallığı hemde dalgınlığında artışlar görülebilir. 39 haftalık gebelikte annenin yaklaşık olarak 11 ile 15 arasında ideal kilo alması beklenmektedir. Özellikle bu haftada doğum yaklaştığından dolayı anne adayı vücudunda meydana gelen işaretleri takip etmesi gerekmektedir. Doğum için ortaya çıkan bu işaretlerin bazıları bebeğin içerisinde olduğu amniyotik sıvının zarında meydana gelen açılmalar, yani suyun gelmesi, kasılmalarda artışların olması, nişan gelmesi rahim yolundaki mukoza tıpasında açılma olması, kan görülmesi rahim ağzındaki zarın yumuşaması ve genişlemesi sonucunda kılcal damarların çatlaması ile kırmızı ya da pembe renkte sümüksü akıntının meydana gelmesi şeklinde işaretler görülmektedir. Bu son haftalarda doktora her gidildiğinde bebeğin pozisyonu ve boyutu kontrol edilmektedir. Hatta anne adayının doğum için rahminin açılıp açılmadığı da kontrol edilmektedir. Fakat doktor bile bebeğin ne zaman. dünyaya geleceği hakkında kesin bir bilgi veremez. Ancak bazı kadın doğum uzmanları doğumun 38. haftadan sonra başlaması gerektiğini düşünmektedir. Bazı doktorlarda 42. haftaya kadar kontrollü bir gebelik sürecinin devam etmesinde herhangi bir mahsur olmadığını düşünmektedir. 39. haftada eğer bu işaretlerden herhangi biri meydana gelmemiş ise, anne adayının strese girmesine gerek yoktur. Doğum zamanını beklerken mutlaka bebeğin hareketleri anne tarafından dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü anne karnındaki bebek doğum anına kadar aktif olarak hareket halindedir. Eğer bebeğin hareketlerinde herhangi bir yavaşlama söz konusu ise, bu bebek ile alakalı bir problemin olduğunun işareti olabilmektedir. 
 • Mide Ekşimesi Yada Hazımsızlık Çekmek, gebeliğin bu haftalarında artık mide ekşimesi oldukça yoğun olarak meydana gelmektedir. Ancak bunun için telaşlanmaya gerek yoktur. Mide ekşimesini rahatlatmak için yemek esnasında ya da yemek sonrasında bol miktarda sıvı tüketilmelidir. 
 • Sırt Ağrıları, özellikle gebeliğin 39. haftasında sırt ağrılarında artışlar gözlenebilir. Eğer ağrılarınız aşırı derecede rahatsız olmanıza sebep oluyor ise, sırtınıza sıcak kompres uygulayarak ya da duş alarak ağrıların hafiflemesini ve yatışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Pelviste Baskı Ve Rahatsızlık Duyulması, anne karnındaki bebek 39. haftada artık iyice büyüdüğü için özellikle pelvise baskı yaptığından dolayı rahatsızlık vermektedir. Diğer meydana gelen rahatsızlıklar ise, adet ve hazımsızlıktan kaynaklı olarak ortaya çıkan kramplardır. Ayrıca bu meydana gelen rahatsızlıklar kasılmanın erken belirtisi olabilmektedi]]> 12 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/12-haftalik-gebelik.html Sun, 18 Nov 2018 21:14:03 +0000 12 Haftalık Gebelik: Özellikle anne adayları tarafından merak edilen konu gebeliğin hafta hafta bebekte ve kendilerinde ki yaşanan değişimlerdir. Gebeliğin 12. haftasında bebekde ve anne adayında oluşan değişimler neler  12 Haftalık Gebelik: Özellikle anne adayları tarafından merak edilen konu gebeliğin hafta hafta bebekte ve kendilerinde ki yaşanan değişimlerdir. Gebeliğin 12. haftasında bebekde ve anne adayında oluşan değişimler neler 

  12. Hafta, hamileliğin 3. ayının son haftası olmaktadır. Tıp dilinde buna ilk trimesteri denmektedir.  Trimesteri hamilelikte her 3 aylık döneme verilen isim olmakla beraber  bir hamilelik de doğal olarak 3 trimesteriden oluşmaktadır. Bu hafta ile beraber anne adayı bu 3 aylık dönemin son aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Bu haftada anne de oluşabilecek değişiklikler şöyle sıralanabilir;
  Rahim artık pelvisten (pelvis rahim ve diğer genital organların bulunduğu kemik çatıdır), yukarı doğru hareket etmeye başlamıştır. Böylece mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikayetlerinde hafifleme meydana gelir. Bulantılar bu haftadan itibaren artık azalmaya başlamaktadır ve bununla beraber yorgunluk şikayetinde de azalma görülür. Ancak bu haftalarda kan hacminin artmasına bağlı olarak baş ağrısı şikayetlerinde artış ortaya çıkabilmektedir. Migreni olan anne adayları bu durumun çoğunlukla gebeliğin ilerleyen haftalarında iyileşme eğilimi göstermektedir. Gebelik dönemindeki baş ağrılarının bir kısmı görme kusurları, bilgisayar başında uzun süre oturma,  sinüzit, diş sorunu gibi nedenlere bağlı olabileceğinden dolayı inatçı baş ağrılarında gerekli branş hekimine başvurulması gerekebilir.

  12 Haftalık Gebelik; 12. haftada yaklaşık 50 mililitre olan amniyon sıvısı 20. haftaya gelindiğinde 400 mililitreye, mi yadında ise yaklaşık bir litreye ulaşmaktadır. Amniyon sıvısı bebeğin ısısını korumanın yanı sıra onu darbelere karşı koruyan, rahim içinde yer alan duvarlara değmeden mükemmel bir şekilde büyümesini ve gelişmesi için ona zemin hazırlayan ve yer çekimini ortadan kaldırıp bebeğin serbest bir şekilde ve kolaylıkla hareket etmesini sağlayan mükemmel bir sıvıdır. Amniyos sıvısı bebeğin yenilenmek üzere dökülen cilt hücrelerini, tüy, saç, tırnak gibi yenilenmek üzere atılmış ölü dokuları ve yine bebeğin çeşitli dokularına ait hücreleri içermektedir. Bu özellik nedeniyle amniyos sıvısı ultrasonografide çeşitli partiküller içeren bir görünüm arz etmektedir. Amniyos sıvısının bebeğe ait hücreler içermesi, amniyosentez adı verilen (bebeğin amniyos sıvısından bir iğne yardımıyla numune alınması  işlemine verilen isim) işlemle ona ait kromozom yapısının incelenebilmesine olanak tanımaktadır. 

  12 Haftalık Gebelik12 Haftalık Gebelik: Bebeğin tüm organları artık oluşmuştur. Bu haftadan itibaren yapısı ve işlevleri belirlenmiş olan organlar artık hacim olarak büyümeye başlamaktadır. Parmaklarda tırnaklar ortaya çıkmakta ve saç ve tırnaklar uzamaya başlamaktadır. Bağırsakta peristaltik sindirim hareketleri bu yada başlamaktadır. Bu haftada bebek de  oldukça hareketli  ve sık sık ağız açıp kapama hareketleri yapabilmektedir. Ultrasonografi sırasında bebeğin  hıçkırığına bile tanık oluna bilinmektedir. Bebek yutmayı yeni öğrenmiş  ve anlaşılan bunu çok da iyi yapamadığından hıçkırık tutmaktadır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren artık parmağını da emmeye başlamıştır. 11-14 testi uygulamasında bebeğin ense pilisi kalınlığını ölçmek için belirli bir pozisyonu alması beklenmekte ve bu durumda bebeklerin bu haftalarda ne kadar inanılmaz bir şekilde vücut hareketleri yapabildiğini görüle bilinmektedir. Amuda kalkma, takla atma, köprü kurma,  başının üzerinde dönme, ayaklarından faydalanarak rahim içinde yukarı tırmanma bir bebeğin rahatlıkla yapabildiği hareketlerdir. Kalp atım hızı oldukça fazladır. Rahim içerisinde ki bebeklerin kalbi dakikada 120-160 kez atmaktadır. Bunun nedeni rahim içinin nispeten düşük oksijene sahip bir ortam olmasından kaynaklıdır. Bebeğinizin kalbi rahim içi yaşamda daha fazla devir yapacağından kendi için gerekli maddeleri sağlamak durumundadır.
  ]]>
  26 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/26-haftalik-gebelik.html Mon, 19 Nov 2018 20:45:15 +0000 26 haftalık gebelik, uzun bir dönemin büyük kısmı geride kalmış, gebelik 7. ayına ulaşmıştır. Bu döneme kadar anne adayı oldukça zor anlar yaşamış ve hala yaşamaya devam ediyordur. Bir kadın için en özel süreçlerd 26 haftalık gebelik, uzun bir dönemin büyük kısmı geride kalmış, gebelik 7. ayına ulaşmıştır. Bu döneme kadar anne adayı oldukça zor anlar yaşamış ve hala yaşamaya devam ediyordur. Bir kadın için en özel süreçlerden biri olan gebelik, anne adayı için adeta bir dönüm noktasıdır. Artık bedeninde minik bir varlık taşıyor ve planlarını o varlık doğrultusunda yapıyordur. Bu durum anne için hayatın sonuna kadar bu şekilde devam eder.

26 haftalık gebelik ve anne karnındaki bebekte değişimler

Bu hafta itibariyle artık anne karnında uzun bir yolculuğun en önemli parçası olan minik gözlerini açtı. Ortalama olarak 950-1000 gram ağırlığında 22-23 santim uzunluğundadır. Bu zamana kadar birleşik olan göz kapakları açılmaya başlamıştır. Çok şey görebilecek pozisyonda olmasa da anne karnındaki bebek parlak ışığı ve yüksek sesi algılayabilir. Karanlığı ve aydınlığı fark edebilecek durumdadır. Bu hafta bebeğin hareketlerinin daha aktif olduğu fark edilebilir. Beyin yapısı daha gelişmiş ve her geçen gün gelişmeye devam ediyordur. Beyin gelişimi doğduktan sonrada gelişimine devam edecektir.

Bebeğin akciğer gelişimi devam etmektedir. Bebek ultrason ile görüntülendiğinde solunum hareketleri fark edilebilir. Bu bebek için nefes alma provası olarak değerlendirilir. Burun delikleri açılmaya başlamıştır. Bebek bulunduğu ortamda ki amniyon sıvısını soluyarak tekrar verir. Bu dönemde emme refleksi oldukça güçlenmiştir. Parmaklarını yakalayabildiği anda emmeye başlayabilir. Cildi oldukça incedir. Kirpik, saç, kaş ve tırnakları uzamaya devam eder.

26 Haftalık Gebelik26 haftalık gebelik ve anne adayında yaşanan değişimler

26 haftalık gebeliğe ulaşıldığında artık anne adayı için gece boyunca kesintisiz bir uyku hayal olmuştur. Bacaklarda kramp, mide yanması, idrar telaşı ve yerinden fırlamışçasına bir görünüm alan göbek, annenin gece boyu kesintisiz uyumasına engel olur. Annenin bedenide oldukça ağırlaşmış, hareket etmekte güçlük yaşıyordur. Bu haftaya ulaşıldığında sağlıklı gebeliklerde anne adayı ortalama 6-8 kilo alabilir. Kilo artışı nedeniyle annenin diyet yapması, beslenmekten kaçınması oldukça yanlıştır. Çünkü anne karnındaki bebek annenin tüketmiş olduğu besinler yoluyla beslenmekte ve gelişimini sürdürmektedir.

26 haftalık gebelik semptomları

Şişkinlik: Rahim genişledikçe mide ve bağırsaklara daha fazla baskı uygulamaya başlar. Bu durum anne adayının şişkinlik hissi yaşamasına yol açar. Bu süreçte gün içinde büyük öğünler yerine az ama sık öğünler tercih edilebilir. Bu sayede mide daha az dolar ve anne adayı kendini daha rahat hisseder.

Baş ağrısı: Özellikle gebelik öncesi dönemde migreni olan anne adaylarında bu dönemde baş ağrısına sık rastlanır. Migren için ilaç kullanılamayacağından dolayı masaj, akupunktur gibi tekniklere başvurulabilir. Beraberinde stres nedeniyle baş ağrısı yaşanıyorsa stresten kaçınmak, baş ağrısını çözümlemek için faydalı olur.

Unutkanlık: Hamileliğin vermiş olduğu önemli semptomlardan biri unutkanlıktır. Ocakta yemek unutulabilir, dışarı çıkarken anahtar gibi pek çok şey üzerinde unutkanlık yaşanabilir. Bu nedenle önemli şeyleri not etmek faydalı olabilir.

Sakarlık: Eklemlerde yaşanan gevşeme, ağırlık merkezinin değişmesi ve kilo artışı denge problemlerine neden olabilir. Düşme, kayma gibi durumlara karşı dikkatli olunmalıdır. Bu durum kalıcı değildir.

Karın ağrısı: Rahim genişledikçe alt karın ağrısı yaşanabilir. Bu haftalarda ağrı şiddeti artmışsa ayaklar yukarı kaldırılarak dinlenmek faydalı olur. Ağrı dayanılmaz boyuttaysa mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Yapılan hareketlerde daha sakin olunmalıdır. Sağdan sola dönerken ya da eğilirken dah]]> 13 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/13-haftalik-gebelik.html Tue, 20 Nov 2018 13:26:13 +0000 13 haftalık gebelik, Uzun ve meşakkatli bir dönem olan gebelik dönemi, anne adayı için hayatı boyunca unutamayacağı bir süreçtir. 13 haftalık gebeliğe ulaşıldığında gebeliğin ilk üç ayını geride kalmıştır. Bu h 13 haftalık gebelik, Uzun ve meşakkatli bir dönem olan gebelik dönemi, anne adayı için hayatı boyunca unutamayacağı bir süreçtir. 13 haftalık gebeliğe ulaşıldığında gebeliğin ilk üç ayını geride kalmıştır. Bu hafta itibariyle gebeliğin başlangıcında yaşanan sıkıntılı anlar yavaş yavaş yerini rahatlamaya bırakmıştır. Anne gebeliğin her döneminde beslenmesine çok dikkat etmeli, kendini pozitif olaylardan geri çekmelidir. Anne adayının yaşamış olduğu olumlu ya da olumsuz olayların tümü bedeninde can bulan bebeği de etkiler.

13. Hafta gebelik ve anne adayında yaşanan değişimler

Karın ve sağ kasıkta çok şiddetli olmayan hafif ağrılar belirebilir. Bu ağrıların sebebi, her geçen gün büyüyen rahmin, rahmin yerinde kalmasını sağlayan bağları ve özellikle yuvarlak bağ olarak tanımlanan yapıyı germesidir. Rahim yuvarlak bağa nazaran daha hızlı büyüdüğü için karın ve sağ kasık ağrıları yaşanabilir. Bu durum anne adayı için endişelenecek bir durum değildir ve ağrılar kalıcı olmaz. Anne adayı gebeliğe adapte oldukça ve ligamentler gevşedikçe ağrılar ortadan kalkacaktır. Fakat ağrılar anne adayının dayanamayacağı şiddette ise mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doktor uygun gördüğü sürece bu ağrılar için gebeliğe uygun ağrı kesiciler kullanılabilir. 13. haftalık gebelik ile beraber artık ikinci üç aylık döneme ulaşılmıştır. Erken dönemde yaşanan gebelik belirtilerinin çoğu artık neredeyse ortadan kalkmıştır. Rahim gittikçe büyüyor, bebeğin beslenme ihtiyacı artıyor ve metabolizma artık daha hızlı çalışıyordur. Tüm bunların sağlıklı bir şekilde olması için vücutta kan hacmi artmaya başlamıştır. Bu dönemde artan kan hacmi baş ağrılarına yol açabilir.

13. haftalık gebelik döneminde anne adayının karnı artık yavaş yavaş dış dünyadan belli olmaya başlamıştır. Anne adayı normal hayatında giydiği kıyafetleri artık giyemeyecek durumdadır. Anne karnındaki bebeğin baş ve poposu arasındaki mesafe yaklaşık 60 mm kadardır. Bebeğin sinir sistemi gelişimi devam eder. Bebek beslenmesini tamamen plasenta ve göbek kordonu aracılığıyla karşılar. Annenin tükettiği besinlerle beslenen bebek için tamamen doğal gıdaların tercihe dilerek tüketilmesi gerekir. 13. hafta gebelikte artık gebeliğin düşükle sonlanma ihtimali oldukça azalmıştır. Bebek artık anne adayına daha sıkı tutunmaya başlamıştır. Gebelik döneminin her haftasında anne adayında farklı değişiklikler yaşanır. Bu değişiklikle fiziksel ve ruhsal olarak gelişir. Bu değişimlerin sebebi anne adayının vücudunda bebeğin gelişimini desteklemek ve doğum için hazırlıktır.

13. hafta gebelik ve vajinal mantar: 13. hafta gebelik döneminde anne adayı vajinal mantar problemine maruz kalabilir. Vajinal mantar, vajende bulunan yararlı bakterilerin artmasıyla glikojen olarak tanımlanan şekerden asit üretiminin artmasıdır. Vajende asidik özellikte artış olur. Bu artış zararlı bakterilerin çoğalmasına yol açar ve dolayısıyla vajinal mantar ortaya çıkar. Vajinal mantar, kaşıntılı, beyaz renkte olabilir.

13. hafta gebelik ve diş problemleri: Gebelik planlanarak gerçekleşmişse gebelikten önce bir diş hekimine görünmek en doğru yaklaşım olur. Ancak alınan önlemlere rağmen gebelik döneminde kontrolsüz bir şekilde diş problemleri açığa çıkabilir. Yaşanan diş sorunlarının ihmal edilmemesi gerekir. Aksi halde diş kayıpları yaşanabilir. Hekim anne adayı ve anne karnındaki bebeği göz önünde bulundurarak uygun tedavilerle diş problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

13 Haftalık Gebelik13 hafta gebelik döneminde bebekte meydana gelen değişimler

13. hafta gebelik dönemiyle beraber anne karnındaki minik varlığın ses telleri yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır. Yüz hatları artık daha fazla insana benzemektedir. Daha önceki haftalarda kafanın yan tarafında olan gözler her]]> 5 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/5-haftalik-gebelik.html Tue, 20 Nov 2018 18:52:54 +0000 5 Haftalık Gebelik, döneminde rahminizin derinliklerinde susam boyutuna gelmiş embriyo bütün hızı ile büyümeye devam etmektedir. Bu haftada susam boyutundaki embriyo bütün organlarının meydana geleceği endoderm, mezoderm ve 5 Haftalık Gebelik, döneminde rahminizin derinliklerinde susam boyutuna gelmiş embriyo bütün hızı ile büyümeye devam etmektedir. Bu haftada susam boyutundaki embriyo bütün organlarının meydana geleceği endoderm, mezoderm ve ektoderm katmanlarından meydana gelmektedir. Bebeğinizin omurga, beyin, sinirler ve omuriliğinin meydana geleceği nöral tüp en süt düzeyde katman olan ektodermde gelişmeye başlamıştır. Bu katman bebeğinizin ter bezlerini, derisini, diş minesini, saçlarını, meme bezlerini ve tırnaklarının gelişmesini de sağlayan katmandır. Orta katman olan mezodermde ise bebeğinizin dolaşım sistemi ve kalbi de oluşmaya başlamıştır. Bu haftalar içinde kalbi odacıklara ayrılacak ve ilk defa atmaya başlayacaktır. Üçüncü ve en son katman olan endoderm katmanı ise bebeğinizin pankreasını, akciğerini, karaciğerini, bağırsaklarını, tirotini ve boşaltım sisteminin oluşumunu başlatmaktadır. Bu arada da göbek kordonu ile ilkel plasentada oluşmaya başlar.

5 Haftalık Gebelik Ve Hayatınızdaki Değişiklikler Nelerdir

Bu haftada sık, sık idrara çıkmak, göğüslerde hassasiyet ve yorgunluk hissi gibi bazı problemler baş göstermektedir. Gebeliğin ilk haftalarında aslında dış dünyanızda çokta büyük farklılıklar meydana gelmez. Daha çok vücudun iç kısmında birçok farklılık olur. Elbetteki alkol içilmesi gibi kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmanız gerektiğini eğer saymaz isek.

Bebeğinizin gelişimi hakkında diğer tekil gebe olan bayanlar ile aynı olan çoğul birçok gebelikte anne adaylarının hayatında birtakım farklılıklar oluşur. Tekil gebe olan anne adaylarının alması gereken kalori oranından biraz daha çok almanız gerekmektedir. Gün içinde ekstradan tam altı yüz kalori ikiz bebekler için yeterli olmaktadır. Fazlası hem size hemde bebeğe zarar verir.

Spora Başlayın: 5. haftadan itibaren spor yapmaya başlayın. Kendinize düzenli bir spor programı hazırlayın. Gücünüz ile dayanıklılığınızı artırabilmek amacı ile yapacağınız basit egzersizleri ile gebelikte fazla kilo alınımından da uzak durmuş olursunuz. Düzenli bir şekilde yaptığınız egzersiz hareketleri sayesinde bel ağrısı ile sırt ağrısı gibi fiziksel problemlerinde üstesinden kolaylıkla gelirsiniz. Gebeliğin erken zamanlarında eğer spora başlar iseniz bebeğinizin doğumundan sonra eski kilonuza kavuşmanız çok daha kolay olmaktadır. Özellikle de ağır hareketler yapmaktan mutlaka uzak durmanız gerekli olan bu dönemde yüzme ile yürüyüş gibi oldukça basit egzersizler yapın.

5 Haftalık Gebelikİlk Haftalarda Bebeğin Gelişimi Çok Önemlidir

5 haftalık gebelik, bebeğin gelişimi için oldukça büyük önem taşır. Bu evrede mutlaka düzenli bir şekilde kontrollere gitmeniz gerekir. Komplikasyonlara yol açan durumların önlenmesi ve belirlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Aldığınız ilaçlarda bebeğiniz ve sizin sağlığınızı riske atıp atmadığından emin olun. Eğer kronik bir rahatsızlığınız var ise bu sebepten dolayı düzenli bir şekilde ilaç almanız gerekli ise mutlaka doktorunuzdan bilgi alın. Gebelik vücudunuzun en küçük etmenlerine bile çok fazla tepki verdiği bir dönemdir. Bitkisel karışımlar, reçetesiz bir şekilde satılan bazı ilaçlar, rahatlatıcı bitki çayları ve vitaminler konusunda bilgi edinmeden kesinlikle almayın.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun: Gebelik konusu ile ilgili bilinen en iyi gerçeklerden biriside oldukça zararlı olan alışkanlıklardır. Zararlı alışkanlıkları gebelik döneminde eğer bırakmaz iseniz çok kötü sonuçlar yaratır. Fiziksel gerilik, düşük yapmak, zihinsel gerilik, doğum komplikasyonları gibi oldukça ciddi problemlere neden olan uyuşturucu, alkol ve sigarayı hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerekir. Hatta sigara içilen ortamlardan bile uzak durmalısınız.

Ev İşlerine Dikkat Edin: Bazı hobiler ve ev işleri bebeğin gelişimi ile sizin sağlığınız açısından tehlike arz e]]> 6 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/6-haftalik-gebelik.html Wed, 21 Nov 2018 16:44:42 +0000 6 haftalık gebelik: 6haftalık gebelik anne aayı için gebelik döneminin zor süreçlerindendir. Gebeliğin 6. haftasında gebelik hormonlarının artışı anne adayında mide bulantısına, kusmaya, baş dönmesine, halsizliğe ve daha bi 6 haftalık gebelik: 6haftalık gebelik anne aayı için gebelik döneminin zor süreçlerindendir. Gebeliğin 6. haftasında gebelik hormonlarının artışı anne adayında mide bulantısına, kusmaya, baş dönmesine, halsizliğe ve daha bir çok probleme neden olmaktadır. Anne adayı gebeliğinin ilk haftalarında oldukça zor günler geçirmektedir. Bunun nedeni artan HCG hormonunun anne adayında mide bulantısı ve kokulardan tiksinme problemini oluşturmasıdır. Anne karnındaki bebek 6. haftasında boy olarak 2 ile 4 mm arasındadır. Gebeliğin 6. haftasında bebeğin boyu baş bölgesinden popo bölgesine kadar ölçülmektedir. Bunun nedeni bebeğin ayaklarının devamlı kıvrık halde durmasıdır. 6 haftalık gebelikte bazen normal ultrasonla bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülemeyebilir. Bu gibi durumlarda bebeği görmek için vajinal ultrason kullanılabilir. 6. haftada gebelik riskli bir hafta olarak sayılmaktadır. 6 haftalık bebeklerde kayıplar yaşanabilmektedir. Anne adayının beslenmesine ve istirahat etmesine gerek duyulan bir haftadır. 6 haftalık gebelikte anne adayları mümkün olduğunca stresten uzak durmalılar ve çok yorucu işlerden kaçınmalılar. 6 haftalık bebeğin besinsel olarak anneye direk bağlı olması anne adayının bu konuda dikkat etmesine bir gerekçedir. Sağlıklı ve düzenli beslenen anne adaylarının çoğu zaman bebekleri de sağlıklı olarak doğmaktadır. Bu dönemde anne adayı bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yiyecekleri tercih etmelidir. Vücuda bol miktarda demir ve kalsiyum alımı da gereklidir. 6 haftalık gebeliklerde anne adayı çoğu zaman kalsiyum ve demir eksikliği yaşamaktadır. Bu durum bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bebeğin alacağı besinlere anne adayı özen göstermelidir. Anne adayında beklenmeyen bir durum olduğu zaman vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.


6 Haftalık Gebelik6 haftalık gebelikte bebek oluşumu:
 • Baş, yüz ve omurilik oluşumu başlamıştır.
 • Bebekte el ve kol tomurcukları oluşmaktadır.
 • Bebeğe ait bağırsak gelişimi karın dışında başlamıştır.daha sonra fizyolojik yerine taşınacaktır.
 • Bebeğin kalp atışları Doppler ultrason ile dinlenebilir.
 • Bebekte akciğer oluşumu başlamıştır.
 • Bebeğin yüzünde çene, burun ve damak oluşma aşamasındadır.
 • Bebeğin ayakları oluşmaya başlamaktadır.
 • Bebeğin baş kısmında nöral oluklar kapanır
 • İlk beyin odacıkları oluşmaya başlar.
6 haftalık gebelikte annede gözlenen belirtiler:
 • Anne duygusal açıdan hassasiyet yaşadığı bir dönemdir.
 • Rahimin büyümeye başlaması kasıklarda ağrı oluşmasına neden olur.
 • Özellikle sabahları bulantı, açlık ve stres yaşamak
 • Karında şişlik, hazımsızlık ve kabızlık oluşabilir.
 • Midede hassasiyet oluşur.ağrı, yanma ve yediklerinin ağza geri gelmesi gibi durumlar oluşur.
 • Tat alamama problemi yaşanmaya başlar.
 • Anne adayında kokulara karşı hassasiyet ve tiksinme oluşur.
 • Cilt problemleri oluşmaya başlar.
 • Anne adayında iştahsızlık ve zayıflama gözlemlenebilir.
]]>
4 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/4-haftalik-gebelik.html Thu, 22 Nov 2018 16:24:40 +0000 4 Haftalık gebelik, her anne adayı bu duyguyu yaşamak ve anne olmak ister, evlilik denilince akla ilk gelen aile, ve çocuktur. Evli çiftler arasında bir çok kişi ise hemen çocuk olması kararı alır. Tabii ki bu durum her ne kadar er 4 Haftalık gebelik, her anne adayı bu duyguyu yaşamak ve anne olmak ister, evlilik denilince akla ilk gelen aile, ve çocuktur. Evli çiftler arasında bir çok kişi ise hemen çocuk olması kararı alır. Tabii ki bu durum her ne kadar erken ve ya geç verilen bir karar olsa bile mutlaka çocuk isteği oluşacaktır. Evli çiftler arasında uzun zamanda çocuk sahibi olmayı düşünmeye bilir. Anne adaylarından hamile olanlar ise oldukça heyecanlı ve belki stresli bir döneme girebilirler. Hamilelikte bir çok anne adayı ilk haftalarda hamile olduğunu his etmeye bilir. Bu tam anlamı ile kişilerin vücut yapıları ve hormon dengeleri ile alakalı bir durumdur. Anne adaylarında 4 haftalık gebelik anlaşılmamış ise bu adet gecikmesi ile anne adayının bunu anlaması mümkündür. Yada yaptıracağı basit bir idrar tahlili sonucu hamile olduğu kişilerde görülmesi mümkündür.

Bu durum karşısında bir çok anne adayı ise oldukça şaşkın ve panik olma sürecine girebilir. Bu gayet son derece normal olan bir durumdur. Çünkü düşünme anı bile insanı etkilemeye yeterlidir. 4 haftalık gebelik sürecinin ilk ayları oldukça risk taşımaktadır. Bu duygu ise bir çok anneyi tedirgin edebilir anne adayları gebelik sürecinin başlaması ile hemen bir kadın doğum uzmanına gitmelidir. Bu arada annede oluşan bir takım endişeli düşünceler ve heyecanlar oluşmaktadır. Bebeği ile oldukça karmaşık durumları düşünmesi sonucu sevinç ile tedirginliği bir arada yaşar. Bir kadının karnından çıkacak minicik savunmasız bir varlık ve hayatınıza girdiği an itibari ile bir çok şekilde yaşam tarzınızı değiştirerek sizin parçanız olarak hayatınıza giren bir bebek sizin geleceğinizdir.


4 Haftalık Gebelik4 haftalık gebelik için alınması gereken önlemler nelerdir Sağlıklı bir gebelik için anne adayı her tedbiri almalı ve ilk üç ay dikkat ederek hamilelik sürecinin başlaması ile düşük tehlikesi yaratacak durumlardan kaçınarak kendini korumalı ve sık sık dinlenmelidir. 
Bir çok anne adayında ise 4 haftalık gebelikte oluşan bebeğiniz çok küçük bir cenin olarak anne karnına tutunmayı başarmış olması oldukça eşler arasında mutlu bir tablo oluşmasına sebep olur. Anne adayları uzun süren bu gebeliğin başlarındaki ilk 3 ay oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Gebe olan anne adayı hamileliğin ilk aylarından itibaren kullanması gereken folik asit ve vitamin ilaçlarını aksatmamalıdır. Gebelikte bebeğin sağlığı son derece hayati önem taşımaktadır.

Bu sebepten dolayı hamileliğin başlamış olduğu an itibari ile bir takım anne adayı kan tahlilleri yaptırmalıdır. Kadı doğum doktoru sizi yönlendirerek, daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Düzenli olarak anne adayı her ay kontrol muayenelerini yaptırmalıdır. Bebeğini kucağına alacağı günlere kadar aksatılmamalı kontroller ve muayeneler.  4 haftalık gebelik sürecinden başlamış olan süre ise 9 ay süren bir sağlıklı gebeliğin bitmesi anne adayını oldukça rahatlatır.
 
4 haftalık gebelik ve beslenme: 4 haftalık gebelikte anne adayının beslenmesi oldukça çok önemlidir. İlk haftalarda çiğ gıdalar tüketilmemelidir. Özelikle et grupları çiğ yenmemelidir. Gebeliğin ilk üç ayında anne adayı günlük taze gıdalar tüketmelidir. Bunun yanı sıra oldukça su tüketmeli asitli gıdalardan uzak durmalıdır. Bebeğin sağlığı açısından tüketilen sebzeler özelikle bol lifli olmalıdır. Gebeliğin ilerleyen aylarında anne adayı kilo almamalıdır, sağlıklı bir gebelik için ilerleyen aylar içerisinde çok fazla kilo alımı olur ise anne ve bebek açısından tehlikeli ve zor bir doğum olabilir.

Bilinçli bir gebelik için anne adayı her konuda dikkat ederek yemesi içmesi, yatması, ve uyanınca kalkması her durumda kendini korumalıdır. Salıklı bir gebelik için düzenli beslenmeli ve doktor ile sık görüşülmelidir. 4 haftalık gebelik sonrası ve ilerleyen zamanlarda anne sabırlı o]]> 7 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/7-haftalik-gebelik.html Fri, 23 Nov 2018 06:33:04 +0000 7 Haftalık Gebelik, Gebelik 40 hafta geçen bir süreçten oluşmaktadır. Her biri yaklaşık 3 aydan oluşan 3 bölüme ayrılır. İlk 3 ay bebeğin organ gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı dönemdir. Bebeğinizin gelişi 7 Haftalık Gebelik, Gebelik 40 hafta geçen bir süreçten oluşmaktadır. Her biri yaklaşık 3 aydan oluşan 3 bölüme ayrılır. İlk 3 ay bebeğin organ gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı dönemdir. Bebeğinizin gelişim sürecini ay olarak değil haftalık olarak takip etmeniz de fayda vardır.

7 Haftalık Gebelik Bebekte Değişimler 

Gebelik süreci 7. haftaya ulaştığında bebeğinizin boyu 5 mm'dir. 7. haftanın sonunda bebek iki katı fazla büyüme gösterecektir. 7. haftada bebeğin bacak tomurcukları oluşur. Kol tomurcukları büyümüş, el bölümü kol ve omuz olarak ayrılmıştır. El ve ayak parmakları henüz oluşmaya başlamadı. Gebelik 7. haftaya ulaşıncaya kadar bebeğin sağ ve sol kapakçıkları ayrılmış olur. Akciğerlerindeki ilk bronşları oluşur. Bununla birlikte göz ve burun delikleri oluşmaya başlar. Dudaklar bu haftanın sonundan itibaren gelişmeye başlayacaktır. Kalp ise gelişmekte olan bütün vücut için kan pompalamaya devam edecektir. Beyin yarı küresi gelişme gösterir. 7. hafta ile birlikte apandis hazır olup, bağırsakları gelişir. Pankreas oluşum evresini tamamlar. Hayat bağı olan göbek kordonu da rahim bölgesinde görülebilir. Bebek amnion denilen bir kese içerisinde darbelere ve ısı değişikliğine karşı korunur. 

7 Haftalık Gebelik7 Haftalık Gebelik Annede Değişimler 

Bu hafta ile birlikte anne adayında fiziksel bir değişim görülmeyebilir. Bulantı şikayetleriniz varsa devamlılık gösterecektir. Böbrekleriniz ekstra sıvı işlemesi sebebi ile 14. haftaya kadar idrara daha sık çıkma durumu oluşacaktır. Bu dönemde birçok anne adayı reçetesiz ilaç kullanmaktadır. Reçetesiz satılan şurup, ağrı kesici, uyku ilaçları kullanım açısından bu dönem içerisinde sakıncalıdır. Bu sebeple doktorunuza sormadan hiçbir ilaç kullanmamanız gerekir. Hamilelik süresince süt ve süt ürünleri önemli besin kaynağıdır. Bebeğin diş gelişimi ve kemiklerinin kalsiyum ihtiyacı olduğu gibi anne adayımızın da kemik sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek kan basıncı da önlenmektedir. Anne adayları bu süreçte günlük olarak 1200 mg kalsiyum almalıdır. Bu sebeple vücut ihtiyacını karşılamak için kalsiyum içeren besinler tüketmeye dikkat edilmelidir. Çünkü vücut bu dönemden sonra emzirme için kalsiyum depolamaktadır. (Süt, peynir, dondurma, brokoli, lahana, sardalya, susam yağı, ıspanak, yoğurt, kuru fasulye, badem, nohut) Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden, az pişmiş kümes hayvanı etlerinden sakının. Ani durum değişiklikleri yaşayacağınız bir hafta içindesiniz. Bir anda kendinizi çok enerjik hissederken bir anda yatağa düşecek kadar yorgun olabilirsiniz. Bir an enerjikken, bir anda halsizlik içine düşebilirsiniz. Duygu durumunda da değişimler yaşamınız mümkün. Geceleri uykusuzluk gündüzleri uyku durumu yaşanabilir. Artan hormon salgısı sebebi ile ciltte yağlanma görülebilir. Karın bölgenizde oluşan değişimler kabızlık yaşamınıza sebep olabilir. Beliniz genişlemeye devam edecektir.

Oluşan Semptomlar 
 • Sık idrar yapma: Bugünlerde hala tuvalette fazla vakit geçiriyor olabilirsiniz. Ancak sıvı alımını azaltmayın. Çünkü tüm süreç boyunca sizin ve bebeğinizin sıvıya ihtiyacı olacaktır.
 • Yorgunluk: Oluşan yorgunluğunuza ustun gelebilmek için yemek porsiyonlarını küçültmenizde fayda vardır.
 • Aşermek ve yiyeceklerden iğrenme: Sadece bir kaç yiyeceğe takılı takılıp diğer yiyeceklere karşı uzaklık hissi yaşayabilirsiniz. 
]]>
27 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/27-haftalik-gebelik.html Sat, 24 Nov 2018 02:20:29 +0000 27 Haftalık Gebelik, gebelik anne adayının yumurtalıklardan atılan yumurta ile baba adayından gelen sperm ile buluşması sonucu oluşur. Bu buluşma sonucu meydana gelen embriyonun haftalık gelişimi ile annenin bedeninde birçok 27 Haftalık Gebelik, gebelik anne adayının yumurtalıklardan atılan yumurta ile baba adayından gelen sperm ile buluşması sonucu oluşur. Bu buluşma sonucu meydana gelen embriyonun haftalık gelişimi ile annenin bedeninde birçok değişim meydana gelir. 27. hafta gebelik de bu değişimlerin gözlenebilir olduğu haftalardan bir tanesidir. Bu hafta son trimester dönemine denk gelir. Anne karnında hızlı bir şekilde gelişimine devam eden bebek bu haftada ortalama olarak 800 gr. ile 1000 gr. arasında bir ağırlığa sahiptir. Boyu ise cinsiyetine göre değişse de yaklaşık 20 cm. ile 24 cm. uzunluğundadır. Uzman doktor bebeğin bu haftada kilosunun ve boy uzunluğunun standartların altında olduğunu söylemesi sizi paniğe sürüklemesin. Doktor desteği ile beslenme programında yapılacak bir kaç değişik ile bu durumun üstesinden gelinebilir. Böylelikle bebeğin gelişimine katkıda bulunurken annenin de gereğinden fazla kilo alımı önlemiş olur. 

27 Haftalık Gebelik Bebek Açısından,

Bu hafta bebek açısından incelendiğinde, bebek için oldukça büyük bir önem taşır. Bebeğin beyin hücreleri hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyordur ve bu durum gebelik süresi tamamlanana kadar devam edecektir. Bebeğin akciğerleri henüz olgunlaşmamıştır. Akciğerleri normalin altında gelişme gösteren bebekler için bu haftalarda akciğer gelişimi için kortizonlu iğneler uygulanabilir. Bebeğin yaklaşık dört ayı aşkın süredir kapalı olan göz kapakları bu haftalarda açılmaya başlar. Bebeğin göz kapakları açıldığında göz yapısının çoğu tamamlandığı için bebek etrafındaki ışıkları ve gölgeleri görebilir durumdadır. Ayrıca erkek bebeklerin bu haftadan itibaren doğuma kadarki süre içerisinde testisler yapısı skiotum içine doğru inmeye başlar. Beynin görsel kısmının aktif olması ve göz yapılarının çoğunun tamamlanması, bebeğinizin ışık ve gölgeleri görebileceği anlamına gelir. Bebek bu hafta annesinin sesini tanımaya başlar. Annesinin seslerine karşılık vererek kendisini anneye belli etmeye çalışır. Bebek annenin kendisiyle konuştuğunu yada ilgilendiğini hissettiğinde anne karnında hareketlenmeye başlayacaktır. O nedenle çoğu doktor anneye şarkı söylemesini ve masal okumasını önerir. Bebeğin tat alma duyusuna yardımcı olan tat tomurcukları gelişmiştir. Bu da bebeğin annenin beslendiği tatları algılamasına sebep olur. Amniyotik sıvıdaki farklı tatları alabilir. hatta bazı bebeklerin annenin yediği baharatlı yiyecekler tepki olarak hıçkırmaya başlar. Bebek bu haftayı çoğunlukla uyuyarak yada parmağını emerek geçirecektir. 27. haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek geçmiş diğer haftalara kıyasla daha hareketli olacaktır. Bebeğin genellikle uykuda olması belirli zaman aralıklarında hareketlerinde azalmalar yaşanmasına neden olacaktır. Bebekten bir süre hareket gelmemesi bebeğin uykuda olduğundan da kaynaklanabilir. O nedenle bebeğin hareketleri gün içerisinde her an takip edilmelidir. Fakat kontrol edildiğinde gün içi bebeğin hareketlerinde azalma olmuş yada bebek hiç hareket etmemişse mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

27 Haftalık Gebelik27 Haftalık Gebelik Anne Açısından, 

Bu hafta anne açısından incelendiğinde, rahim her geçen gün büyümeye devam eder. Rahim büyümesi açısından diyaframda sürekli bir baskı meydana gelir. Bu da nefes alış verişlerde sıkıntılar yaratır. Özellikle uyku esnasında nefeste düzensizlik daha sık yaşanır. Bunun için uzman doktorlar, annelere daha yüksek bir yastık kullanarak uyumalarını önerir. Ayrıca gebelik esnasında alınan fazla kiloların etkisiyle de anne nefes almada zorluk yaşayabilir. O nedenle özellikle bu haftalarda hızlı kilo alımı önlenmelidir. Uzman doktora danışarak uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Demir ve vitamin tabletlerinin alımına devam edilmelidir. Bu haftalarda annenin kan düzeyi tahlillerle sürekli kontrol edilmelidir. Kansızlık tespit edilirse uzman doktor öneriyle ilaç kullanımına başlanmalıdır. Annenin göğüsleri ve göğüs uçları bu haftada belirgi]]> 9 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/9-haftalik-gebelik.html Sat, 24 Nov 2018 22:15:24 +0000 9 haftalık gebelik, gebeliğin ilk 2 aylık süreci geride kalmıştır ve anne adayı ikinci adet gecikmesini yaşamıştır. Anne karnındaki bebeğin embriyotik dönemi bu hafta ile sona ermiştir. Bu haftalardan sonra anne karnındak 9 haftalık gebelik, gebeliğin ilk 2 aylık süreci geride kalmıştır ve anne adayı ikinci adet gecikmesini yaşamıştır. Anne karnındaki bebeğin embriyotik dönemi bu hafta ile sona ermiştir. Bu haftalardan sonra anne karnındaki minik varlık için fetal dönem başlayacaktır. Artık minik embriyo değil fetüs olarak adlandırılacaktır. Bu süreçte anne adayı yeni yeni gebe olduğunun farkına varacak ve bazı belirtiler yaşamaya başlayacaktır. Artık anne bu süreçte gebeliğin ve bebeğin sağlığı için daha dikkatli olmalıdır ve bazı alışkanlıklarından vazgeçmelidir.


9 haftalık gebelik ve annede yaşanan değişimler

9 haftalık gebelik döneminde anne adayının göğüslerinde dolgunluk ve hassasiyet hissedilmeye başlanır. Bu dönemde göğüsler bakımından daha rahat olunması için alttan destekleyen sütyenler tercihe dilebilir. Anne vücudunda artan hormonlar beraberinde bazı sıkıntıları getirebilir. Hazımsızlık, mide yanması, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik gibi sorunlar bu hafta tavan yapabilir. Hazımsızlık, mide bulantısı ve mide yanmasına karşı çözüm sağlayabilmek için aşırı yemekten kaçınılmalıdır. Öğün sayısı arttırılarak, öğünlerde daha az yemek yenmelidir. Mide yanmasına neden olabilecek yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Kasıklarda ağrı hissi şiddetli ya da hafif şekilde olabilir. Anne adayında sürekli idrara çıkma hissi yaşanabilir. Bunun nedeni, büyüyen rahmin mesaneye baskı uygulamasıdır. Rahim mesaneye baskı uyguladıkça bu hafta sık aralıklarla idrara çıkma isteği yaşanır. Yaşanan şikayetler alınan önlemlere rağmen geçmiyorsa ve her geçen gün şiddetleniyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır.

Anne adayının karnı henüz dış dünyadan fark edilebilecek boyutta değildir. Karın gebelik 12. haftaya ulaştığında ancak dış dünyadan fark edilecek kadar büyüyebilir. Anne adayında adet döneminde olduğu gibi duygu dalgalanmaları yaşandığı için ruhsal olarak bazı sıkıntılar olabilir. Anne adayı artık bu hafta itibariyle günlük olarak 300 kalori ve üzeri almalıdır. Bol bol süt ve süt ürünleri tüketmesi bebeğin gelişimi için önemlidir. Eğer kalsiyum eksikliği yaşanırsa diş problemleri açığa çıkabilir.

9 Haftalık Gebelik9 haftalık gebelik ve bebekte yaşanan değişimler

Gebelik 9. haftaya ulaştığında bebekte ciddi anlamda değişiklikler yaşanmaya başlanır. Bebek her geçen gün hızla büyüme içerisindedir. Bebeğin yüz bölgesinde önemli gelişmeler olmaya başlamıştır. Göz ve dudakları her geçen gün daha da belirginleşir. Bu haftada anne karnındaki miniğin gözleri tıpkı bir balık gözünü andırır. Gözler yerinde değil kafanın iki yanındadır. Gözleri henüz kapalıdır. Gözleri gebelik 20 haftaya ulaştığında açılmaya başlayacaktır. Bu haftadan sonra gözler yerine yaklaşmaya başlayacaktır. Bebeğin bağırsakları geçen haftalarda kordon içindeyken, 9. hafta itibariyle karın içine, yani olması gereken yere gitmeye başlar.

9 haftalık gebelik döneminde anne karnında can bulan miniğin boyu yaklaşık 4 santim, ağırlığı ise 4 gram kadardır. Bu haftadan sonra bebeğin kemik ve kıkırdak yapısı oluşmaya başlayacaktır. Dili bu hafta içinde oluşmaya başlar, parmak ve elleri ultrasonda fark edilebilir. Parmakları tıpkı ördek ayağı gibi birbiri ile bitişiktir. Bebeğin cinsiyet organları da oluşmaya başlayacaktır. Bebeğin cinsiyeti kızsa yumurtalıkları, erkek ise testisleri gelişmeye başlar. Henüz cinsiyet organları bu hafta gelişmeye başladığı için bebeğin cinsiyet tayini yapılamaz. Bebek bu defa içme konusunda ilk deneyimini yaşayabilir. Bebeğin ilk içeceği içinde bulunduğu amniyon sıvısıdır. 9 hafta gebelik sürecinde bebekte refleksler gelişimine devam eder. Tüm bunların haricinde bebeğin kalp kapakları, retina ve burun ucu gelişmeye başlamıştır. O minicik burnunun artık delikleri belirmiştir. Bebek dünyaya geldiğinde koku almasına yardımcı olacak sistem oluşmuş, bebeğin göğü]]> 38 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/38-haftalik-gebelik.html Sun, 25 Nov 2018 04:57:39 +0000 38 haftalık gebelik, doğuma iyice yaklaştığınızı gösterir. Doğumlar çoğunlukla 38. ve 42. gebelik haftaları arasında olur. Nadiren ileri haftalarda doğum gerçekleşir. Ancak unutmayın gebe kadınların % 20 kadarı 38 haftalı 38 haftalık gebelik, doğuma iyice yaklaştığınızı gösterir. Doğumlar çoğunlukla 38. ve 42. gebelik haftaları arasında olur. Nadiren ileri haftalarda doğum gerçekleşir. Ancak unutmayın gebe kadınların % 20 kadarı 38 haftalık gebelik döneminden önce doğum yapabilir. Bu yüzden bu hafta doğum sancılarınızın her an başlayabileceğini dikkate almalı ve doğum sancıları konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Doğumun başladığını anlamalı ve ne yapacağınızı bilmelisiniz.

38 haftalık gebelik ve bebeğinizdeki değişimler

Artık bebeğiniz iyice büyüdü ve gelişti. Boyu 49 cm civarı, kilosu da 3 kg civarı oldu. Cildinde tüy dökülmesi gibi detaylar bitti. Ancak hala kilo almaya devam ediyor, beyinde ve sinir sisteminde olan son değişimler oluyor. Anne karnında da olsa, eliyle aldığı bir şeyi sıkıca kavrayabilir, bundan sonra doğum olursa rahatlıkla dışarıya uyum sağlayabilir. Anne adayları genellikle bebeklerinin göz rengini bu dönemde merak ederler. Bu 38 haftalık gebelik döneminde belli olmaz. Ancak doğduğunda gözleri kahverengi olursa, aynı şekilde kalır. Eğer koyu mavi, gri gibi tonlarda olursa, 9 aydan itibaren gözleri mavi, gri, ela, yeşil renge dönebilir. Bunun nedeni bebeğinizin doğumdan sonra göz irislerinin fazla sayıda pigment kazanmasıdır.

38 haftalık gebelik ve anne adayındaki değişimler

Anne adayı 38. hafta gebelikte 11-13 kg arasında alırlar. Bazıları bu kilonun üzerine de çıkabilir.  Bu haftada vücudunuzda son değişimler oluyor. Bunların en önemlisi göğüslerin süt vermeye hazırlanmasıdır. Göğüslerde kolostrum üretimi olur. Bu bebeğinizi yeni doğan döneminde sağlıklı şekilde besler, içeriğindeki antikorlar yardımıyla bebeğinizi hastalıklardan korur. Ayrıca içeriğinde bol miktarda yağ, protein ve şeker olur. Bu haftada çoğu anne adayı bebeğinin odasını hazırlamakla meşgul olur. Ancak kendilerine de dinlenme zamanı ayırmalarını öneririz. Bundan sonraki süreç yani doğum sonrası onlar için oldukça aktif geçecektir.

38 haftalık gebelik ve yaşanan sorunlar

Sıkça idrara çıkma: Bebeğiniz pelvis üzerinde pozisyon aldıysa, sıkça idrara çıkabilirsiniz. Bu yüzden idrar söktürücü içecekler ve kafein içeren içecekler almamanız faydalı olur. Ancak sıvı alımınızı azaltmayın. Doğumda vücudunuzun sıvıya ihtiyacı olacak.

Vajinal akıntıların artması: Bu hafta hamileliğinizde olmadığı kadar vajinal akıntınız olabilir. Normal olan bu akıntılar yerini sümüksü pembemsi içinde kan olan akıntılara bırakırsa, doğum için nişanınız gelmiş olabilir. Bunu hemen doktorunuza haber vermelisiniz. Doğum hemen başlamasa bile, nişanla doğuma ilk adımı atmış olursunuz.

38 Haftalık Gebelikİshal: Bağırsak hareketleri 38 haftalık gebelik döneminde gevşer. Çünkü bebeğinize yer açar. Anne adayı ishal olursa, doğumun yaklaştığı anlaşılabilir. Bu yüzden bol su içilmeli ve yağlı besinlerden uzak kalınmalıdır.

Karında kaşıntı: Bu hafta karın kaşıntısı sorunu yaşanabilir. Bu cilt çatlaklarından kaynaklanır. Bu yüzden E vitamini içerikli kremler kullanabilir, E vitamini kapsülleri alabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda doğumda sonra emzirme sürecinde oluşabilecek göğüs çatlaklarına da iyi gelecektir.

Ayaklarda ve bileklerde şişme olması: 38 haftalık gebelik bu sorunların sıkça yaşandığı bir dönemdir. Bu yüzden ayaklarınızı toplayacak yüksek belli sıkı olmayan çoraplarla vücudunuza destek verebilirsiniz. Beslenmede tuzu azaltabilirsiniz.

Uyku düzeninde bozukluk: Bu hafta anne adayları uyumada sorun yaşayabilir. Ancak enerjiye ihtiyacınız olan bu dönem çok dikkatli olmalısınız. Yorgun bir şekilde doğuma gitmek istemiyorsanız, uyumanıza yardımcı olacak önlemler almalısınız. Odanızı iyi havalandırmalı, karanlık yerde uykuya yatmalısınız. Uyumadan önce ılık bir duş almalı ve rahatlamalısınız. Bilgisayar ve telefonu uyumadan uzun süre önce kenara koymalısınız. Bunlar m]]> 28 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/28-haftalik-gebelik.html Sun, 25 Nov 2018 11:17:31 +0000 28 haftalık gebelik, doğuma yaklaştığınızı gösterir. Gebeliğin son üç ayına adım atıyorsunuz. Henüz tam ağırlaşmamış olsanız da, akşama doğru el ve ayak bileklerinizde şişlikler ortaya çıkabilir. Ancak gece boyu din 28 haftalık gebelik, doğuma yaklaştığınızı gösterir. Gebeliğin son üç ayına adım atıyorsunuz. Henüz tam ağırlaşmamış olsanız da, akşama doğru el ve ayak bileklerinizde şişlikler ortaya çıkabilir. Ancak gece boyu dinlendiğiniz zaman bunlar etkisini yitirecektir. Bu süreçte daha önce olduğunuz kadar kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz. Bacaklarınıza kramplar girebilir, varis, basur yakınmalarınız olabilir, ciltte kaşıntılar, bacak ve ayaklarınızda şişmeler, sindirimde hazımsızlık gibi sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Ancak bu sorunların her biri alınacak önlemler sayesinde azaltılabilir. Bu yüzden 28 haftalık gebelik sorunlarınız için doktorunuzu daha sık ziyaret etmeye başlamalısınız. Doktorunuzun verdiği önerilere uymalısınız.


28 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz daha önceki süreçlere göre daha büyümüş olacak ve güçlenecek. Siz ne kadar sağlıklı olursanız, bebeğinizin gelişimi olumlu etkilenecek. Kendinizi bu yüzden rahat ettirmelisiniz. Araştırmalar bebeklerin anne karnında olduğu dönemde her türlü olumlu ve olumsuz etkeni hissettiğini ve etkilendiğini belirlemiştir. Anne gün içinde rahat edebileceği bir ortamda bulunmalıdır. Sigara içilen yerlerden uzak kalmalı, ruhsal dünyasını bebeğine zarar vermeyecek düzeyde tutmalıdır. Sizin yedikleriniz direkt olarak bebeğinizin sağlığına etki edecektir. Bu nedenle doğal yiyecekleri tercih etmeli, beslenmenize çok önem vermelisiniz.

28 haftalık gebelik ve annedeki değişimler

Bu hafta itibarıyla anne adayı yaklaşık 7,8-11 kg arasında kilo almıştır. Vücudu bu ağırlığı taşımaya başlamıştır. Dolayısıyla karın bölgesinde çatlaklar meydana gelmiş olabilir. Bunlar henüz kırmızı renkte olur ve kolayca fark edilecek şekildedir. Bunlar ancak doğumdan bir süre sonra beyazlaşmaya başlar. Eğer anne adayı kendine dikkat ederse bu gebelik çatlaklarını azaltabilir. Bu yüzden cilt bakımına önem vermeli, önerilere kulak asmalıdır. Bu gebelik haftasında anne adayına farklı kan testleri yapılabilir. 28 haftalık gebelik sürecinde anne adayının hareketlerinde bazı kısıtlamalar olabilir. Yere eğilirken, yerden kalkarken zorlanabilir. Bu dönemde göğüslerden anne sütüne benzer ancak saydam renkte olan, bazen sarımsı ve antikor miktarı fazla olan sıvı üretimi olur. Yani anne adayının göğüsleri süt üretimine kendini hazırlıyordur. Bundan sonraki gebelik süreci kadının kendini gerçek bir hamile olarak hissettiği dönemdir. Ancak hamileliğinden sıkılıp, daha önceki halini özleyen kadınlarda olabilir. Bu özlem bebeklerini kucaklarına alınca elbette unutulacaktır.

28 Haftalık Gebelik28 haftalık gebelik ve bebekteki değişimler

Bu haftaya gelindiğinde anne karnındaki bebek yaklaşık 1,1 kg kadar olur. Boyu ortalama 35 cm kadardır. Artık bebeğiniz anne karnında nefes alıp vermeye başlıyor. Bu süreçte içinde bulunduğu amniyon sıvısını nefesle ciğerlerine çekebilir, yutabilir. Artık bebeğinizin beş duyusu gelişmiş haldedir. Parmaklarını emer, göz kırpar, hıçkırık tutabilir. Dışarıdan gelen tepkilere gülümseyebilir, tebessüm eder. Artık bebeğinizin saçları da uzamaya başlar. Akciğerleri tam olarak gelişmese de, 28 haftalık gebelik boyunca gelişimini sürdürür. Bu arada bebeğiniz tekme atar, yuvarlanır ve sizlerde bunu rahatça hissedersiniz. Artık beyin gelişimi oldukça ilerlemiş olduğundan, beyin girintileri belirgin hale gelmiştir. Bu haftada bebeğinizin kalsiyum gereksinimi fazla olacağından, anne adayı beslenmesinde yeteri kadar kalsiyum almalıdır.

28 haftalık gebelik önerileri

Eğer sıkça tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız, bebeğiniz anne karnında idrar kesesi üzerinde bir pozisyondadır. Bu yüzden dik durarak, ardından yan dönüp, bebeğinizin pozisyonunu kolay değiştirmesini sağlamalısınız. Bu sizin rahat etmenize neden olur. Sırtınızdaki ağrılar sizi rahatsız ediyorsa, mutlaka sırt kaslarınızı güçlendir]]> 37 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/37-haftalik-gebelik.html Mon, 26 Nov 2018 02:50:23 +0000 37 Haftalık Gebelik, beklediğiniz doğum tarihine doğru yaklaşırken anne karnındaki bebek kilo almaya devam etmektedir. 37 haftada bebeğin kilosu yaklaşık olarak 2 kilo 900 gram civarında boyu ise, 48 cm civarındadır. Anne karnı a 37 Haftalık Gebelik, beklediğiniz doğum tarihine doğru yaklaşırken anne karnındaki bebek kilo almaya devam etmektedir. 37 haftada bebeğin kilosu yaklaşık olarak 2 kilo 900 gram civarında boyu ise, 48 cm civarındadır. Anne karnı artık bebek için dar gelmesinden dolayı önceki haftalardaki gibi çok fazla hareket edemez. Ancak bebek yine o küçük tekmeleri ile annesinin karnını tekmelemeye devam eder. Bebek dünyaya gelmeden önce ciğerlerini alacağı ilk nefes için hazırlarken amniyotik sıvıdan küçük miktarlarda ciğerlerine alarak yeniden bırakmaktadır. Bebek doğduğu zaman ilk sütü daha rahat emebilmesi için anne karnında iken parmağını emerek ilk alıştırmayı yaparken, aynı zamanda gözlerini kırpmaya ve sağa sola doğru dönmektedir. 37. haftada doğum gerçekleşse bile bebeğin akciğerleri dışarıdaki dünyaya uyum sağlayabilecek kadar gelişmiş durumdadır

Gebeliğin 37. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişimler Nelerdir, aynı bebek gibi annenin vücudu da artık doğum için hazırlıklara başlamıştır. Bu haftada özellikle kendi kadın doğum uzmanınızın kontrolü altında bebeğin pelvis ile olan pozisyonuna bakarak, annenin rahim ağzının silinme ya da açılıp açılmadığına bakacaktır. Anne adayının rahim ağzında meydana gelen bazı değişimler doğumun başlayıp başlamadığına ve rahim ile bebeğin doğum için hazır hale gelip gelmediği hakkında bilgi vermektedir. 37. haftada anne adayına yapılan muayene esnasında mutlaka sabırlı olmanız gerekmektedir. Çünkü bu muayene anne adayının oldukça fazla rahatsız olmasına neden olabilmektedir. Ayrıca anne adayları kesinlikle unutmamalıdır ki, doğum sürecinin başlaması ve anne adayının rahim ağzının doğum için hazır hale gelmesine kesin olarak herhangi bir tarih verilmesi mümkün değildir. Çünkü her kadının gebelik süreci birbirinden farklı olarak işlemektedir. 37. haftada kasılmalarda artışlar meydana gelirken anne adayını çok rahatsız edecek kadar da uzun sürebilmektedir. Kasılmaların artması ile vajinal akıntıda da artışlar söz konusu olmaktadır. Hatta anne adayı kasılmalar ile beraber kırmızı renkte sümüksü bir akıntı meydana gelmiş ise, korkmayın! Çünkü bu durum doğumun başlayacağının ilk işaretlerinden birisi olan nişandır. Anne adayı özellikle geceleri uyuma konusunda oldukça fazla zorluk çekmektedir. Mutlaka bebeğinizin karnınızdaki hareketlerini takip edin. Eğer herhangi bir şekilde bebek karnınızda tepki vermiyor ise hemen doktora başvurmalısınız. 37. haftaya kadar anne adayı yaklaşık olarak 8-15 kilo almanız beklenmektedir. Çünkü artık doğum için son haftalara yaklaşıyorsunuz. Bu nedenle 40 haftanın sonunda anne adayının gebelik süresince almış olduğu kilo oranı takriben 11-15 kilo arasında olması gerekmektedir.

37 Haftalık Gebelik37 Haftalık Gebelikte Anne Adayında Neler Olur
 • Mide Yanması Ve Hazımsızlık, anne adayı gebeliğinin 37. haftasında mide yanması problemleri meydana gelmiş ise bolca badem tüketmelidir. Anne adaylarının mide yanmasına iyi gelecek öneri ise, ılık sütün içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ekleyerek için ya da kuru papaya ile de tüketebilirsiniz.
 • Servikste Silinme Ya Da Genişleme, vücudunuz doğum süreci için hazırlanırken servikste açılmalar ve incelmeler meydana gelmektedir. Genellikle bazı gebelerde bu durum periyodik olarak meydana gelir iken, bazı gebelerde ise hemen bir gecede ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla ortaya çıkan bu durumu gebeler hissedemediği için doktor muayene esnasında bu konu hakkında sizi bilgilendirir.
 • Varis Damarları, gebelikten dolayı bacaklardaki damarlarda bir hareketlilik söz konusu ise, mutlaka sol tarafınıza dönerek uyumaya çalışın. Çünkü sol tarafa yatmak bacaklardaki kan dolaşımının sağlanması için en ideal olan uyuma pozisyonudur. Hatta yatağa uzandığınız zaman ayağınızın altına destek olarak yastık koyup yüksekte kalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kan akışını daha iy]]> 40 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/40-haftalik-gebelik.html Mon, 26 Nov 2018 17:47:04 +0000 40 haftalık gebelik, gebeliğin sonuncu haftasıdır. Bu hafta genellikle anne adayları yaklaşık 9 ay süren keyifli bir sürecin sonuna gelmişlerdir. Sonunda bekledikleri gün gelmiş ve bebeklerini kucağına almalarının zamanı gelm 40 haftalık gebelik, gebeliğin sonuncu haftasıdır. Bu hafta genellikle anne adayları yaklaşık 9 ay süren keyifli bir sürecin sonuna gelmişlerdir. Sonunda bekledikleri gün gelmiş ve bebeklerini kucağına almalarının zamanı gelmiştir. Anne adayları için beklemesi zor bir süreç sabırsızlıkla beklediği 40 haftanın sonu, ancak bazı durumlarda doğum 41 haftaya çıkabilir. Ama çoğunlukla normal olacaksa doğum 40 haftada meydana gelir. 

  40 haftalık gebelik ve bebeğiniz:
  Bu haftaya kadar doğumunuz gerçekleşmediyse  büyük bir ihtimalle  bu hafta sonuna doğum yapmış olacaksınız. Bir kısım gebelikte 40 hafta olmasına rağmen doğum gerçekleşmez. Bu oran %5 ten daha azdır. Bunlar sıklıkla ilk gebeliklerde meydana gelir. Bu hafta gebeliğinizin resmi olarak sonudur. Bebeğiniz muhtemelen 2.75-3.50 kilo arasında 47.5-55 cm arasındadır. (çoğu sağlıklı bebeğin büyüme oranları farklılık gösterebilir. Daha ufak veya daha büyük olabilir.) Kafasındaki kemikler daha birleşmemiştir. Doğa annenin doğum esnasında normal doğum kanalından rahatça çıkabilmesini sağlama yöntemi. Artık rahimin dışında vücut ısısını korumak için derisinin alt kısmında gerektiği kadar yağa sahiptir. Tabi etrafını saran güzel elbiseler, kundak ve şirin battaniyeler yardımı ile. Plasenta hala yaşamının ilk altı ayında enfeksiyonlarla savaşması için gerekli olan mücadeleyi sağlamaktadır. Bebeğinizi emzirdiğiniz zaman sütünüz, bağışıklık sistemini çok daha fazla güçlendirecek ve daha fazla antikor sağlayacaktır.

  Gebeliğinizin 40. haftasında vücudunuzdaki değişiklikler.
  Vücudunuz bebeği doğurma anının geldiğini nasıl bilecektirHamilelerin yaklaşık yarısı 40 hafta sınırını geçmektedir. Ancak bebeğin doğacak gününün sonraki iki haftadaki bir gün olacaktır. Uzman doktorunuz 42 haftayı geçmesine beklemeyecektir. Gebeliğin boyunca tahmin etmediğiniz bir diğer gelişme suyumuzun gelmesidir. Başka söylemlere pek kulak asmayın, rahimden çok az bir su gelecektir. 

  40 Haftalık Gebelik40 haftalık gebelik ipuçları:
  Birçok anne adayı bebeğini doğuramama gibi asılsız bir korkuya kapılırlar. Kilonuz kaç olduğu önemli değildir, önemli olan pelvisinizin boyutudur. Cenabı Allah her şeyin iyisini biliyor. Her zaman yeni doğanların boyutları anneleriyle uyum göstermektedir. Tabi normalin altında bir kilonuz varsa kilolu bir bebeği taşıma ihtimalini oldukça düşüktür.Eğer gebeliğinizin boyunca abartarak yemeği çok fazla kaçırmadıysanız. Vajinanız ne yaptığını biliyor. Mucizevi bir şekilde doğum sırasında esniyor ve sonrasında ise aynı şekilde kapanıyor. Gebelikte egzersiz hareketleri yapmak size doğumda yardımcı olacaktır. Bu durumda bebek bile ne yaptığını biliyor, daracık yerden geçmek için yumuşak başına şekil veriyor.

  40 haftalık gebelik yaşanan sıkıntılar:
  • Hazımsızlık ve mide yanması: En önce aklımıza gelen sıkıntı mide yanması ve hazımsızlık problemidir. Geceleri mide yanmasıyla uyanabilirsiniz. Yemeklerin ardından bir sakız çiğnemek bu durumu biraz hafifletecektir. 
  • İshal ve bulantı:Bağırsaklarınız hamilelik sırasında yıpranır bir yandan kabızlık bir yandan ishal yıpranmasına yardımcı olur.
  • Pelvik baskısı ve rahatsızlığı:Bebeğinizin Rahim ağzına düşmüş ise rahatsızlık duygusu kalçalarınıza vuracaktır. Zamanınız kalmış ise sertifikalı bir gebelik terapisti ile bir mesaj programı uygulayın
  • Bacak krampları Bacaklardaki acı veren kasılmalardaki niyeyse hiç kimse bilmiyor. Hamilelik ağırlığını bacaktaki ağrı olduğu bir tahmindir. Kramp girdiğinde hafif bir şekilde bileklerinizi ve topuklarınıza doğru kaldırmak yardımcı olacaktır.
  • Uyku zorluğu:Bitkisel takviyeler veya herhangi bir yerde satılan uyku yardımcıları ne kadar cazip gelirse gelsin yardımcı olmaz. Bunun yerine eşini]]> 11 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/11-haftalik-gebelik.html Tue, 27 Nov 2018 00:56:25 +0000 11 haftalık gebelik, 11. haftada gebeliğin %25'lik bölümü tamamlanmış olur. 11. haftada düşük yapma tehlikesi azalır, artık bu haftada düşük yapma tehlikesi %1'dir. Çünkü düşük olma tehlikesi sağlıksız gebeliklerde ilk 11 haftalık gebelik, 11. haftada gebeliğin %25'lik bölümü tamamlanmış olur. 11. haftada düşük yapma tehlikesi azalır, artık bu haftada düşük yapma tehlikesi %1'dir. Çünkü düşük olma tehlikesi sağlıksız gebeliklerde ilk 10 haftadır, 11. haftaya gelen bebeğin sağlıklı olma şansı oldukça yüksektir. 11. haftalık gebelikte bebeğin ağırlığı 7-8 grama ulaşır ve bebeğin kafa ile popo arasındaki boyu 4.4 ile 6 cm kadar olur. Bebek büyüdükçe hareketliliği daha da artmaya başlar ve anne adayı bu hareketleri hissetmeye başlamıştır. Bebeğin başı vücudundan biraz daha büyüktür, bu durum bu haftadan sonra normal boyuta gelmeye başlayacaktır, 11. haftada bebeğin organları gelişmeye devam edecektir. Bu haftaya kadar karın dışında gelişen bağırsaklar artık karın içine doğru yerleşmeye ve gözün iris tabakası şekillenmeye başlar. 11. haftada bebeğin cinsiyeti yavaş yavaş belirginleşmeye başlar fakat henüz kız mı, erkek mi belli olmaz, saçları ve tırnakları gelişmeye başlar, diş etlerinin altındaki diş yerleri oluşur, elleri yumruk haline gelir ve kemikleri güçlenmeye başlar.

   11. haftada bebeklerin beş duyu organları gelişmeye başlar. Tat alma, dokunma, işitme,görme ve duyma rahim içerisinde oluşur. Ve bebek bu haftadan başlayarak bulunduğu yeri dokunarak tanımaya çalışır. Bu haftada bebeğin organ gelişimindeki kritik dönem bitmiştir. 11. haftadan doğuma kadar olan bölüme fetal dönem denir. Fetal dönemde bebek ve anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar ve bebeğin eşi (plasenta) görev yapmaya başlar. Bazı organlar bu haftayla birlikte görev yapmaya başlar, artık bu hafta bebeğin kalp atışları daha iyi duyulur ve ultrasonda daha net görülmeye başlar. Çünkü artık bebeğin kalp, damar, sinir sistemi, beyin ve iskelet sistemi gelişmiştir.

   11 Haftalık Gebelik11. haftalık gebelikte artık anne adayında da değişiklikler başlar

   Bel ve sırtta ağrılar hissedilebilir, hormon değerlerinin artmasına bağlı olarak baş ağrıları oluşabilir uykuda bile ayak ve bacaklardaki kramplar sıklaşır. Duygu karmaşası, midede ekşime, memelerde hassasiyet, sinirlilik, kabızlık, sabah bulantıları oluşabilir. Bu haftadan itibaren yavaş yavaş kilo alınmaya başlar hatta haftada bir kilo alınır ve bu kiloları kalça ve göğüslerinizde hissetmeye başlarsınız. Bu haftada halsizlik ve yorgunluk hissiniz oldukça artacaktır telaşlanacak bir şey yoktur, gebeliğin ortalarında yaşanan gayet normal durumlardır. Çünkü vücudunuz hem bebek hemde sizin için çalışmaktadır. Bu haftada rahim büyümeye devam eder ve rahim büyüdükçe hamilelik daha belirgin olmaya başlar. Hamileliğin tam belirgin olması 3. haftada başlar yani bir iki hafta sonra karnınızda şişlik belirginleşmeye başlayacaktır. Gebelik öncesinde rahim 70 gram ağırlığında iken, gebelik ilerledikçe bir kilogram ağırlığa ulaşır. Rahmin bu büyümesini ilk haftalarda fark etmezsiniz fakat ilerleyen zamanda oldukça net şekilde şekilde hissettirecektir. Gebeliğiniz esnasında karnınızın büyümesi bebeğiniz kadar fiziksel yapınıza bağlıdır, onun için diğer gebe kadınların karınlarıyla kıyaslamamanız gerekir kimi kadınlarda karın büyük kiminde ise küçük olabilir. Bebeğin gelişimi normal ise karnınızın büyük veya küçük olmasının bir önemi yoktur.

   11. haftalık gebelikte bulantılar ve kusmalar azalacak ve iştahınız artmaya başlayacaktır. Fakat kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Bu haftada kilo artışlarınız dahada fazlalaşacağı için dengeli beslenmeye özen göstermeniz gerekir. Sırt ve bel ağrısı şikayetlerini ve bacaklardaki krampların önüne geçmek için daha çok potasyum ağırlıklı besinler tüketmelisiniz(muz, kuru kayısı, kuru üzüm, incir). Gebeliğiniz süresince besleyiciliği düşük, kalorisi yüksek gıdalardan uzak durursanız doğum sorası alınan kilolar kolaylıkla verilir. İki kişilik beslenmede kalsiyum ihtiyacı artacağı için kalsiyum ağırlıklı besinlere öğünlerinizde yer vermelisiniz. Pastörize süt, peynir,]]> 35 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/35-haftalik-gebelik.html Tue, 27 Nov 2018 12:11:21 +0000 35. haftalık gebelik, anne karnında mucizevi bir yolculuk yapan bebek artık doğum pozisyonunu almıştır. Bebeğin beyni hızla büyüyor ve kafasının daha ağır olmasına neden oluyor. Dolayısı ile bu durum annenin idrar kese 35. haftalık gebelik, anne karnında mucizevi bir yolculuk yapan bebek artık doğum pozisyonunu almıştır. Bebeğin beyni hızla büyüyor ve kafasının daha ağır olmasına neden oluyor. Dolayısı ile bu durum annenin idrar kesesine daha fazla baskı uyguluyor.

   Gebeliğin 35. Haftasında bebek

   Bebek anne karnında hızla uzamaya ve kilo almaya devam ediyor. Bebek 35. Haftaya ulaştığında yaklaşık 46 cm uzunluğunda ve 2 kg. 350 gr. Ağırlığında olacaktır. Artık anne karnında hareket edebilecek alanı kısıtlanmış ve rahat hareket edemiyordur. Rahim bebek için dar geliyor ve bebek takla atmıyordur. Böbrekleri bütünüyle gelişmiş, karaciğeri de artık bazı atık maddeleri işleye biliyordur. Bebeğin hayati organları artık gelişimini bütünüyle tamamlamış durumdadır. Ancak gelecek haftalarda kilo almaya devam edecektir.

   Bu hafta en dikkat çekici olay bebeğin beyin gelişiminde gerçekleşen olaylardır. O minicik kafasının içinde bir sürü şeyler oluyor. Bebeğin kafası doğumda kolaylıkla çıkabilmesi için yumuşak bir yapıdadır.

   35 Haftalık Gebelik

   Gebeliğin 35. Haftasında anne

   Anne karnındaki bebek 35. Haftaya ulaştığında pozisyon değiştirerek doğum için hazırlanıyor ve idrar kesesine bir hayli baskı yapıyor olacaktır. Bu durumda annenin acilen tuvalete çıkması gerekebilir.

   Hayat akışı: Rahim bütünüyle pelvisin içini kaplamakta ve rahim neredeyse kaburgalara kadar dayanmaktadır. Şişen rahim diğer organlara da baskı uygulamakta olduğu için sık sık tuvalet ihtiyacı hissedebilmektedir. Değişik bağırsak ve mide sıkıntıları yaşanıyor olunabilir. Şayet bu sıkıntılar yaşanmıyorsa şanslı bir gebelik geçiriliyor demektir.

   35. hafta gebelik itibari ile doktor ziyaretleri haftalık olarak düzenli aralıklar ile yapılmalıdır. bu haftalarda bazı B bakterisi olan grup için kontroller yapılacaktır. B grubu bakteriler yetişkin kişiler için bir risk teşkil etmez, ancak doğum anında bebeğe bulaşır ise zatürre, kan enfeksiyonu ya da menenjit gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Şayet anne adayı bu bakteriyi taşıyor ise doğum anında antibiyotik alarak bebeği enfeksiyon ihtimaline karşı koruma altına almalıdır.

   Baş ağrısı: Bu haftalarda ortaya çıkan baş ağrısı birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Yoğun yaşanan baş ağrıları için hekime danışarak basit ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

   Varis damarları: Varis damarları kaşınmaya ya da ağrımaya başlayabilir. Bu sıkıntı varis çorabı kullanılarak hafifletilebilir.

   Diş eti kanamaları: Diş etleri oldukça hassaslaşmış ve kanamalar oluşabilir. Dişleri kuvvetlendirmek amacı ile C vitamini takviyesi işe yarayabilir.

   Mide yanması ve hazımsızlık: 35. Hafta gebelikte ve daha sonrasında mide yanması tavan yapmış olabilir. Mide yanması anne bedeninde büyüyen bebeğin karına yerleşmesi ve mideyi üst kısma doğru itmesi nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

   Unutkanlık: Gebelik ilerledikçe unutkanlık problemi daha da artıyor olabilir. Ancak korkulacak bir durum değildir. Doğum gerçekleştikten sonra diğer sıkıntılar gibi unutkanlıkta ortadan kaybolacaktır.

   Sakarlık: Doğumun gerçekleşmesine birkaç hafta kala vücudun dengesini sağlamak zorlaşabilir. Yüksek yerlere çıkmaktan kaçınılmalıdır.

   Braxton hicks kasılmaları: 35. Hafta gebelik ve sonrasında kasılmalarda artış yaşanabilir. Ancak ilk defa anne olacak adaylar bu kasılmaları karın gerilmesi olarak tanımlayabilir.

   ]]>
   32 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/32-haftalik-gebelik.html Wed, 28 Nov 2018 02:24:29 +0000 32. hafta gebelik ile yalancı kasılmalar başlayabilir. Anne karnında yolculuk yapan bebek hayata tutunabilmek için emme ve nefes alma yetisini kazanıyor.32. Hafta Gebelikte Anne Karnındaki Bebek, An 32. hafta gebelik ile yalancı kasılmalar başlayabilir. Anne karnında yolculuk yapan bebek hayata tutunabilmek için emme ve nefes alma yetisini kazanıyor.

   32. Hafta Gebelikte Anne Karnındaki Bebek, Anne karnındaki bebek o büyük gün için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. 32. Haftaya ulaşan bebek yaklaşık 1 kilo 700 gr. Ve 42 cm uzunluğundadır. Artık anne rahminde büyük bir kaplıyor olacaktır. Bu haftadan itibaren anne adayı hafta yarım kilo kadar alacak ve bu kilonun yarısı bebeğe gidecektir. Anne karnındaki bebeğin artık el ve ayak tırnakları, saçları oluşmuş, cilt yapısı ise doğum anındaki haline yakındır.

   32 Haftalık Gebelik

   32. haftaya gebelik ve anne, 32. hafta tamamlandığında anne bedeninde doğum hazırlığı için kaslar gevşemeye başlamıştır. Rahimde gerilme ya da sertleşme hissediliyorsa büyük ihtimalle Braxton Hick kasılmaları yaşanıyordur. Bu tür kasılmaları ilk defa anne olacak adaylar çoğu zaman hissedemiyor olabilir. Ancak daha önce gebelik tecrübesi olan anneler bu kasılmaları yoğun olarak hissedebilir.

   Hayat Akışı: Anne adayının ve bedeninde büyüyen minik varlığın gereksinimlerini karşılamak adına kan basıncı gebeliğin başlangıcından itibaren %50 oranında artış göstermiştir. Rahim diyafram yönünde baskı uyguluyor ve bu durum karında bir sıkışma oluşmasına neden oluyordur. Dolayı ile mide yanması ve nefes darlığı yaşanabilir. Bu tür sıkıntıları giderebilmek için öğünlerde yemek miktarı azaltılabilir.

   Gebelik ilerledikçe sırt ağrıları çekilmez boyutlarda yaşanabilir. Şayet daha önceki haftalarda yaşanan bir sırt ağrısı yoksa mutlaka doktora başvurmakta yarar vardır. Çünkü yoğun yaşanan sırt ağrıları erken doğuma belirtisi olabilir. Sırt ağrılarının nedeni erken doğum belirtisi değil ise hormon al değişimler ve rahmin büyümesinden dolayı ortaya çıkabilir. Rahim büyümüş ve ağırlık merkezi değişikliğe uğramıştır ve karın kasları gerilerek güçsüzleşmiştir. Bu durum da duruş pozisyonunu etkiliyor olabilir.

   Normal ölçülerde gebeliğe başlayan bir anne adayı 32. Hafta gebeliğe ulaştığı zaman 11 kilo kadar almış olacaktır. Doktorun tavsiye ettiği kilo aralığında gerçekleşen artış için düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

   Bu haftalarda daha ağır çalışan metabolizma karında şişlik oluşmasına yol açabilir. Gebelik tamamlana kadar beslenme programına dikkat edilmeli, bol su ve lifli gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir.

   Belirtiler

   Bacak Krampları: Tam güzel bir uykuya dalı nacağı sırada bacaklarda aniden bir kasılma yaşanabilir ve bu kasılma özellikle geceleri ortaya çıkabilir. Ancak bu kasılmaların neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Varsayımlara göre kalsiyum ve magnezyum eksikliği bu kasılmaların nedeni olarak düşünülmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi doğrultusunda destek takviye almak yararlı olabilir.

   Halsizlik Ve Baş Dönmesi: Baş dönmesi ve halsizlik birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Örneğin kan şekerinin düşük olması halsizliğe ve bayılmaya yol açabilir. Bu gibi durumları hafifletmek için fındık, fıstık, meyve ve çikolata gibi gıdalar iyi bir tercih olabilir.

   Karın Kaşıntısı: 32. Hafta geride kalmış ve zaman ilerledikçe büyüyen karın daha fazla kaşınmaya başlamıştır. Çünkü ciltte esneme gerçekleştikçe kuruluk ortaya çıkar. Nemlendirici kremler kullanılarak sorun hafifletilebilir. Ancak kullanılan kremler fayda sağlamıyorsa kaşıntı önleyici losyon ve bitkisel yağlar faydalı olabilir.

   Kabızlık: Gebeliğin 32. Haftasında genişleyen rahim bağırsaklarda kasılmaların oluşmasına neden olabilir. Bu durumda bağırsaklar daha düzensiz ve tembel çalışır. Düzenli yapılan egzersizler ile bol sıvı tüketimi kabızlık sorununu biraz olsun hafifletebilir.

   ]]>
   31 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/31-haftalik-gebelik.html Wed, 28 Nov 2018 03:41:32 +0000 31. haftalık gebeliğe ulaşıldığı zaman anne bedeninde hızla gelişmeye devam eden miniğin boyu yaklaşık 41 cm ağırlığı ise 1500 gram kadardır. Bebek artık emin adımlarla doğum anında olması gereken boy ölçülerine 31. haftalık gebeliğe ulaşıldığı zaman anne bedeninde hızla gelişmeye devam eden miniğin boyu yaklaşık 41 cm ağırlığı ise 1500 gram kadardır. Bebek artık emin adımlarla doğum anında olması gereken boy ölçülerine yaklaşıyor ve ağırlığı her geçen gün artmaya devam ediyor. Beyin sistemi gelişmeye devam ediyor. Ancak bu süre daha uzun bir zaman bu şekilde devam edecektir. Şu an ışığa alışmaya çabasında ve duyu organlarından sinyaller alabiliyor.

   Kafasını sağa ve sola doğru oynatabiliyor. Kolları, bacakları ve bedeni dış dünyada gerek duyacağı yağ ile kaplanmış durumda. Minik varlık bu haftalarda anne bedenini yoracak şekilde hareket edebiliyor. Ancak mutlu olunması gereken bir durum çünkü bebeğin aktif olması ne kadar sağlıklı olduğunun göstergesidir.

   31 Haftalık Gebelik

   Gebeliğin 31. Haftasında Anne, bedeninde kıpırdanmalar hissediyor. Bu haftalar diyaframda kramp hissi daha da belirginleşebilir. Çünkü rahim diyaframa doğru baskı yapıyor dolayısı ile kramplar oluşuyor. Doğum yaklaşana kadar bu durum bu şekilde devam edecektir. Braxton Hick Kasılması olarak adlandırılan kasılmalar özellikle gebeliğin 2. Yarısında açığa çıkıyor ve yaklaşık 30 saniye kadar sürüyordur. Bu tür kasılmalar gebeliğin 31. Haftasın da dahil olmak üzere düzensiz aralıklarda ve acı hissi uyandırmadan gerçekleşebilir. Düzen içinde seyreden kasılmalar acıya neden olmasa bile erken doğum belirtisi olabilir. Bu nedenle eğer 1 saat içinde 4 – 5 defa kasılma yaşanıyor ve beraberinde vajinal akıntı, kanama ve kramp tarzı ağrı oluşuyor ise daha önce bu tür şikayetler yoksa ve aniden ortaya çıkmışsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

   Bu dönemlerde göğüslerden kolostrum adı verilen bir sıvı gelmeye başlamış olabilir. Şayet böyle bir sıvı söz konusu ise kıyafetlerin batmaması için göğüs pedi kullanmakta yarar vardır. Gebeliğin başlangıcında bu döneme kadar 9 – 11 kilo alınmış olabilir. Ancak bu durum her gebe için farklılık gösterebilir. Bazı gebeler daha az kilo alırken bazı gebeler daha fazla alabilir. Doğum gerçekleşene kadar en az 2 – 3 kilo daha alınacaktır.

   Sık İdrara Çıkma: Rahim artık idrar kesesine daha fazla baskı uyguluyor. Bu nedenle idrar depolamak imkansız bir hal alıyordur. Tuvalet ihtiyacı iki kat daha artmış olabilir.

   Sırt Ağrıları: Her geçen gün büyüyen karın sırta doğru yaslanır. Bazı gebelerde henüz sırt ağrıları başlamamış olabilir. Sırt ağrılarını önleyebilmek için yogadan yardım alınabilir.

   Burun Tıkanıklığı: Gebelikte ayak, karın ve parmakların şiştiği gibi geniz yolunda da şişme yaşanabilir. Doğum gerçekleşene kadar deniz suyu içeren spreylerden kullanarak bu sorun giderilebilir.

   Baş Ağrısı: Gebeliğin 31. Haftası ve devamında baş ağrısı tavan yapmış olabilir. Bu durumu hafifletebilmek için karanlık odada geçirilen birkaç dakika yararlı olacaktır.

   Uyumada Zorluk: 3. Aylık dönem gebelikte en sık karşılaşılan sorunlarda bir tanesi de uyuma sıkıntı yaşamaktır. Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı, bacak krampları ve mide yanması uyku bozukluklarına yol açan nedenlerdendir.

   Unutkanlık: Unutkanlık çoğu gebenin 31. Gebelik haftası ve devamında yaşadığı sıkıntılar arasındadır. Hafıza sürekli gelip gidiyor olabilir ve bu duruma strese neden olabilir. Ancak stres durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle stresten uzak kalmaya özen gösterilmelidir. Doğum gerçekleştikten sonra her şey normale dönecektir.

   ]]>
   36 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/36-haftalik-gebelik.html Wed, 28 Nov 2018 22:06:11 +0000 36. hafta gebelikte anne karnında yolculuğa devam eden bebeğin boy uzunluğu ortalama 47 cm. ağırlığı ise 2 kg. 700 gramdır. Bebek her geçen gün ortalama 30 gr kadar almaya devam edecek. Bütün sistemleri o büyük gün için 36. hafta gebelikte anne karnında yolculuğa devam eden bebeğin boy uzunluğu ortalama 47 cm. ağırlığı ise 2 kg. 700 gramdır. Bebek her geçen gün ortalama 30 gr kadar almaya devam edecek. Bütün sistemleri o büyük gün için hazırlığını tamamladı. Şu ana kadar tüm bedenini kaplayan tüyler ve gebelik süresince cildini koruyan veniksi artık dökülmeye başladı. Bu haftayı atlatan bebek prematüre olmaktan kurtulacak. Gebeliği 36. Haftasını atlatan bebek anne karnında gereken gelişimini tamamlamış demektir. Gebeliğin 42. Haftasını anne karnında geçiren bebekler için geç doğum söz konusudur. Bebek anne karnında muhtemel kafası aşağı doğru bir pozisyonda duruyor olacaktır.

   Anne İçin Gebeliğin 36. Haftası; Hormonsal değişimler nedeni ile dokularda gevşeme ve yumuşama yaşanmış olacak, bu durumda yürüyüş şeklinde değişim yaratacaktır. Bu anne bedeninin dünyaya gelecek için yaptığı hazırlıkların göstergesidir. Fakat dokularda meydana gelen gevşeme ve yumuşama bel ve pelvis ağrılarını da beraberinde getirebilir.

   Hayat Akışı: Bebek anne bedeninde oldukça fazla bir yer kapladığı için yemek yemekte güçlük yaşanıyor olabilir. Bu durumu hafifletmek için küçük porsiyonlar ile sık sık yemek yenilebilir. 36. Hafta gebeliğe ulaşan anne adaylarında mide yanması sorunu hafiflemiş ya da tamamen kaybolmuş olabilir. Bu duruma nefes alış-verişi daha kolay gerçekleşecektir. Bebek henüz aşağı doğru inmeye çalışıyorsa alt karında baskıya neden olacak ve annesine bir hayli rahatsızlık verecektir.

   36 Haftalık Gebelik

   Bu haftalarda Braxton Hicks Kasılmalarının daha fazla baskın olacağı haftalardır. Nişan adı verilen doğum suyu henüz gelmemiş fakat sancılar 5 dakika da bir tekrarlıyor ve 60 saniyeden fazla sürüyorsa doğum için her an hazırlıklı olunmalıdır. Bebeğin hareketlerinde azalma yaşanıyorsa, vajinal kanama meydana gelmişse ve geçmeyen bir karın ağrısı başlamışsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak yararlı olacaktır. Bebeğin dünyaya gelmesine çok kısa bir süre kaldı. Eğer her hangi bir aksilik söz konusu olmazsa gelecek haftalarda bebek annesinin kucağında olacaktır. Gebeliğe normal kilolarda başlayan anne adayları gebeliğin 36. Haftasına kadar ortalama 11 kilo kadar almış olacaktır. Doktorun tavsiye ettiği kilodan fazlası alınmamaya özen gösterilmelidir.

   Vajinal Akıntı: Vajinal akıntı artık artış gösterebilir. Aynı zamanda eskisinden daha yoğun ve kalın olabilir. Cinsel birliktelikten sonra hafif lekelenme yaşanabilir. Fakat korkulacak bir durum değildir. Lekelenme rahmin son derece hassas ve daha geniş olmasından kaynaklanmaktadır.

   Karın Kaşıntısı: Bel ağrısı ve karında kaşıntı çekilmez boyutlara ulaşabilir. Kaşıntıyı önlemek için badem yağı, kakao yağı ve E vitamini içerikli kremler kullanılabilir.

   Uyku Problemleri: Uyku 36. Hafta gebelik sürecine giren anne adayları için çok zorlaşabilir. Rahat kıyafetler ile ve havadar bir odada yatmak faydalı olacaktır.

   Ayak Şişliği: Bebek artık daha fazla sıvı aldığından dolayı ayaklarda ve bileklerde ödem artmış olabilir. Aslında yalnızca ayak ve ayak bileği değil, el ve yüz bölgesinde de şişlikler oluşmuş olabilir. Bol su ve sıvı tüketmeye özellikle bu hafta ve gelecek haftalarda özen gösterilmelidir.

   Halsizlik ve enerji patlaması: 36. Hafta gebelikte halsizlik hissi gayet normal bir durumdur. Fakat doğumun yaklaşması ekstra bir enerji patlamasına neden olabilir.

   Sık idrar isteği: 36. Hafta gebelikte anne karnındaki bebek büyük ihtimalle pelvise düşmüş olabilir. Bu durumda idrar kesesinin sıkışmasına neden olur. Bu aralar eskisinden daha fazla tuvalet ihtiyacı hissedilebilir. Ancak tuvalete gitmemek için sıvı gıdaların ihmal edilmemesi gerekir. Artık anne bedeninin eskisinden daha fazla sıvıya ihtiyacı olacak.

   ]]>
   24 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/24-haftalik-gebelik.html Thu, 29 Nov 2018 10:41:59 +0000 24. hafta gebelikte Bebek anne karnında mucizevi bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu hafta anne karnındaki bebeğin ortalama ağırlığı 615 gr civarındadır. Artık kulakları daha keskin ve yüksek sesleri kolaylıkla duyuyor 24. hafta gebelikte Bebek anne karnında mucizevi bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu hafta anne karnındaki bebeğin ortalama ağırlığı 615 gr civarındadır. Artık kulakları daha keskin ve yüksek sesleri kolaylıkla duyuyor. Artık kaşları, kirpikleri ve saçları tam anlamıyla oluştu. Henüz pigmentler görev yapmadığı için saçları ve tüyleri beyaz bir yapıya sahip.

   Anne İçin Gebeliğin 24. Haftası

    Hayat Akışı: 24. hafta gebelikte rahim neredeyse bir futbol topu büyüklüğündedir. Birçok gebe kadın 24 – 28. Gebelik haftalarında şeker testine girer. Gebelikte şeker testinin amacı gebelikteki şeker oranını ölçmektir. Şayet anne adayı normalde diyabet hastası ise ve müdahale edilmemişse normal doğum anında bazı riskler yaşayabilir ve doğum sezaryen ile gerçekleştirilebilir. Tedavi edilmeyen diyabet hastalığı gebelikte bebeğin özellikle üst tarafının daha fazla büyümesine yol açar. Aynı zamanda bebek doğduktan sonra kan oranında azalma ve daha farklı komplikasyonların gelişme olasılığı vardır.

   24 Haftalık Gebelik

   24. hafta gebeliğe ulaşana kadar anne adayının ortalama 6 kilo kadar alması beklenir. Normal kilolarda gebeliğe başlayan anne adayının gebelik tamamlanıncaya kadar alması önerilen kilo 11 – 18 kilodur. Gebelik devam ettiği sürece esas olan sağlıklı beslenmektir.

   Kabızlık: Gebelik döneminde kabızlık ortaya çıkabilen en önemli gebelik belirtileri arasındadır. Gebelik hormonları nedeni ile bağırsak kaslarında gevşeme yaşanır. Dolayısı ile sindirim sisteminde daha fazla besin tutulur. Bu sayede bebeğin besinleri absorbe edilir. Bol miktarda su, lifli gıdalar, sebze ve meyve suyu tüketildiği sürece besinlerin vücutta daha çabuk hareket etmesi ve yumuşamasına yardımcı olunabilir.

   Alt Karın Ağrısı: Rahim hızla genişlemeye devam ediyor ve rahmi destekleyen kaslarda esneme yaşanıyor. Bu durum da alt karın bölgesinde ağrıya neden oluyor. Farklı aralıklarda yaşanan alt karın ağrısı normaldir. Ancak ağrı süresi uzun ve dayanılmaz boyutlarda ise mutlaka doktora başvurmak gerekir.

   Baş Ağrısı: 24. Gebelik haftasında baş ağrısında yoğunluk yaşanabilir ve beraberinde mide bulantısı açığa çıkabilir. Baş ağrısına eşlik eden görme problemleri ve migren varsa yine mutlaka doktora başvurulmalıdır.

   Sırt Ağrıları: Sırt ağrısı gebelikte en fazla karşılaşılan semptomlardan biridir. Sırt ağrısı nedeni ile sıkıntılı anlar yaşanıyorsa gebelik takibini üstlenen doktor fizyo terapist ve akupunktur önerebilir.

   Ayak Ve Bileklerde şişlik: Gebeliğin 24. Haftasında belki anne adayı artık en sevdiği ayakkabılarını giymekte zorlanıyor olabilir. Ancak panik yapacak bir durum yok. Otururken ya da yatarken ayakları biraz yukarıda tutmak bu sorun için yararlı olacaktır.

   Bacak Krampları: 24. Hafta gebelik ve devamında kramplar sık sık ziyaret edecektir. Bacaklarda oluşan krampları hafifletmek için bacakları esnetmek ve parmakları oynatmak yararlı olabilir. Bazı hekimler oluşan kramplar için önlem almak adına magnezyum tavsiye edebilir.

   ]]>
   29 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/29-haftalik-gebelik.html Thu, 29 Nov 2018 19:26:11 +0000 29. hafta gebeliğe ulaşan ve anne karnında gelişim sürecinde olan bebek bu hafta ortalama 38 cm. uzunluğunda, 1 kilo 150 gr. Ağırlığındadır. Gebelik tamamlanıncaya dek ağırlığı şu anki ağırlığının yaklaşık 3 ka 29. hafta gebeliğe ulaşan ve anne karnında gelişim sürecinde olan bebek bu hafta ortalama 38 cm. uzunluğunda, 1 kilo 150 gr. Ağırlığındadır. Gebelik tamamlanıncaya dek ağırlığı şu anki ağırlığının yaklaşık 3 katı kadar olacak. Anne karnında bebek hayat mücadelesine devam ettikçe anne rahmi daha gergin olacak.

   Akciğer ve kas yapısı hala gelişmeye devam ediyor ve gelişim sürecinde olan minik beyni için bir oda oluşmuş durumda. Anne karnındaki bebek artık eskisinden daha çok besine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle C vitamini, protein, demir ve folik asit ağırlıklı beslenmek gerekecektir. Bebeğin kemik yapısı iliklerine kadar kalsiyum içerdiği için anne adayı bolca süt içmeye devam etmelidir. Eğer süt içmek zor geliyorsa diğer kalsiyum kaynaklarından yararlanılabilir. Gebeliğin son 3 aylık sürecinde bebek günlük olarak yaklaşık 250 mg. Kalsiyuma ihtiyaç duyacaktır.

   29 Haftalık Gebelik

   29. haftalık gebelikte Anne artık bedeninde taşıdığı miniğin hareketlerinde daha fazla artış ve güç hissediliyor olabilir. Mide yanması, alt karın ağrısı, kabızlık, burun tıkanıklığı, acıya neden olmayan Braxton Hick Kasılmaları yaşanıyor olabilir.

   Hayat Akışı: Bebek 29. Haftalık gebelikte eskisinden daha aktif bir şekilde hissedilebilir. Gebeliği takip eden doktor bebeğin gün içinde tekme sayısını tespit etmek isteyebilir. Şayet bebeğin aktif hareketlerinde biz azalma söz konusu olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır. NTS yardımı ile bebek kontrol edilebilir. Mide yanması ve kabızlık tekrar aktif bir hal alabilir. Progesteron olarak adlandırılan gebelik hormonu nedeni ile mide kaslarında gevşeme ve sinir sisteminde ağırlaşma muhtemel yaşanabilecek sıkıntılar arasındadır. Sindirim sisteminin ağırlaşması gaz ve kabızlık problemine yol açabilir. Bu dönemlerde fazla yemek yememeye özen göstererek sıkıntı biraz olsun önlenebilir.

   29. haftalık gebelikte karşılaşılabilecek bir diğer sıkıntı hemoroit gelişimidir. Hemoroit sıkıntısından korunabilmek için sürekli ayakta kalmaktan ya da sürekli oturmaktan kaçınılmalıdır. Şayet rektal bir kanama gerçekleşmiş ise bu durumdan mutlaka doktor haberdar edilmeli ve doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Kabızlığı önlemenin en kolay yolu lifli gıdalar ve bol su tüketimidir. Düzenli yapılan egzersiz de bu sorunu hafifletmek için ideal yöntemler arasındadır. 29. haftalık gebelik ve devamında hızla kilo artışı gerçekleşebilir. Doktorun tavsiye edeceği kilo alımını aşmamakta yarar olacaktır.

   Artan Yorgunluk Hissi: Bazı anne adaylarında gebeliğin son 3 ayında yorgunluk hissinin arttığı fark edilebilir. Ancak gayet doğal bir durumdur. Çünkü daha önceki dönemlere göre yük daha da artmıştır. Bu ağırlık büyük ihtimalle uyku düzeninde sıkıntılar oluşturacaktır. Ayrıca doğum yaklaştıkça minik için kaygı daha çok artacaktır. Bu durumda uyku düzensizliğine yol açabilir.

   Cilt Ve Tırnaklarda Değişim: Tırnaklar normal döneme oranla daha hızlı uzuyor ve eskisinden daha kırılgan olacaktır. Ayrıca saçlarda eskiye oranla daha gür ve parlak bir görünüm kazanacaktır.

   Karın Kaşıntısı: 29. Haftalık gebelikte karın artık eskisinden daha büyük olduğu için geriliyor ve durumda kaşıntıya neden oluyor olabilir. Devamlı nemlendirici içerikli kremler kullanarak kaşıntı hafifletilebilir.

   Baş Ağrısı: Baş ağrısı çekilmez boyutlarda oluşabilir. Bu gibi zamanlarda karanlık bir odada tek başına geçirilecek 5 – 10 dakikalık zaman faydalı olacaktır. Alın ve boyun kısmına soğuk uygulamak da sorun için etkili olabilir.

   Unutkanlık: 29. Haftalık gebelik döneminde anne adaylarının aklı bir karış havada olabilir. Bu sorun gebelik hormonlarının beyinde gösterdiği etkiden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ancak çok ciddiye alınacak bir durum değildir. Diğer bütün sorunlar gibi gebelik sonlanınca normale dönecektir.

   ]]>
   30 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/30-haftalik-gebelik.html Fri, 30 Nov 2018 18:13:32 +0000 30. hafta gebeliğe ulaşan ve anne karnında büyümeye devam eden bebek bu hafta ortalama 40 cm uzunluğunda ve 1350 gr ağırlığındadır. Amniyotik sıvı bebeği çevreliyor. Ancak bebek büyümeye devam ettikçe amniyotik sıvı 30. hafta gebeliğe ulaşan ve anne karnında büyümeye devam eden bebek bu hafta ortalama 40 cm uzunluğunda ve 1350 gr ağırlığındadır. Amniyotik sıvı bebeği çevreliyor. Ancak bebek büyümeye devam ettikçe amniyotik sıvı miktarında azalma yaşanacaktır. Karnın her geçen gün biraz daha büyümesi bebeğin büyüdüğünün göstergesidir. Beyin yapısı her geçen gün gelişiyor ve artık doğum anında olması gereken görünüme bürünmüş durumda. Aynı zamanda minik varlık o kadar akıllı ki bedeninin ısısını kontrol edebiliyor. Şu ana kadar miniği ısıtan tüyler artık dökülmeye başladı. Görme kabiliyeti her geçen gün gelişmekte fakat henüz tam keskin değil. Dünyaya geldikten sonra bile günün büyük bölümde gözleri kapalı olacaktır.

   30. Haftalık gebelikte anne, ve beraberinde anne adayları bedenlerinde taşıdıkları varlığın daha fazla hareket etmesini arzulayabilir. Bu hareket bazen bir tekme, bazen bir yumruk olabilir. Özellikle yemek yedikten sonra uzanıldığında bu hareketlenme daha fazla hissedilebilir.

   Hayat Akışı: Bu haftalar genellikle uyku ile sıkıntı yaşanabilir ve sürekli yorgunluk hissi doğabilir. Yorgunluk sadece ağırlıktan kaynaklanmamaktadır. Ayrıca karın büyümeye devam ettikçe ağırlık merkezinde de değişim yaşanmaktadır. Gebelik hormonlarının etkisi ile bağ dokusu ve eklemler daha gevşek bir hal almıştır. Bu değişimler dengeyi olumsuz olarak etkiler. Bağlarda gerçekleşen değişim ile alakalı olarak ayaklar fark edilecek kadar büyümüş olabilir.

   30 Haftalık Gebelik

   30. haftaya ulaşıncaya kadar ortalama 9 – 10 kilo kadar alınmış olabilir. Normal standartlarda gebe kalan kadının doğum tamamlanıncaya kadar 4 – 6 kilo daha alması tavsiye edilmektedir.

   Karın Şişliği: Her geçen gün biraz daha genişleyen rahim mide ve bağırsaklara baskı uyguluyor, bu hafta belirgin bir şekilde karın şişliği hissedilebilir. Ufak porsiyonlarda ve sık aralıklarda yemek yenerek şişlik biraz olsun hafifletilebilir.

   Gaz: Rahim büyümeye devam ettikçe makata uyguladığı baskı oranında artış yaşanacak kas ve gaz kontrolü sağlanamayacaktır. Kabızlığı engellemek için bol bol su içmeye özen gösterilmelidir.

   Baş Dönmesi: Baş dönmesi en bilindik gebelik belirtilerindendir. Ancak yoğun bir şekilde baş dönmesi yaşanıyorsa doktora görünmekte yarar vardır. baş dönmesini engelleyebilmek için uzanmak ve ayakları biraz yükseğe kaldırmak faydalı olacaktır.

   Çatlaklar: Her geçen gün biraz daha genişleyen vücuda ayak uydurmaya çalışan ciltte 30. Hafta gebelikte ve beraberinde pembemsi çatlaklar oluşabilir. Çatlakları giderebilmek için mucize bir buluş yoktur. Sadece basit bakımlar ile önüne geçilebilir.

   Yorgunluk: Gebeliğin ikinci üç aylık dönemi artık geride kaldı. Anne bedeninde muhteşem bir şekilde büyümeye devam eden bebek vücuda daha fazla ağırlık yapıyor ve uykusuzluk çekilmez boyutlara ulaşıyor. Artık yakınlardan yardım istemek için uygun bir dönem olabilir.

   Ayak Ve Bileklerde Şişlik: Özellikle gebeliğin 30. Haftası beraberinde ayaklarda ve bileklerde şişlik çoğu gebenin ortak sıkıntısıdır. Ayakların rahat edebileceği bir ayakkabı ve beraberinde tuz ile ayaklara masaj yapılarak şişliğin önüne geçilebilir.

   Diş Ve Diş Eti Sorunları: Diş etlerinde kanama, şişme ve iltihap yaşanması gebelikte ortaya çıkabilecek sıkıntılar arasındadır. 30. Hafta gebelik ve devamında sıkça karşılaşılan bir sorundur. Büyük bir ihtimalle doğum sonrasında ortadan kaybolacaktır. Ağız ve diş temizliğine özen göstererek dişlerin sağlığı korunabilir.

   ]]>
   33 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/33-haftalik-gebelik.html Fri, 30 Nov 2018 19:34:31 +0000 33. Haftalık gebelikte bebek bu hafta yaklaşık 1 kilo 800 gr. Ağırlığında ve 43. Cm uzunluğundadır. Rahimde taşınan bu ağırlık nedeni ile amniyotik sıvı oldukça azalmıştır. Bu nedenle bu haftalarda dürtmeler ve hare 33. Haftalık gebelikte bebek bu hafta yaklaşık 1 kilo 800 gr. Ağırlığında ve 43. Cm uzunluğundadır. Rahimde taşınan bu ağırlık nedeni ile amniyotik sıvı oldukça azalmıştır. Bu nedenle bu haftalarda dürtmeler ve hareketler daha keskin bir şekilde fark edilebilir. Bebeğin bağışıklık sistemi her geçen gün gelişmeye devam ediyor, antikorlar anneden bebeğe geçiyor. Bu durum bebek dış dünyaya merhaba dediğinde mikroplara karşı koruyucu bir etken olacak. Henüz kafatası ve kemikleri bütünüyle kaynaşmadı, bu sayede daha kolay hareket ediyor ve doğu kanalından daha kolay geçiş yapacaktır. Kafa kemikleri birkaç yıl kaynaşmaya devam edecek. Bu sayede diğer organları ve beyni çocukluk döneminde de gelişmekte olacak.

   33. haftalık gebelikte anne, Bacaklarda kramp, gece uykudan uyandırabilen tuvalet ihtiyacı ve oldukça kalınlaşan bel ölçüsü oldukça zor anlar yaşatabilir. Fırsat buldukça dinlenmek ve uyku iyi bir tercih olacaktır. gebeliğin 3. Döneminde yaşanan uyku problemleri çoğu gebeyi olumsuz etkiler. Ancak dinlenmeye büyük oranda ihtiyaç duyulacak.

   Hayat Akışı: Bebek anne karnında daha fazla yere sahip olduğundan birçok şey değişme başlamış olabilir. Ellerde, parmaklarda ve bileklerde bir uyuşukluk açığa çıkabilir. Vücutta bulunan birçok organ gibi eller ve bileklerde su topluyor olabilir. 33. Haftalık gebelik itibari ile yaklaşık 12 kilo alınması normal kabul edilir. Ancak bu oran her gebe için farklılık gösterebilir. Gebeliğin bu dönemlerinde diğer dönemlere oranla kilo alımlarında artış yaşanabilir. Çünkü bu haftalarda bebek daha hızla gelişmeye başlayacak ve bu da anneye kilo olarak dönecektir.

   33 Haftalık Gebelik

   Baş Ağrısı: Gebeliğin 33. Haftalarında ve sonrasında ortaya çıkan yorgunluk hissi baş ağrısını tetikleyebilir. Bu haftalarda fırsat buldukça dinlenmeye özen gösterilmelidir.

   Göbek Deliği: Göbek deliği dışarıdan fark edilecek boyutları ulaşmış olabilir. Ancak yapılacak bir şey yok. Göbek deliği doğum gerçekleştikten bir süre sonra normal haline dönecektir.

   Alt Karın Ağrısı: Bel aniden ayağa kalkışlarda ya da pozisyon değişikliklerinde ağrıyor olabilir. Ancak gebeliğin getirdiği normal sıkıntılardandır. Eğer ağrı ile beraber, titreme, ateş ve kanama da görülüyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

   Varis Damarları: Gebelikte özellikle de 33. Hafta gebelik ve sonrasında varis damarları belirgin bir şekilde oluşum gösterebilir ve oldukça çirkin bir görünümdedir. Ancak endişelenmeye gerek yok. Şayet gebelikten önce varis sorunu yoksa doğum ile birlikte açığa çıkan varisler kaybolacaktır.

   Unutkanlık: Bu dönemlerde anne adayının aklı biraz karışık olabilir. Belki tuhaf ama erkek bebek taşıyan anne adaylarına oranla kız bebek taşıyan anne adaylarının daha unutkan olduğu düşünülmektedir.

   Sakarlık: 33. Hafta gebelik ve karın iyice büyüdü. Büyüyen karın ağırlık sisteminin değişmesine ve sakarlığa yol açabilir. Bu durumu hafifletebilmek için daha yavaş hareket edilmelidir. Çünkü hızlı ve aceleci olmak sakarlığı daha da arttırabilir.

   Cilt Değişimleri: Gebelik hormonları tırnakların ve saçların daha çabuk uzamasına neden olabilir. Tırnakların daha çabuk uzadığı gibi eskisinden daha kırılgan olacaktır. Tırnaklar sürekli kırılıyor ise anne beslenmesine bol bol avakado, muz ve fındığa yer verirse tırnaklar için faydalı olacaktır.

   Fetal Aktivite: 33. Hafta gebelik ve devamında bebeğin hareketlerini saat ile kontrol edilmesinde yarar vardır. 1 saat boyunca bebeğin en az 10 hareketi sayılamamış ise bebeğin enerjiye ihtiyacı var demektir.

   ]]>
   34 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/34-haftalik-gebelik.html Sat, 01 Dec 2018 16:29:24 +0000 34. hafta gebelik ile beraber anne karnındaki bebek yaklaşık olarak 2150 gr ağırlığında ve 46 cm uzunluğundadır. Minik artık bir kavun boyutuna ulaşmıştır. Vücudunda bulunan yağ katmanları bebeği dünyaya geldikten son 34. hafta gebelik ile beraber anne karnındaki bebek yaklaşık olarak 2150 gr ağırlığında ve 46 cm uzunluğundadır. Minik artık bir kavun boyutuna ulaşmıştır. Vücudunda bulunan yağ katmanları bebeği dünyaya geldikten sonra ısıtacak. Şu an bebeğin görünümünü yuvarlaklaşıyor. Cildi yumuşacık, merkezi sinir sistemi ve akciğerleri hala olgunlaşma aşamasında. Şayet bebek sabırsızlanır da erkenden dünyaya gelirse herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşılmaz. Yalnızca bir müddet yeni doğan bölümünde kontrol altına alınabilir ve geçici ciddi olmayan sağlık sorunları yaşayabilir. Minik varlık 34. Hafta gebelikte farklı bir olay daha yaşıyor olabilir. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek ise testisleri artık karnından konumlanması gereken yere doğru iniyor.

   34. haftalık gebelikte anne bazı şeyleri örmekte zorluk çekebilir. Örneğin ayakları artık görüş mesafesinin dışına çıkmıştır. Bazı gebelerde göz kuruluğu fark edilebilir. Ancak yine gebeliğin neden olduğu sorunlardan olduğu için doğum sonrası normale dönecektir.

   34 Haftalık Gebelik

   Hayat Akışı: 34. Hafta gebelik ile beraber yorgunluk hissi tekrar başlamış olabilir. Bu haftalarda oluşan yorgunluk hissi geçen haftalara göre daha keskindir. Çünkü sık idrara çıkma, fiziksel zorlanma ve huzursuz geçen geceler de bu yorgunluğa eşlik edecektir. Bu dönemlerde biraz yavaşlamalı ve enerji depolanmalıdır. Belli bir süre oturduktan sonra hemen ayağa kalkıldığında baş dönmesi yaşanabilir.

   34. haftalık gebelikte anne bedeni oldukça irileşmiş olacaktır. Anne eğer normal kilolarda gebeliğe başlamışsa ve bedeninde tek bir bebek taşıyorsa gebelik tamamlanıncaya kadar alması gereken kilo 12 kilo kadardır. Ancak her gebe için bu oran farklılık gösterebilir. Bazı gebeler daha fazla kilo alırken bazı gebeler daha az kilo alarak gebelik sürecini tamamlayabilir.

   Kabızlık: Bağırsakların çalışması bir hayli yavaşlamış olabilir. Bu durumda kabızlığı önleyebilmek için meyve, kuru meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Şayet kabızlık sorunu çok ciddi boyutlarda ise mutlaka doktora danışılmalıdır.

   Hemoroit: Oldukça rahatsız eden basurlardan kegel egzersizler yaparak korunmak mümkündür. Kegel egzersizleri basur'un oluştuğu alanlarda sirkülasyon sağlar.

   Bacak Krampları: 34. Hafta gebeliğe ulaşıldığı zaman bacak ağrıları çekilmez boyutlara ulaşabilir. Bacaklarda oluşan ağrı, gebelik kilosu, yorgunluk ve şişmeye bağlı olarak yaşanabilmektedir.

   Çatlaklar: Gebeliğin en can sıkıcı problemlerinden bir tanesi de vücutta oluşan çatlaklardır. Özellikle sarışın ve çatlak oluşumuna eğilimi olan anne adaylarında daha fazla ortaya çıkan bir sorundur. Gebelikte vücut çatlaklarını minimum seviyeye indirebilmek için en etkili yol aşırı kilo almamaya özen göstermektir.

   Saç Farklılıkları: Gebeliğin bir diğer dikkat çekici belirtisi saçların eskiye oranla daha fazla uzamasıdır. Ancak tüyler çene, yanak ve sırt gibi başka bölgelerde de oluşum gösterebilir. Bu sorunu yok etmek için gebelikte ağda yapmanın bir sakıncası elbette yok ama cilt eskisinden daha hassas olduğu için daha pratik yöntemler kullanılabilir.

   Ayak Ve Bileklerde Şişlik: Her geçen gün genişlemeye devam eden vücutta şişliklerin oluşması gayet normaldir. Şişen ayakları rahatlatmak için rahat ayakkabı ve terlik seçimi yapılmalıdır.

   Uyumada Güçlük: 34. Hafta gebelikle beraber doğum korkuları başlamış olabilir. Eğer doğum korkusu yaşanmıyorsa bacak krampları ve sık sık tuvalet ziyaretleri bir türlü uykuya geçişe izin vermeyebilir.

   Gaz: Gebeliğin 34. Haftasında ve beraberinde gaz sorunu bir hayli ilerleyecektir. Özellikle stres ve kaygı bu sorunu daha fazla tetikleyecektir. Kaygı ve stresten mümkün olduğunca uzak kalınmaya özen gösterilmelidir.

   ]]>
   22 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/22-haftalik-gebelik.html Sun, 02 Dec 2018 15:34:37 +0000  22. Haftalık gebelikte anne karnında yaşama tutunmak için mücadele veren bebek yaklaşık 28 cm uzunluğunda ve 450 gr. Ağırlığındadır. Cildinin şeffaflığı her geçen gün azalmaktadır. Çünkü beyin ve sinir sistemi i  22. Haftalık gebelikte anne karnında yaşama tutunmak için mücadele veren bebek yaklaşık 28 cm uzunluğunda ve 450 gr. Ağırlığındadır. Cildinin şeffaflığı her geçen gün azalmaktadır. Çünkü beyin ve sinir sistemi için ihtiyacı olan yağ depolanmaya başladı. Bebeğin kafasında kaş, kirpik ve bir miktar saçı oluşmuş durumda. Artık karanlık ve aydınlığı fark ediyor, annesinin sesini, kalp atışlarını duyabiliyor. Beyin ve sinir uçları gelişti.

   Anne karnındaki miniğin yüz hatları gün geçtikçe belirginleşiyor, burun köprüsü hala oluşmadığından dolayı burnu adeta bir düğme görünümünde. Kaşları, dudakları ve göz kapakları fark edilebilecek, gözleri gelişti ancak irisi henüz oluşmadığından dolayı göz rengi hala yok. 24. hafta gebelikte bebeğin ilikleri oluştu ve kırmızı kan hücresi üretiliyor.

   22 Haftalık Gebelik

   24. haftalık gebelikte anne rahmi ortalama 2 cm ve göbek deliğinin üzerinde fark edilecek. Karın büyüklüğü hala sıkıntı yaratacak boyutlarda değil. Midede ekşime yaşanıyor olabilir. Bu nedenle ufak porsiyonlar ile beslenerek sindirim daha kolaylaştırılabilir. Aşırı ve hızlı yemek yemekten kaçınılmalıdır. 

   Hayat Akışı: Karın fazla büyümemiştir ancak ayaklar sıkıntı yaratacak kadar şişmiş olabilir. Bu şişliğin nedeni birçok organa etki eden gebelik hormonudur. Karında çatlaklar baş göstermiş olabilir. Gebe kadınların hemen hemen hepsinde karın çatlağı görülür. Çatlakların rengi ten rengi ile alakalı olarak değişebilir. Pembemsi ve kahverengi şekilde ortaya çıkabilir. Özellikle karın bölgesi dahil, göğüslerde, kalçada, bacaklarda çatlak oluşumu söz konusu olabilir. Çatlakları önleyebilmek adına henüz bir krem ya da losyon geliştirilememiştir. Ancak cilt için nemlendirici kremler kullanarak kuruluk giderilebilir. 22. Hafta gebeliğe ulaşan bir anne adayından 5 – 6 kilo kadar alması beklenir.

   Vajinal Akıntı: Bu haftalarda vajinal akıntıda artış yaşanabilir. Ped kullanarak oluşabilecek koku engellenebilir.

   Mide Yanması Ve Hazımsızlık: Büyüyen rahim mide yanmasında etkili olacaktır. Yoğun yaşanan mide yanmasını engellemek için yemeklerden önce ve hemen sonrasında fazla su ve sıvı tüketilmemelidir. Fazla sıvı ve yemeğin birbirine karışması ile mide ekşimesi çekilmez boyutlara ulaşabilir.

   Kabızlık: Rahim büyümeye devam ettikçe bağırsaklara uyguladığı baskı artıyor ve boşaltım daha güç bir hal alıyor. Bu sorunun üstesinden egzersiz hareketler ile gelinebilir. Özellikle kahvaltıda bir tutam dereotu tüketmek fayda sağlayacaktır.

   Baş Dönmesi: 22. Haftalık gebelikte rahim büyümeye devam ettikçe kan damarlarına baskı yapacak, bu durumda da beyne gerçekleşen kan akışı yavaşlayacaktır. Dolayısı ile bu durum baş dönmesine neden olacak. Gün içinde bolca su tüketmeye özen gösterilirse kan pompalanmasına yardımcı olunur.

   Bacak Krampları: Gebelikte Bacak krampları bazı doktorlara göre kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Oluşabilecek krampları önlemek için doğum öncesi vücuda alınan vitaminlerin ihmal edilmemesi gerekir.

   Göbek Deliği: 22. Haftalık gebelikte göbek deliği dışarı doğru fırlamış olabilir. Ancak paniğe gerek yok gebelik tamamlandıktan sonra normale dönecektir.

   ]]>
   21 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/21-haftalik-gebelik.html Mon, 03 Dec 2018 00:32:30 +0000 21. hafta gebeliğe kadar ulaşan bebek artık neredeyse bir muz büyüklüğünde. Annenin bedeninde can bulan bebek artık amniyotik sıvıda yutabilir annesinin menüsünden tadabiliyor. Anne karnındaki minik varlık bu hafta ortalam 21. hafta gebeliğe kadar ulaşan bebek artık neredeyse bir muz büyüklüğünde. Annenin bedeninde can bulan bebek artık amniyotik sıvıda yutabilir annesinin menüsünden tadabiliyor. Anne karnındaki minik varlık bu hafta ortalama 350 gr. Ağırlığında ve 27 cm uzunluğunda olacaktır. Miniğin cildi, sinir sistemi ve hayati organları gelişmekte ve her geçen gün daha da olgunlaşmaktadır. Anne dışarıdan bebeğinin hareketlerini kolaylıkla hissedebilecektir. 

   21. Hafta gebelikte artık kaş ve göz kapakları oluşmuş durumdadır. Eğer anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kız ise vajinası muhtemel oluşmaya başlamıştır. Henüz sindirim sistemindeki yapı çalışması tamamlanmamışsa da bağırsakları rahatlamakta, genel anlamda bebek amniyotik sıvıdan yutabiliyor ve bu durumda sindirim sistemini olgunlaştırmaktadır.

    Bebeğin gelecekte ihtiyaç duyacağı sinir yolları büyük hızla gelişiyor. Fakat hala bebek hareketlerini kontrol edemiyor. Şayet anne bedeninde ikiz bebek taşıyor ise bu hafta bebekler birbirinin farkına varacaktır. 21. haftalık gebelikte bebeğin mucizevi bir şekilde ayak ve el tırnakları büyüyor. Ancak kaygılanmaya gerek yok çünkü kendine zarar vermemesi için tırnakları son derece yumuşak bir yapıda olacak.

   Anne İçin Gebeliğin 21. Haftası

    Karın ve göğüs her geçen gün biraz daha büyürken ufak çatlaklar fark edilebilir. Bu çatlaklar bazen kırmızı, mor ya da pembemsi bir renkte ortaya çıkabilir. Ancak çatlak her gebede oluşacak diye bir şart yok. Gebelikte aniden kilo alınmışsa muhtemel çatlak oluşacaktır. Rahim hala büyümeye devam ediyor, ancak karın henüz hareketleri kısıtlayacak kadar büyük olmadığı için gebeliğin rahat haftalarından biri yaşanıyordur.

   21 Haftalık Gebelik

   21. hafta gebelikte bebeğin hareketleri rahatlıkla hissedilebilir. Fakat hala hissedilmiyorsa endişelenmeye gerek yok. Kilolu gebeler bedeninde taşıdıkları miniğin hareketlerini biraz daha geç hissedebilir.

   Gebeliğe normal kilolarda başlamış kadın 21. Hafta gebeliğe ulaştığında ortalama 6 kilo kadar almış olacaktır. Fakat her gebe için bu oran değişebilir. Bazı gebeler daha az kilo alırken bazı gebe daha fazla alabilir.

   Hayat Akışı: Vücutta yağ üretiminde artış yaşandığı için yüzde sivilce açığa çıkmış olabilir. Sivilce sorunu yaşayan gebeler yüze zarar vermeyecek sabunlar ile gün içinde iki defa yüzünü yıkayarak bu sorunu hafifletebilir. Bu haftalarda varis sorunu da açığa çıkmış olabilir. Gebelik ilerledikçe bacak damarlarında baskı meydana gelir, progesteron düzeyi artıkça da varis sorunu açığa çıkabilir. Şayet ailede varis problemi varsa bu sorun daha fazla açığa çıkabilir. Anne karnındaki miniğin hareket ve tekmeleri bu hafta daha güçlü olacaktır.

   21. hafta gebelikte sırt ağrıları yaşanabilen ve süre daha devam edecek sıkıntılar arasındadır. Gebelik hormonları, rahmin her geçen gün büyümesi ve duruş bozuklukları sırt ağrısı için yeterli nedenlerdendir. Gebelik için normal belirtiler arasında olsa da oldukça acı çekilmesine neden olabilir. Masaj acıyı hafifletmek için faydalı olabilir.

   Kanayan Diş Etleri: Dişlerde kanama ve iltihaplanma oluşabilir. Şekerli gıdalardan kaçınmak ve yemek yedikten sonra dişleri fırçalamak diş sağlığı için önemlidir.

   Cilt Değişimleri: Saç ve tırnaklar inanılmaz bir şekilde hızlı uzayabilir. Gebelik hormonları vücutta sirkilasyonu hızlandırarak tırnak ve saçlara daha fazla besin gitmesine yol açar. Bu sayede de saç ve tırnaklar daha çabuk uzar.

   Gaz Sıkıntısı: 21. Gebelik haftasına ulaşıldı ve rahim her geçen gün büyüyor ve bağırsaklara baskı artıyor. Bu durumda gaz problemine neden oluyor. Bolca lifli gıdalar ve su içmeye özen göstererek bu sıkıntı biraz olsun hafifletilebilir.

   ]]>
   23 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/23-haftalik-gebelik.html Mon, 03 Dec 2018 19:30:48 +0000 23. haftalık gebelik, Bedeninizde taşıdığınız minik yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve yarım kilo ağırlığında olacaktır. bu ayı sağlıklı bir şekilde tamamladığında şu anki ağırlığının iki katına çıkacak. Ci 23. haftalık gebelik, Bedeninizde taşıdığınız minik yaklaşık 30 cm uzunluğunda ve yarım kilo ağırlığında olacaktır. bu ayı sağlıklı bir şekilde tamamladığında şu anki ağırlığının iki katına çıkacak. Cildi transparan bir yapıda olduğu için kemikleri ve organları görünüyor. İlerleyen haftalarda yağ depolama işlemi gerçekleştikçe transparan görünümden kurtulacak. Anne kıyafetlerinin altından bebeğinin nasıl hareket ettiğini bu haftalarda fark edebilir. Akciğerlerde kan damarları her geçen gün daha da gelişmekte. Bebeğiniz dışarıdan gelecek yüksek seslere artık aşina.

   Anne İçin Gebeliğin 23. Haftası

   23. gebelik haftasında karnınızın alt kısmında ‘’linea nigra’’olarak adlandırılan kahverengi bir çizgi dikkatinizi çekebilir. Bu kahverengi çizgi aslında her zaman oradaydı ancak gebelik hormonları sayesinde görünüm kazandı.

   Hayat Akışı: Özellikle yoğun bir günün ardından ve gebelik yaz aylarına denk gelmişse bileklerde ve ayaklarda şişlik fark edilebilir. Bacaklarda yaşanan dolaşımın az olması nedeni ile şişme ve ödem oluşabilir. Gece yatarken sola doğru yatmaya çalışın ve ayaklarınızı mümkün olduğunca yukarıda tutun. Uzun süre oturmaktan ve ayakta kalmaktan kaçının. Egzersiz hareketleri alışkanlık haline getirin ve egzersiz yaparken olabildiğince rahat ayakkabılar tercih edin. Aşırı terleme başlamış olabilir. Bu durumu dengelemek için bolca sıvı tüketmeye özen gösterin. Eller, avuç içleri ve ayaklarda anormal bir terleme fark edilmiş ise mutlaka doktorunuza başvurun.

   23 Haftalık Gebelik

   Her geçen gün kilo almaya devam ediyorsunuz. Normal kilolarda gebeliğe başlamışsanız 23. Gebelik haftasına kadar yaklaşık 5 kilo almanız gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir konu da her gebe kadın aynı oranlarda kilo alacak diye bir şart yoktur. Fakat bu haftadan sonra kilo artışınız artacaktır. Gebeliğe eğer düşük kilolarda başlamışsanız gebelik tamamlanıncaya kadar 12 – 18 kilo kadar alınması tavsiye edilir. Normal kilolarda gebeliğe başlamışsanız 11 – 15 kilo kadar artış normal kabul edilmektedir.

   İştah Patlaması: 23. Gebelik haftasında iştah artışı yaşamanız gayet doğal. Bedeninizde büyümesi ve gereken bir bebek var. Ancak beslenirken tercih edilen gıdaların sağlıklı gıdalar olduğuna emin olmalısınız.

   Unutkanlık: Sürekli bir şeyleri unutuyor olabilirsiniz. Gebelik hormonları nedeni ile unutkanlık yaşamanız doğal. Bu sorun gebelikten sonra ortadan kaybolacaktır.

   Horlama: Horlama gebeliğin en bilindik belirtilerindendir. 23. Haftalık gebelikte ve devamında horlama ile başınız dertte olabilir. Horlama burun tıkanıklığı nedeni ile gerçekleşiyorsa burun bandı kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

   Ellerde karıncalanma: Gebelik sürecinde yaşanan şişme, el bileklerine baskı uygulayarak uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olur.

   Diş eti Kanaması: Diş etlerinde tahrişe neden olabilecek şekerli gıdaları tüketmekten ve sakız çiğnemekten vazgeçin.  Her yemekten sonra mutlaka dişleriniz fırçalayın ve gebelik döneminde bir kez de olsa diş muayenesine gidin.

   Fetal Hareketler: 23. Haftalık gebeliğe ulaştığınızda artık bedeninizde bir can bulunduğunu hareketler ile daha iyi anlayabilirsiniz. İleri ki haftalarda daha şiddetli olacak bu hafif hareketlere şükretmelisiniz.

   ]]>
   20 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/20-haftalik-gebelik.html Tue, 04 Dec 2018 16:12:58 +0000 20. haftalık Gebelikte, anne karnındaki bebeğinizin cinsiyetini artık ultrason yardımı ile öğrenebilirsiniz. Bebek bu hafta itibari ile ortalama 300 gr. Ve 17 cm uzunluğunda olacaktır. Bebek anne karnında bacağını kıvırd 20. haftalık Gebelikte, anne karnındaki bebeğinizin cinsiyetini artık ultrason yardımı ile öğrenebilirsiniz. Bebek bu hafta itibari ile ortalama 300 gr. Ve 17 cm uzunluğunda olacaktır. Bebek anne karnında bacağını kıvırdığı için  boy ölçüsü almak pek kolay olmayacak. Gebeliği takip eden doktor bebeğin bütün uzuvlarını teker teker ölçebilir. Bütün bu ölçümler bebeğin gelişimini takip edebilmek için oldukça önemlidir.

   Bedeninizde can bulan bebek bu haftalarda yutkunmak ve nefes almak için hazırlık yapıyor. Vücut uzuvları birbiri ile orantılı geliştiği için geçen haftalara oranla artık kafası çok büyük bir görünümde değil. Cildi değişik katmanlarda oluştuğu için henüz karmakarışık bir yapıda. Cilt yapısının üst kısmında 4 adet katman bulunuyor. Ciltte bulunan bu katmanlar bebeğin parmak izinin oluşmasını sağlıyor. Henüz oldukça zayıf bir görünümde olsa da vücudu yağ depolamaya başladı.

   20 Haftalık Gebelik

   20. haftalık gebelikte en heyecanlı gelişme bebeğin dişlerinin çıkmaya başlamasıdır. Diş oluşumu diş etlerin altında gerçekleştiği için bebek doğduktan 6 – 9 ay sonra açığa çıkacaktır. Anne karnında mucizevi bir yolculuk içinde olan bebeğin bağırsakları, midesi, karaciğeri ve vücudundaki bütün organlar oluşumunu tamamlamak üzere.

   Bebek 20. Haftalık gebelikte parmağını emiyor. Parmağını emmesi sindirim sistemi için bir nevi alıştırma oluyor. Ayrıca bebek bu haftalarda mekonyum adı verilen ve sindirim nedeni ile oluşan yapışkan ve siyah renkte bir sıvı üretimi başladı. Üretimi gerçekleşen bu siyah ve yapışkan sıvı bağırsaklarda depolanıyor.

   Bebeğinizin cinsiyetini bu hafta ultrason yardımı ile öğrenebilirsiniz. Şayet bebeğinizin cinsiyeti kız ise rahmi oluşmaya başlamış olacaktır. Şayet bebeğinizin cinsiyeti erkek ise testisleri olması gereken yere doğru yükselmeye başlamıştır.

   20. Hafta Gebelikte Anne

   Bu hafta gebeliğinizin tam yarısın dasınız. Artık bebeğinizi daha rahat hissediyor olacaksınız. Fakat henüz hissedemiyorsanız paniklemenize gerek yok, ilk gebeliğini yaşayan anne adayları bedeninde taşıdığı miniğin hareketlerini biraz daha geç hissedebilir.

   20. haftalık gebelikte ciltte bazı bölgelerde koyulaşmalar fark etmiş olabilirsiniz. Göğüs ucunun etrafı koyu bir renkle çevrilmiş olabilir. Ancak gebelik hormonları nedeni ile ortaya çıkan bir sorundur ve doğumdan bir süre sonra normale dönecektir.

   Hayat Akışı: Tebrikler gebeliğinizin yarısını geride bıraktınız. Bu haftalarda ihtiyacınızı karşılayacak kadar demir aldığınızdan emin olmalısınız. Gebeliğiniz süresince bedeninizde büyüttüğünüz bebeğin ve plesantanın demire ihtiyacı olacaktır. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için meyve, sebze, mineral, karbonhidrat ve gerekli vitaminlerden ihtiyacınızı karşılayacak şekilde bir beslenme programı oluşturmalısınız.

   Baş Dönmesi: Kalabalık ortamlar baş dönmesine neden olabilir. Rahatlayabilmek için rahat kıyafetler tercih edin ve rahat ortamlarda bulunun.

   Bacak Krampları: Vücudunuzda kan akışını kolaylaştırabilmek için fırsat buldukça ayağınızı yukarı kaldırmaya çalışın ve bolca sıvı tüketmeye özen gösterin.

   Karında Kaşıntı: 20. Haftalık gebelikte karında kaşıntı başlaması çok normaldir. Bu kaşıntı cildin gerilmesinden kaynaklanmaktadır. Devamlı nemlendirici kullanarak cildinizi tahrişlerden karşı koruyabilirsiniz. Eğer kızarıklık karnınızı tamamen kaplamışsa ve ne yaparsanız yapın rahat değilseniz doktorunuza danışmalısınız.

   Cilt Değişimleri: Tırnaklarınız ve saçlarınız eskiye oranla daha çabuk uzuyor olabilir. Ayrıca tırnaklarınız en ufak bir darbede kırılabilir. Bütün bu gelişmelerin nedeni gebelik hormonlarıdır. Çene ve yüz bölgesinde tüylenme yaşayabilirsiniz. Ancak korkmayın doğumdan sonra bu sorunda diğerleri gibi ortadan kaybolacaktır.

   Vajinal Akıntı:<]]> 19 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/19-haftalik-gebelik.html Wed, 05 Dec 2018 02:09:10 +0000 19. Haftalık gebelikte anne karnında gelişim mücadelesi veren bebeğin 5 duyu organı gelişiyor. Bedeninizde varlığın kulakları sizin ve babasın sesini duyabilecek kapasiteye ulaşmıştır. Bedeninizde can bulan varlık bu haf 19. Haftalık gebelikte anne karnında gelişim mücadelesi veren bebeğin 5 duyu organı gelişiyor. Bedeninizde varlığın kulakları sizin ve babasın sesini duyabilecek kapasiteye ulaşmıştır. Bedeninizde can bulan varlık bu hafta ortalama 240 gr ağırlığında ve 15 cm uzunluğunda olacak. Bebeğiniz 19. Hafta itibari ile cildini korumaya yarayan verniks üretimine başlıyor. Vernik üretiminin amacı bebeğin cildinin yumuşak ve esnek olmasını sağlamaktır. Bebeğinizin artık tat alma, duyma, dokunma, beyin dokusu ve görme kabiliyetleri gelişiyor.

   Bebeğinizin cinsiyeti kız ise gebeliğin 19. Haftasında 6 milyon kadar yumurta üretmiştir bile. Doğum gerçekleşene kadar bu sayının üzerine 4 milyon civarında daha yumurta eklenecektir. Bedeninizde ki minik varlığın inanması güç ama parmak izi de belirginleşmiştir. Henüz çok zayıf olmasına rağmen yağ depolamaya başlamış ve depoladığı yağ gün geçtikçe aratacaktır.

   19. haftalık gebelikte anne; gebelik döneminde bacaklarda oluşum gösteren kramplar gebeliğin en bilindik belirtilerindendir. Fakat gebelikte oluşan bu krampların neden kaynaklandığı tam olarak bilinememektedir. Bacak kramplarına eşlik eden el ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşukluğun neden kaynaklandığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu sıkıntılar vücudun şişen bölgelerinin sinirlere yapmış olduğu baskıdan kaynaklanmaktadır. Her geçen gün biraz daha hamile görünümü kazanıyorsunuz. Alt karın bölgesinde bir ağrı ortaya çıkabilir. Fakat 19. Haftalık gebelikte oldukça sık görülen ve bir müddet daha devam edecek bir sıkıntıdır.

   19 Haftalık Gebelik

   Hayat Akışı: ikinci 3 aylık döneme girdiniz ve hızla kilo alıyor olabilirsiniz. Yaklaşık 6 kilo kadar almış olabilirsiniz. Rahim her geçen gün büyüyor ve alt karnı ağrısına neden oluyor. Bu ağrı rahmin büyümesi ve kilo artışından dolayı ortaya çıkıyor. Kaygılanmayı gerektiren bir sorun değil, ancak ağrı şiddetli boyutlarda ise doktora danışmakta fayda var.

   19. haftalık gebeliğe ulaştınız ve sürekli kendinizi sallanıyor gibi hissediyorsunuz. Çok normal çünkü ağırlık merkezi her geçen gün değişiyor. Ağırlık merkezinin değişim göstermesi ile beraber sırtınızda da bir ağrı açığa çıkmış olabilir. Ağrıya hafifletmek için duruş pozisyonunuza dikkat etmelisiniz.

   Baş dönmesi: Aniden pozisyon değiştirdiğinizde başınızın döndüğünü hissedebilirsiniz. Gebelikte baş dönmesi kan dolaşımının azalmasından kaynaklanmaktadır. Yavaş hareket etmeye ve bol su tüketmeye özen gösterin

   Burun Tıkanıklığı: Burnunuz fark edilecek kadar şişmiş ve nefes almanızı güçleştirmiş olabilir. Burun bantları kullanarak bu sorunu hafifletebilirsiniz.

   Kabızlık: Kabızlık problemi yaşıyorsanız tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekecek. Lifli ve sıvı gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

   Bacak Ağrısı: Geceleri uykudan bile uyandıracak derecede bacaklara giren kramplar daha çok 19. Haftalık gebelikte görülebilir. Acı hissini biraz da olsun azaltmak için yatmadan önce bacaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

   Alt Karın Ağrısı: Rahim her geçen gün büyümeye devam ediyor ve onu destekleyen lingmentlerde esneme yaşanıyor. Dolayısı ile alt karın ağrısına maruz kalıyorsunuz. Ani hareketlerden kaçınmalısınız. Çünkü ani hareketler oluşan ağrıyı daha keskin hale getirebilir.

   Sırt Ağrıları: 19. Haftalık gebelikte rahim oldukça büyümüş olabilir. Rahim büyüdükçe ağırlık merkezi ön tarafa doğru değişir ve bu durumda sırta daha fazla baskı uygulanır. Dinlenmek için kendinize vakit yaratın.

   ]]>
   18 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/18-haftalik-gebelik.html Wed, 05 Dec 2018 03:14:29 +0000 18. haftalık gebelikte bebeğinizin hareketlerini fark edebileceksiniz. Bedeninizde can bulan varlık bu hafta ortalama 200 gr ağırlığında ve 14 cm uzunluğunda olacaktır. Artık bebeğiniz plasentadan daha büyük. 18. haftalık gebelikte bebeğinizin hareketlerini fark edebileceksiniz. Bedeninizde can bulan varlık bu hafta ortalama 200 gr ağırlığında ve 14 cm uzunluğunda olacaktır. Artık bebeğiniz plasentadan daha büyük.

   18. haftalık gebelikte şayet bebeğinizin kalbinde bir sıkıntı mevcut ise ultrason yardımı ile fark edilebilecektir. Bebeğiniz içeride şu an bacak ve kollarını esnetebiliyor. Dolaşımı gerçekleşen kan cildinden görülebilmekte ve kulakları da bulunması gereken yerde. Bebeğin cinsiyeti eğer erkek ise cinsel organları oluşum aşamasında, kız ise rahmi ve fallop borusu oluşuyor. Bebeğin akciğerleri büyük bir hızla olgunlaşıyor. Dış dünyaya ait sesleri duymaya başladı. Bu yeti 3 aylık dönemin sonuna kadar bütünüyle tamamlanacak. Artık bedeninizde sergilediği hareketleri hissedebileceğiniz kadar gelişti. 18. Haftalık gebelikte bebeğin cinsiyeti ultrason filmi ile öğrenilebilir.

   18. haftalık gebelikte anne; rahminiz şu anda göbeğin tam altına konumlanmış durumda. Gebeliğiniz henüz fark edilmese de karnınızda büyüme fark edebilirsiniz. Çoğu gebe 18 – 20 haftalık gebeliklerde detaylı bir ultrason yardımı ile bebeğinin sağlıklı gelişip gelişmediğini öğrenir.

   Hayat Akışı: Sürekli kendinizi aç hissedebilirsiniz. Yaşadığınız iştah patlaması bu haftalarda gayet normal. Gebelik boyunca sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek sizin elinizde. Bu haftalardan itibaren vücudu sıkıca saran kıyafetler yerine daha rahat kıyafetler giymeyi tercih etmelisiniz.

   18 Haftalık Gebelik

   Gebeliğin 2. Üç aylık döneminde kan basıncında düşüş yaşanabilir. Yataktan kalkarken ya da otururken aniden hareket etmeyin. Baş dönmesi yaşayabilirsiniz. 18. Haftalık gebeliğe ulaştınız ve muhtemel kendinizi gayet iyi hissediyorsunuz. İlk 3 aylık döneme göre enerji patlaması yaşayabilirsiniz.

   Unutkanlık: 18. Haftalık gebelik ile beraber unutkanlık ortaya çıkmış olabilir. Gün içinde bazı şeyleri unutmanız gayet normal. Kendinize kızmaktansa önemli şeyleri not almayı deneyebilirsiniz.

   İştah: Bu haftalarda iştah artışı yaşayabilirsiniz. Mide bulantılarını geride bıraktığınız için doğal olarak iştahınız da artış yaşanıyor. Bebeğiniz için, sağlıklı ve vitamin ağırlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın.

   Varis Damarları: Eğer varis damarlarınız ortaya çıkmışsa, ağrı ve kaşıntıya neden oluyorsa varis çoraplarından yararlanabilirsiniz.

   Fetal Hareketler: 18. Hafta gebelikte karnınızın içinde tuhaf sesler geliyorsa muhtemel bu sesler bebeğe ait olacak. Fakat henüz hissetmemiş olabilirsiniz. Telaşlanmanızı gerektirecek bir durum yok kısa bir süre sonra hissedebilirsiniz.

   Ayaklarda Ve Bileklerde Şişlik: Vücut sıvı depolamaya devam ettikçe ayak ve bileklerde şişme yaşamanız gayet normal. Ayaklarınızda oluşan şişliği azaltabilmek için fazla ayakta kalmamaya özen gösterin ve ayaklarınızı fırsat buldukça yukarı kaldırın.

   Cilt, Tırnak Ve Saç değişimleri: Hamilelikte söylemesi üzücü ama egzama, sivilce ve ciltte lekeler ortaya çıkabilir. Bu tür cilt sorunları gebeliğin bilindik belirtilerindendir. Nedeni ise gebelik hormonlarıdır. Ayrıca saçlarınız daha çabuk uzuyor ve eskisinden daha gür. Ama sevinmeyin doğumdan sonra eski halini alacaktır. Tırnaklarınızda eskiye oranla daha çabuk uzuyor ve daha kırılgan. Bütün bu değişimler gebelik sonlandığı zaman normale dönecektir.

   Mide Yanması: Mide yanması hamilelik döneminde açığa çıkabilecek en yaygın belirtilerdendir. Porsiyonlarınızı küçültün, besinleri daha fazla çiğneyin ve ağır ağır yiyin. Yemeklerin arkasından hemen uzanmayın, dik oturmaya çalışın ve tükettiğiniz gıdalardan acı olan her şeyi iptal edin.

   Bacak Krampları: En tatlı uykunun ortasında bacağınıza giren bir kramp yüzünden acı ile uyanabilirsiniz. Nedeni tam olarak belli olmasa]]> 17 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/17-haftalik-gebelik.html Wed, 05 Dec 2018 20:15:30 +0000 17. Haftalık gebelikte anne karnında yaşam mücadelesi veren bebeğin yaşamsal kabiliyetleri gelişiyor. Bu hafta bebek yaklaşık bir avuç kadar olacak. Bebeğin ağırlığı 140 gr. Boy uzunluğu ise ortalama 14 – 15 cm kadar ol 17. Haftalık gebelikte anne karnında yaşam mücadelesi veren bebeğin yaşamsal kabiliyetleri gelişiyor. Bu hafta bebek yaklaşık bir avuç kadar olacak. Bebeğin ağırlığı 140 gr. Boy uzunluğu ise ortalama 14 – 15 cm kadar olacaktır. Artık miniğin beyni kalbini yönetiyor, bu sayede ritmler düzene giriyor. Doğduktan sonra ihtiyacı olacak yutkunma ve emme kabiliyeti gelişiyor.

   17. haftalık gebelikte anne, kilo artışı artmış olabilir. Rahim gün geçtikçe genişliyor. Henüz karnınız fazla büyümediği için dış dünyadan gebeliğiniz anlaşılmayabilir. Daha önce doğum yapan anne adayları bu haftalarda bebeğin hareketlerini fark edebilir. Fakat ilk defa gebe olan anne adayları bebeğin hareketlerini hissedebilmek için 1 – 2 hafta daha beklemelidir.

   17 Haftalık Gebelik

   17. haftada kendinizi gayet rahat hissediyor olabilirsiniz. Çünkü gebeliğin neden olduğu belirtiler yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Ağırlık merkezi her geçen gün değiştiğinden dolayı denge kurmakta zorlanabilirsiniz. Düşme riskini azaltmak için topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalısınız. Hazımsızlık ve mide ekşimesi sıkıntılı anlar yaşamanıza yol açabilir. Vücuttaki hormonal ve fiziki değişimler hazımsızlığa ve mide ekşimesine neden olmaktadır. Ayaklarda ve bileklerde bu haftalar ile beraber şişme fark edilebilir. Şişmenin önüne geçebilmek için egzersiz hareketler yapın ve bol su tüketin.

   17. haftalık gebeliğe ulaşıncaya kadar yaklaşık 4 – 5 kilo kadar almış olabilirsiniz. Normal kilolarda gebeliğe başladıysanız gebelik tamamlanıncaya almanız gereken kilo 11 – 16 kilo kadardır. İkinci üç aylık gebelik döneminde her hafta yaklaşık olarak yarım kilo daha alabilirsiniz.

   İştah Artışı: İştah artışı bu haftalarda açığa çıkabilir. Bebeğiniz her geçen gün büyüyor ve daha çok besine ihtiyaç duyuyor. Açlığınızı bastırmaya çalışmayın açlık hissettiğiniz an yemek yiyin. Ancak tükettiğiniz gıdaların ne kadar sağlıklı olduğuna dikkat edin.

   Mide Yanması Ve Hazımsızlık: Eğer büyük bir porsiyondan sonra midenizde aşırı yanma hissediyorsanız sakın uzanmayın ve dik durmaya oturmaya çalışın.

   Sırt Ağrıları: Sırt ağrılarınız sizde çok sıkıntı yaratıyorsa masaj yaptırabilirsiniz. Ya da sırtınıza destek amacı ile yastık koyabilirsiniz.

   Gaz: Rahminiz her geçen gün büyüyor ve rektuma uyguladığı baskı artıyor. Bu sayede siz de kaslarınızı kontrol etmekte güçlük yaşıyor olabilirsiniz. Gaz sorunu yaşamamak için yemeğinizi yavaş yavaş yiyin. Yemeği ne kadar hızlı yerseniz daha fazla hava yutmuş olursunuz. Bu durumda da gaz birikimi yaşarsınız.

   Baş Dönmesi: Susuz kalmadığınız dan emin olmalısınız. Çünkü susuzluk baş dönmesine yol açabilir. Gün içinde en az 1,5 – 2 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz. Eğer egzersiz hareketleri düzenli bir şekilde uyguluyorsanız su miktarını biraz daha arttırmalısınız.

   Horlama: Havasız bir odada yatıyorsanız horlamanız daha çok artacaktır. Ayrıca burun tıkanıklığı sıkıntınız varsa yine horlayabilirsiniz. Burun tıkanıklığını gidermek için burun bantlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca yastık sayınızı arttırarak daha rahat bir gece geçirebilirsiniz.

   Çatlaklar: 17. Haftalık gebelik çatlak oluşumları için yeterli bir süredir. Ancak gebelikte oluşan çatlakların çoğu zaman genetik olduğu düşünülmektedir. Aniden kilo alanlarda çatlaklar daha fazla açığa çıkar. Bu nedenle ani kilo alımlarından kaçınmalısınız. Çatlaklar için nemlendirici krem ve losyonlar kullanabilirsiniz.

   ]]>
   16 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/16-haftalik-gebelik.html Thu, 06 Dec 2018 15:48:22 +0000 16 Haftalık Gebelik, Gebeliğin on altı haftasında artık ayakları yere daha sağlam basan kötü endişe ve düşünceleri kendi içinde yenebilen daha emin ve daha kontrollü bir anne adayısınız. Enerjinizin yükselmesi ile kend 16 Haftalık Gebelik, Gebeliğin on altı haftasında artık ayakları yere daha sağlam basan kötü endişe ve düşünceleri kendi içinde yenebilen daha emin ve daha kontrollü bir anne adayısınız. Enerjinizin yükselmesi ile kendinizi daha huzurlu, mutlu ve sağlıklı hissettiğiniz bir dönemdir. Gittikçe ağırlaşan vücudunuz uzun ve oldukça hareketli bir günden sonra ayakta çok kaldığınızdan dolayı kendinizi bitkin ve çok yorgun hissetmeye devam edersiniz. Eğer çalışan bir bayan iseniz doğum iznine çıkarak  işe başlayana kadar hamileliğiniz ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi araştırarak ileriye dönük planlar yapmaya başlamalısınız. on altıncı haftaya kadar bebeğinizin sağlığı için en az iki defa mutlaka doktor kontrolünden geçmiş olmanız gerekir. Doktorunuz kontrol amaçlı özel kan testleri yapar. Doktorunuz daha önceden eğer bu testleri yaptırmadı ise doktorunuza giderek bu testleri mutlaka yaptırmalısınız. Yapılan bu tür testler hem bebeğiniz için hemde sizin için sağlığınız için gereklidir. Bu yapılan testlerin içinde şunlar var; belli hastalık türlerine karşı bağışıklık testleri ve kan grubu, kan sayımı gibi. Bu testler oldukça önemli ve yapılması gerekli olan basit testlerdir. Bebeğinizin gelişimini mutlaka merak ediyorsunuzdur bununla ilgili bilgi sahibi olmak istiyor iseniz bebek gelişi ile ilgili kitapları okursanız daha bilgili bir anne adayı olursunuz. Eğer bu yapacağınız ilk doğumunuz değil ise kardeşi ile birlikte bu kitapları okumanız iki kardeş arasında bağ kurmanıza fayda sağlamaktadır. Eğer kromozom sorunları yaşayan bir bebeğe sahip anne kategorisine giriyor iseniz doktorunuz sizden Koryonik Villus testi yada Amniyosentez testlerinden birini mutlaka yapmanızı ister. Bu testlerin yapılması daha önceki haftalarda da istenmiş olabilir ancak on altıncı hafta ile sonrasında yapılması daha net sonuçlar vermektedir. Plesenta ile bebeğinizin anne karnındaki konumunu kontrol etmek amacı ile yapılan bu testler sonucunda doktorunuz ultrason testide belki ister.

   16 Haftalık Gebelik Annedeki Değişim

   Bazı bayanlar bebeklerinin en ufak hareketlerini bir kelebeğin kanat çırpışını benzetirler. Bu haftalarda hissettiğiniz bu hareketler oldukça güçsüz ve minik canlanma hareketleridir. Bebeğinizin hareketlerini hala hissetmedi iseniz gebeliğin on altıncı haftasından sonra içinizde kıpırtılar hissetmeye kendinizi hazırlayın. Bu durum dünyanın en güzel duygusudur. Bu haftaların sonunda hem bebeğinizi hemde kendinizi risk altına sokacak durumlardan uzak durmanız gerekir. Gebelikte on altıcı hafta sonrasında mide bulantıları giderek hafifleyecek ve hamileliğinizin en güzel haftalarına girmiş olacaksınız. Bu haftadan sonra iştahınız daha çok artacak minik bebeğiniz onu beslemeniz için sizi yönlendirmeye başlayacaktır. Bebeğiniz aç olduğu zaman sizde açlık hissedeceksiniz ve bebeğiniz beslemek için sizde besleneceksiniz. Yeterli ölçüde beslenmeye ve beslenir iken çeşitliliğe çok dikkat etmelisiniz. Doktorunuz sizi bu konuda muhtemelen geceleri yatar iken yan yatarak uyumanızı tavsiye edecektir. Sırt üstü yattığınızda kalpten çıkan damarlara baskı uygular. Sizin için en uygun yatma şekli sol tarafınıza yatarak uyumaktır. Gebeliğinizin on altıncı haftasında hala kabızlık sorunu yaşamanız gayet normaldir. Çünkü bağırsaklarınızın çalışmasında hala yavaşlık vardır. Kabızlık sorununu gidermek için bol sıvı ve içi posalı gıdalar yemenizde fayda vardır. Bol egzersiz, su, tahıllı besinler, içi posalı yiyecekler, sebze ile meyve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığından dolayı sindirimi de kolaylaştıran etkiye sahiptir. Gebeliğinizin on altıncı haftası ile on altıncı hafta sonrasında vücudunuzun güneş gören bölgeleri ve yüzünüzde lekeler oluşur. Oluşan bu lekeler eğer çok derin oluşmamış ise hiç endişe yapmayın kalıcı değildir zamanla kendiliğinden geçer. Östrojen hormonundaki artışta ciltte lekelenmelere sebep olur. Gebeliğinizin on altıncı haftasında sizden üçlü tarama testi mutlaka istenir. Down sendromu olan bir bebek taşıyıp taşımadığınızın anlaşılabilmesi için oldukça ö]]> 15 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/15-haftalik-gebelik.html Fri, 07 Dec 2018 10:03:48 +0000 15. haftalık gebelikte henüz siz farkında olmasınız da minik bebeğiniz kıpırdanmaya başladı. Bu hafta bedeninizde taşıdığınız bebeğinizin ağırlığı ortalama 70 gr, uzunluğu ise 10 cm kadardır. Kulakları artık kaf 15. haftalık gebelikte henüz siz farkında olmasınız da minik bebeğiniz kıpırdanmaya başladı. Bu hafta bedeninizde taşıdığınız bebeğinizin ağırlığı ortalama 70 gr, uzunluğu ise 10 cm kadardır. Kulakları artık kafasının yanlarında yerini almış durumda. Gözleri ise yüzünün ön kısmına konumlanıyor. Bebeğiniz el, ayak parmaklarını oynatabilir, dış dünyaya uyum sağlayabilmek için nefes egzersizleri yapıyor.

   15. haftalık gebelikte bebek üst solunum kanallarında amniyotik sıvıyı hareket ettirebiliyor. Bu sayede akciğerinde ilkel hava kesecikleri gelişiyor. Kolları bacaklarından daha kısa ve eklemlerini oynatabiliyor. Göz kapakları henüz kapalı ancak ışığa karşı duyarlılığı artıyor. Bu hafta cinsiyetini öğrenmek için uygun bir hafta olabilir. Fakat bebeğin anne karnında ki pozisyonu cinsiyetini öğrenmek için engel olabilir.

   15 Haftalık Gebelik

   15. haftalık gebelik itibari ile bebeğinizin vücudunu kaplayan tüyler oluşmaya başladı. Bu hafta bebeğin kemik yapısı da sertleşecek. İçinizde büyüttüğünüz bebek bu aralar daha çok nefes alış-verişleri ve parmağını emerek vakit geçiriyor.

   15. haftalık gebelikte anne; gebelik hormonu birçok alanda etkili olduğu gibi diş ve diş etlerinde de etkili olmuştur. Dişlerinizde iltihap oluşması muhtemel sıkıntılar arasında. Gebelikten önce son derece sağlıklı olan dişleriniz bu haftalardan sonra eskisinden daha hassas ve kanamaya meyilli olabilir.

   Karnınız da eskiye bakarak bir büyüme fark edebilirsiniz. İlerleyen haftalarda gebelik sürecinizi takip eden doktor rahminizi ölçmeye başlayabilir. Rahim ölçümleri ile doğum eyleminin gerçekleşeceği gün hakkında fikir edinilebilir. Ruh halinizde sürekli bir değişim yaşıyor olabilirsiniz. Yaşamınızda ki heyecanlı değişimler yoğun stres yaşamınıza yol açabilir.

   Hayat Akışı: Şu ana kadar yaklaşık 3 – 5 kilo kadar almış olabilirsiniz. Gebelik hormonları nedeni ile burun tıkanıklığı ya da gebelik nezlesi yaşayabilirsiniz. Gebelik döneminde amniyosentez yaptırmayı düşünüyorsanız bu testi 18. Haftaya kadar yaptırmalısınız. Amniyosentez ile bebekte oluşabilecek genetik ve kromozom bozukluklar tespit edilebilir. 15. Haftalık gebelikte biraz daha fazla hamile görünümü kazanmış olabilirsiniz.

   Baş Ağrısı: Gebelikte açığa çıkan baş ağrısı hormonlar, stres ve yorgunluk sebebi ile ortaya çıkabilir. Karanlık odada geçireceğiniz birkaç dakika faydalı olabilir.

   Gaz: Hormon değişimleri gaza yol açabilir. Bu nedenle gaz yapacak gıdalardan uzak durmalısınız.

   Mide Yanması Ve Hazımsızlık: Bu haftalarda mide bulantınız kaybolduğu için daha fazla açlık hissedebilirsiniz. Bir anda çok fazla yemek yerseniz bu durum mide de yanma ve hazımsızlık sorununa yol açar. Bu nedenle ufak porsiyonlarda ve sık aralıklarla yemek yemeye özen göstermelisiniz. Bu sayede sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

   Uykusuzluk: Uykusuzluk ve uykuya dalmakta çok güçlük yaşıyor olabilirsiniz. Gebe kadınların %65’i uykusuzluk problemi yaşayabilir. Daha rahat uyuyabilmek için hamile yastıklarından yararlanabilirsiniz. Uykuya geçmeden önce eşinize yaptıracağınız masaj da sizi rahatlatacaktır.

   Alt Karın Ağrısı: Rahminizi destekleyen kaslar her geçen gün esnemeye başlıyor,  bu durum alt karın ağrısına neden olabiliyor. Gebelikte alt karın ağrısı gayet normaldir. Fakat ağrı çekilmez boyutlarda ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

   Varis Damarları: 15. Haftalık gebelikte varis damarları açığa çıkabilir. Oluşan varis damarları size herhangi bir zarar vermez. Ayaklarınızı yukarıda tutarsanız kan akışını hızlandırabilirsiniz. Gebelikte ortaya çıkan varisler doğumdan sonra diğer belirtiler gibi ortadan kaybolacaktır.

   ]]>
   10 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/10-haftalik-gebelik.html Fri, 07 Dec 2018 10:23:59 +0000 10 haftalık gebelik, Bebeğin 10. Haftada  kemikleri ve kıkırdakları yavaş yavaş oluşmaktadır. 10. Haftada yaklaşık olarak 2.5 cm dir. Gelişimin en kritik haftası ve organ ve dokularının yavaş yavaş geliştiği haftadır. Bebe 10 haftalık gebelik, Bebeğin 10. Haftada  kemikleri ve kıkırdakları yavaş yavaş oluşmaktadır. 10. Haftada yaklaşık olarak 2.5 cm dir. Gelişimin en kritik haftası ve organ ve dokularının yavaş yavaş geliştiği haftadır. Bebeğiniz bu dönem de sıvı yutabilmektedir. Böbrekleri, bağırsakları, beyni ve karaciğeri gelişmeye başlıyor ve hamileliğiniz boyunca devam ediyor. Bebeğinizin elleri  bileklerine doğru esneyip ayakları da vücudunun önünde birleşiyor.  Alnında beyninin gelişmesinden dolayı geçici bir şişkinlik meydana gelmektedir. Ağzının içinde dişler oluşmaya başlıyor ve eğer bebeğiniz erkekse testisleri testeron yapmaya başlıyor. 10. Haftanın sonunda bebeğinizi fetal dönemden çıkıp büyüme hızında doğuştan gelen özürlülük ve sakatlık riskini azaltmaya başlayacaktır. Aynı zaman da solunum ve sindirim sisteminin gelişimine katkıda bulunacaktır.   

   Bu hafta da bebeğiniz yutma işlevini de yapmaktadır. Amniyotik sıvı yutmaktadır. Bunu doğumdan sonra nefes alması için bir süreç olarak düşünün. Amniyotik sıvı ayrıca solunum ve sindirim sisteminin gelişimine katkıda bulunur. 10. Haftada artık bebeğinizin kalp atışlarını duymaya başlayacaksınız. 10. Haftadan itibaren karnınız şişmeye başlayacak ve artık hamile kıyafetler giyeceksiniz. Hamilelik boyunca dar kot pantolonlar, topuklu ayakkabılar, dar bluzlar ve sütyenler giymemelisiniz. Rahat ve spor kıyafetler giymeye hem kendi sağlığınız için hemde bebeğinizin sağlığı için giymelisiniz. Bu dönemde vücudunuz bağırsaklarınızı tembel yaptığı için gaz sancısına sebep olabilir. Bunun için bol su için, egzersiz yapın ve sebze yemeye özen gösterin. Gazlı içecek ve yiyeceklerden uzak durun. 10. Haftada alacağınız kilo yaklaşık olarak 1.5 kg civarında olmalıdır.  Uzmanlar hamilelik boyunca alacağınız kilonun 15 kiloyu geçmemesi gerektiğini söylemektedirler. İlk 3 ay boyunca sürekli mide bulanması ve kusmalarınız olacaktır.  3. Ayın sonunda mide bulantısı ve kusmalar ortadan yavaş yavaş kaybolacaktır. 

   10 Haftalık Gebelik

   Yapılan araştırmalarda kadınların %50’si 14. Haftadan itibaren mide bulantılarının azalacağını söylemiştir.  10. Haftadan itibaren aşermeleriniz başlayacaktır. Fakat çok yemek yemekten uzak durmanız gerekecektir. Canınızın istediği bir şeyi aşırıya kaçmadan azar azar yemeniz lazım. 10 haftada midenizde yanmalar olmaya başlayacaktır. Bu yüzden hamileliğiniz boyunca tüm asitli içeceklerden uzak durmanız ileri ki dönemlerde rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlayacaktır. Hamileliğiniz boyunca ani hareket yapmayın ve ağır eşyalar kaldırmayın.  Hormonlarınızın değişmesi ile cildiniz de veya vücudunuzda akne oluşumları olacaktır ve buda normaldir. Hamileliğiniz ilerleyen dönemlerinde geçecektir. Hamilelik dönemin de basur olma ihtimaliniz çok yüksek. Ama korkmanıza gerek yok katı gıdalardan uzak durun ve bol bol kayısı tüketin. Hamilelik sonrası basur sorununuz kalmayacaktır. 10. Haftadan itibaren idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimaliniz çok yüksek. Hamilelik boyunca doktorunuzun verdiği ilaçlar kesinlikle kullanmayın. Bebeğinize zarar verebilirsiniz.

   Hamileliğinizin rahat geçmesi için yapılacaklar

   Mısır gevrekleri, taze meyveler, kuru meyveler ve hafif pişmiş sebzeler yemeyi tercih edin

   Bol su tüketin ve egzersiz yapmaya başlayın

   Katı gıdalardan uzak durun az az sık sık yiyin

   Sürekli yürüyüşe çıkın

   Sabahları aç karnına galeta simitlerinden tüketin. Midenizin bulanmasını engelleyecektir.

   ]]>
   Gebelik Haftaları https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/gebelik-haftalari.html Sat, 08 Dec 2018 04:59:37 +0000 Gebelik, anne adayının yumurtalıklardan atılan yumurtanın, baba adayından gelen sperm ile buluşması sonucu oluşur. Bu buluşma sonucu oluşan embriyonun gelişimi ile beraber anne adayının bedeninde birçok değişim yaşanmay Gebelik, anne adayının yumurtalıklardan atılan yumurtanın, baba adayından gelen sperm ile buluşması sonucu oluşur. Bu buluşma sonucu oluşan embriyonun gelişimi ile beraber anne adayının bedeninde birçok değişim yaşanmaya başlanır.

   Rahim içine konumlanan bebeğe ilk 8 hafta embriyo adı verilir, 8 haftadan sonra ise rahim içindeki bebek fetus olarak tanımlanır. Gebeliğin 8. Haftası tamamlanana kadar olan döneme’’embriyonik dönem’’ 8. Haftadan sonra gelen dönemlere ise ‘’fetal dönem’’denir.

   42 hafta gebelik süreci tamamlanıncaya kadar anne adayının vücut yapısında inanılmaz mucizevi değişimler yaşanır. Normalde gebelik dönemi, son adet tarihinden itibaren 40 hafta kadar sürer. Ancak bu süre bazen 38 haftada sonlanabilir, bazen de 42 haftaya kadar uzayabilir.

   Gebelik Haftaları

   Gebelik Haftalarında Anne Ve Bebeğin Yaşadığı Değişimler

   Gebeliğin 1. Haftası: Gebeliğin ilk haftası aslında henüz hamileliğin başlamadığı bir dönemdir. Kadın 28 günde bir adet gördüğünden dolayı, geciken adet ile gebelik şüphesi oluşur. Kadında döllenme en son adet tarihinden itibaren gelen 15 gün süre içinde gerçekleşir. 15 gün sonunda yumurtlama gerçekleştiğinde döllenme oluşur ve bebeğin anne bedenine konumlanması 4 haftayı bulur. Dolayısı ile de aslında ilk 4 hafta anne bedeninde henüz bebek yoktur.

   Gebeliğin 2. Haftası: Gebeliğin 2. Haftasında henüz gebe olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Anne bedeninde aslında çok büyük değişimler yaşanıyor, fakat annenin bu değişimlerden haberi yok. Beklediğiniz adet dönemi oluşmadı, hormonlarınız mükemmel çalışıyor ve vücudunuz gebelik için hazırlanıyor.

   Gebeliğin 3. Haftası: Anne bedeninde konumlanan embriyo henüz nokta kadar ve rahim içine yerleşmeye başladı. Fizyolojik olarak gebelik olmasa da biyolojik olarak gebelik süreci başlamış durumda. Döllenen embriyo rahim içine ilerleyecek ve anne bedeninde progesteron hormonu üretimi başlayacak. Progesteron hormonu her gebelik haftasında daha fazla artacak. Normalde vücut progesteron hormonu üretmekte, ancak gebelik sürecinde üretim daha fazla olmaktadır.

   Gebeliğin 4. Haftası: Bedeninize konumlanan mucize varlık 1 mm den daha ufaktır. Henüz hamile olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz. Bu haftanın sonunda beklediğiniz adet dönemi büyük ihtimalle gerçekleşmeyecektir. Adet gecikmesi nedeni ile gebelik testi yaptırmak için en uygun dönem bu dönemdir. Şayet gebelik oluşmuş ise;

   • Yorgunluk,
   • Göğüslerde hassasiyet
   • Bel ağrısı
   • Uyku hali
   • Ruh halinde değişimler yaşanabilir.

   Gebeliğin 5. Haftası: Gebelik 5. Haftaya ulaştığında mucize yolculuğa başlayan bebek 1,5 mm uzunluğunda olacaktır. Bu hafta ile beraber ve devamında miniğin kalbini oluşturacak bir tabaka gelişecektir. Bebeğin beyni, omurilikleri, kemik ve kas yapısı artık şekil almaya başlayacak. Bebeğin gelişimine destek vermek için folik asit kullanmaya başlamalısınız. 5. Hafta gebelikte uygulanan ultrason muayene ile gebelik kesesi fark edilebilir. Ancak bebekte henüz kalp atışı fark edilmeyebilir.

   Gebeliğin bu haftalarından itibaren mide bulantısına maruz kalabilirsiniz. Mide bulantısı daha çok 6. Haftadan itibaren başlar ve 14. Haftaya kadar devam eder.

   Gebeliğin 6. Haftası: 6. Hafta gebelikte bedeninizdeki bebeğinizin boyu 6 mm kadar olacaktır. Bu hafta itibari ile doktor muayenesinde bebeğin kalp atışı takip edilebilir. Bebeğin el ve ayakları, çenesi, akciğeri, damağı ve burnu oluşum sürecinde olacaktır.

   Bu haftaya kadar 1-2 kilo kadar almış ya da henüz hiç kilo almamış olabilirsiniz. 6. Hafta gebelikte göğüslerinizde şişlik ve göğüs uçlarınızda renk farklılığı olabilir. Bu durum gebeliğin yaygın belirtilerindendir. Ayrıca mide yanması problemi ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. 25 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/25-haftalik-gebelik.html Sat, 08 Dec 2018 12:14:25 +0000 25. haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek nefes alabilmek için hazırlık aşamasında. Anne karnında büyük yaşam mücadelesi veren minik varlık bu hafta 700 gr ağırlığında ve ortalama 35 cm uzunluğundadır. Mi 25. haftalık gebelik döneminde anne karnındaki bebek nefes alabilmek için hazırlık aşamasında. Anne karnında büyük yaşam mücadelesi veren minik varlık bu hafta 700 gr ağırlığında ve ortalama 35 cm uzunluğundadır. Minik varlığın bu döneme kadar buruşuk olan teni artık pürüzsüzleşti ve artık neredeyse yeni doğan bir bebek görünümüne büründü. Akciğerlerinde var olan hava kesecikleri miniğin ilk nefesini alabilmesi için büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor.

   25. Haftalık Gebelik ve Anne; Gebeliğin 25. Haftasında hemoroit sorunu açığa çıkmış olabilir. Hemoroit gebeler için zarar teşkil eden bir sorun değildir. Ancak fazlaca ağrı ve acı hissi yaratabilir. Bu ağrı ve acı hissini azaltmak için beslenme alışkanlığına dikkat edilmeli ve bir takım değişiklikler uygulanmalıdır. Özellikle lif yönünden zengin gıdalar tüketmek hemoroit sorununu gidermek için etkili olacaktır. Kabızlığa yol açacak besinlerden de uzak durmak oldukça faydalı olacaktır. Vücutta tüy artışı fark etmiş olunabilir. Aslında vücutta yaşanan tüy artışı değildir. Tüylerin derecesi aynı fakat normal sürece göre olduğundan fazla uzamaya başlamıştır.

   Saçlarda göze çarpacak kadar gür ve canlı bir hal almıştır. Doğum sonrasında eski haline dönecektir. Diğer haftalara oranla 25. Gebelik haftasına ulaşıldığı zaman hareket kısıtlanması yaşanabilir. Anne adayı ve bedeninde taşıdığı bebek için herhangi bir sakınca teşkil etmediği sürece egzersiz hareketler yapılarak rahatlama sağlanabilir. Ancak egzersiz yaparken yorucu hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Egzersize başlamadan önce ısınma hareketleri ile vücudu alıştırmak daha yararlı olacaktır. Aynı zaman egzersiz hareketlerin yanında bol sıvı ve su tüketmeye de özen gösterilmelidir. 25. gebelik haftasına erişen anne adayının bu haftaya kadar alması gereken kilo 7 kilo kadardır. Gebeliğin devamında her hafta ortalama 500 gr kadar kilo alımı gerçekleşecektir.

   25 Haftalık Gebelik

   Belirtiler;

   Mide Yanması Ve Hazımsızlık: Midede gerçekleşen asit yanmasından dolayı göğüsleri ateş basıyor olabilir. Bu nedenle bu gibi sıkıntıları gidermek için yanmaya yol açabilecek gıdalardan uzak durulması gerekir.

   Diş ve diş eti problemleri: Gebelik döneminde diş ve diş etlerinde sorun yaşamak fazlaca karşılaşılan bir sıkıntıdır. Diş ve diş eti sağlığını koruyabilmek için diş temizliği titizlikle yapılmalıdır. Fazla oranda şekerli gıdalardan uzak kalmak ve diş kontrolü için mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir.

   Horlama: Gebelikte özellikle 25. Hafta gebelik ve devamında kaçınılmaz problemlerden bir tanesi de horlamadır. Horlama  derin uykudan uyandırıyorsa y oksijen eksikliği yaşanıyor demektir.

   Ellerde Uyuşma: Sürekli bir artış içinde olan kan hacmi el bileklerinde mevcut sinirlerde baskıya neden olur. Dolayısı ile ellerde uyuşma hissi oluşabilir. Bu sorunla baş edebilmek için akupunktur ideal yöntemler arasındadır.

   Varis Damarları: Artan kan hacmi kan damarlarında baskı uyguladığından dolayı bacaklarda ödem başlayabilir. Başlayan ödem varis damarlarının oluşmasına yol açar. Varis damarlarından korunabilmek için vücudu saran kıyafetler yerine daha rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

   Cilt Ve Saçlarda Yaşanan Değişimler: Gün içinde dökülmesi gereken saçlar artık gebelik hormonları nedeni ile yaşanan değişimden dolayı dökülmüyor ve bu sayede saçlar eskisinden daha gür ve canlı bir hal almıştır. 25. Hafta gebelik ve devamında el ve ayak tırnakları da normal döneme göre daha hızlı bir şekilde uzayabilir.

   ]]>
   18 Hafta Gebelik Bebek https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/18-hafta-gebelik-bebek.html Sat, 08 Dec 2018 19:11:23 +0000 GEBELİĞİN 18.HAFTASINDA YAŞANAN GELİŞMELER 18. hafta gebelik ve bebek 18. Hafta anne; Anne olma durumunu kanıksayan anne, bebeğine ait hareketlenme ile kapılarını araladığı yenidün GEBELİĞİN 18.HAFTASINDA YAŞANAN GELİŞMELER

   18. hafta gebelik ve bebek

   18. Hafta anne;

   Anne olma durumunu kanıksayan anne, bebeğine ait hareketlenme ile kapılarını araladığı yenidünyanın mutluluğunu tatmaya başlamaktadır. Bebek, anne karnında aslen yedi haftalıkken minik kıpırdanmalar yaşamakta fakat çoğu gebe hareketleri 18 ila 22. Haftalarda duyumsamaktadır. Anne duyduğu bu mesajla bebeği ile bağlarını güçlendirerek geçen bulantı döneminden sonra nefes almaya başlamıştır.

   Gebeliğin 18. Haftasında annede cilt değişimleri: Gebeliğin 18. Haftasında anne de lekelenmelerin çoğunlukla arttığı görülür. Damarlar daha yüzeysel gibi görünmekte ve cilt daha kırmızı durmaktadır. Bu görüntü anne adayını üzmemeli ve gebeliğin spesifik özelliklerinden olduğu düşünülerek anne olmanın tadı çıkarılmalıdır.

   Saç değişimleri yaşanabilir! Gebelerin daha önceki saç yapılarına göre; şayet kuru saçlara sahipse daha da kuru, yağlı yapıda saçlara sahipse daha da yağlı saç yapısının yaşanıyor olması normaldir. Bazı anne adaylarında ise saçlar çok parlak ve daha canlı görünebilir. Bu da gebeliğin anne için olumlu yanlarından olarak kişiyi mutlu edebilir.

   18 Hafta Gebelik Bebek

   18. hafta annede kabızlık- mide yanmaları: Gebelikte artan karın hacmi ile artacak olan kabızlık sıkıntıları bu dönemde de yaşanıyor olabilir. Anne bilinçli olarak beslenmeli ve su tüketimine önem vermelidir. Demir içerikli ilaçlar ile vitamin içeren ilaçlar bazı anne adaylarının kabızlık şikayetlerini ve mide şikayetlerini artırabilir. Bu ilaçlarla birlikte suyu çok tüketmek ve günlük yorucu olmayan yürüyüşler yapmak iyi gelecektir. Posadan zengin besinler, bağırsakları ve mideyi güçlendirecek C vitamini içeren meyveler bolca tüketilmelidir. Mide yanmalarından kaçınmak için kızartma ile hamur işi grubundan mümkün olduğunca uzak kalmak gerekir.

   Kramplar kâbus olmasın! Anne için bu durum zorlayıcı olabilir. Eğer bulantılı dönem sona ermişse kalsiyum alımına önem vererek kramplar önlenebilir.

   18. hafta bebek gelişimi;

   18. Hafta gebelikte bebeğin Baş ile popo mesafesi ortalama; 13-14 cm. gram olarak da 200 gram kadar ortalama değerler verilebilir.

   Bu dönemde bacaklar ile kollar uzamaya devam etmektedir.

   Plasenta gelişimi hızla devam etmektedir.

   Ultrason ile bakıldığı zaman 18. Haftada bebek kalp oluşumu görünmekte, iç bölümleri gözlenebilinmekte, fakat kalp tam anlamıyla gelişimini tamamlamamış olmaktadır.

   Bebeğin anne karnında bu erken dönemde ses telleri ağlayabilecek kadar gelişim göstermektedir.

   Bebeğin tüm teni verniks denilen yağlı, beyaz madde ile büyük bir hızla kaplanmaktadır. Bu madde bebeği koruyarak gelişimine yardım etmektedir.

   Miniğin bu dönemde kıpırtıları annesi tarafından hissedilecek boyuta ulaşmış olabilir.

   ]]>
   27 Hafta Gebelik Anne https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/27-hafta-gebelik-anne.html Sun, 09 Dec 2018 09:05:54 +0000 GEBELİĞİN 27. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER Anne Karnındaki Bebeğin 27. Haftası Anne karnında büyük hızla gelişmeye devam eden bebek bu hafta ortalama 900 gr. Ağırlığında ve 4 GEBELİĞİN 27. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

   Anne Karnındaki Bebeğin 27. Haftası

   Anne karnında büyük hızla gelişmeye devam eden bebek bu hafta ortalama 900 gr. Ağırlığında ve 42 cm. uzunluğundadır.

   Bebek açısından bu haftalar son derece önemlidir. Anne karnındaki bebek bu haftalarda annesinin sesini tanıyacak ve annesine karşılık verebilecektir. Bebeğinize şarkılar söyleyerek onu mutlu edebilirsiniz. Anne karnında bebek 27. Haftasını uykuda ve büyük ihtimalle parmağını emerek geçirecektir. Beyin hücreleri hala gelişmeye devam ediyor ve bu durum uzun süre devam edecektir.  Bebeğin akciğerleri de artık olması gereken gibi…

   27 Hafta Gebelik Anne

   Bebek 27. hafta gebeliğin başlarında, gözlerini bilinçsiz bir şekilde hareket ettirebilecektir. Doktor bu haftalarda bebeğinizin kilosunun ve boy uzunluğunun standartların altında olduğunu söyleyebilir. Fakat paniğe kapılmayın, uygulanacak basit bir diyet programı ile kısa sürede bebeğinizi standart ölçülere çıkarabilirsiniz. Beslenme programında uygulayacağınız ufak değişimler ile bebeğinizin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda gereğinden fazla kilo alımınızı önlemiş olacaksınız.

   27. haftada anne karnındaki bebek geride kalan haftalara nazaran daha hareketli ve aktif olacaktır. Fakat bu durum her bebek için aynı değildir. Eğer bebeğiniz fazla hareketli değilse korkmayın. Bebeğinizin hareketleri her an takip etmelisiniz. Gün içinde bebeğin hareketlerinde azalma olmuş ya da hiç hareket hissedilmemiş ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bazen bebeğin uzun zaman hareket etmemesi bebeğin uykuda olduğunun da bir işareti olabilir.

   27. hafta Gebelikte Anne

   Rahminiz her geçen gün büyüyor ve bu nedenle oldukça zor anlar yaşıyor olabilirsiniz. Rahim büyüdükçe nefes alış-verişinizde sıkıntılar olabilir. Bu durum uyku sorununa neden olabilir. Yatarken yastığınızı eskisinden daha yüksek tutarsanız daha kolay nefes alabilirsiniz. Bu haftalarda göbek deliğiniz de dışarı doğru fırlamış olabilir. Ancak bunu sorun yapmayın doğumdan sonra diğer organlarınız gibi göbek deliğiniz de eski halini alacaktır.

   Kasılmalar yaşayabilirsiniz: Kasılmalar ve sık ve düzenli seyrediyorsa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Düzenli kasılmalar erken gelen bir bebek için belirti olabilir. Fakat kasılmalar farklı aralıklarda ve düzensiz seyrediyorsa tamamen gebelik belirtisidir.

   Sık sık tuvalet ihtiyacı hissedebilirsiniz: Bebek büyüdüğü için aşağı doğru baskı uygular. Bu durumda da sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

   Göbek Çizginiz Daha Belirginleşebilir: 27. Hafta gebelik ve sonrasında göbeğin altında beliren çizgi daha dikkat çekici olacaktır. Göbek çizgisi her zaman vardır. Ancak gebelik hormonlarının etkisi ile renk değiştirerek daha da kalınlaşmıştır.

   ]]>
   14 Haftalık Gebelik https://www.gebelikhaftalari.gen.tr/14-haftalik-gebelik.html Sun, 09 Dec 2018 21:54:02 +0000 14. Haftalık gebelikte anne karnındaki bebek yaklaşık 40 gr. ağırlığında ve 9 cm. uzunluğundadır. Bebeğiniz her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor ve plasenta aracılığı ile besleniyor. Plasenta oluşmadan önce be 14. Haftalık gebelikte anne karnındaki bebek yaklaşık 40 gr. ağırlığında ve 9 cm. uzunluğundadır. Bebeğiniz her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor ve plasenta aracılığı ile besleniyor. Plasenta oluşmadan önce bebeğin ihtiyacını gideren vitellüs kesesi plasentanın oluşumu ile ortadan kayboldu. Her geçen gün bebeğinizin vücudu orantı kazanıyor. 14. Hafta ile beraber bebeğinizin kulakları kafasının yanlarına doğru gidiyor, gözleri ise artık birbirine daha yakın. Kaşları çıkıyor, birkaç haftaya ayırt edilebilecek kadar belirgin bir yüzü olacak. Bu haftanın en heyecanlı gelişmesi bebeğinizin artık gözlerini kısma kabiliyetini kazanmasıdır. Ayrıca yüzünü buruşturuyor, kaşlarını çatıyor, idrarını yapıyor ve büyük ihtimalle parmağını emebiliyor. Bebeğinizin minik böbrekleri artık idrar üretimine başladı, bebek kendini çevreleyen amniyotik sıvıdan kurtuluyor. Şayet bu haftalarda ultrasona girmeyi düşünüyorsanız parmağını emdiğini görebilirsiniz.

   14. haftalık gebelik ve bebeğiniz hızla uzamaya devam ediyor. Kafası vücuduna oranla daha büyük. Boynu uzuyor, kolları daha orantılı. Dalağı kırmızı kan hücreleri, karaciğeri safra üretimine başladı bile. Henüz ayakları çok minik olduğu için sizi tekmelese de bunu fark etmeyeceksiniz.

   Miniğin bağırsakları bu hafta ile beraber mekonyum üretimine başladı. Ayrıca vücudunu koruyacak ve lanugo adı verilen tüyler çıkmaya başladı.

   14. haftalık gebelikte anne, 2. Üç aylık döneme ulaştınız ve enerjiniz eskisinden daha fazla. Geçen haftalara bakarak mide bulantınız hafifledi ve göğüslerinizde ki hassasiyet kayboldu. Bu haftalarda kendinizi iyi hissettirecek planlar yaparak gebeliğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

   14 Haftalık Gebelik

   Ruh halinizde sürekli gel-gitler yaşıyor olabilirsiniz. Ancak fazla stres yapmamaya çalışın. Vücudunuzdaki hormon değişimi nedeni ile bu tür sıkıntılar yaşamanız gayet normal.

   Hayat Akışı: Karın ağrısı yaşamanız muhtemel, çünkü rahminizi destekleyen kaslar esnemeye başlayacak. Bu esneme de alt karın bölgenizde ağrıya neden olacak. 14. Haftaya kadar yaklaşık 3 – 4 kilo kadar almış olabilirsiniz. Bazı gebeler de kilo artışı daha fazla olurken bazı gebelerde daha az olabilir.

   Azalan Yorgunluk: Birinci üç aylık dönemi artık arkanızda bıraktınız ve yorgunluğunuzun azalması çok doğal. Plasenta oluştuğu için daha enerjik olacaksınız.

   Tuvalet Ziyaretlerinin Azalması: İkinci üç aylık dönemde geçen haftalara nazaran daha az tuvalet ihtiyacı duyacaksınız. Bu haftalarda bunun tadını çıkarmaya bakın, gelecek haftalarda yine sık sık tuvalet ziyaretine ihtiyacınız olacak.

   Sırt Ve Bel Ağrıları: 14. Hafta gebelikte sırt ağrılarını daha çok maruz kalabilirsiniz. Rahminiz genişlemeye devam ettikçe ağırlık merkeziniz değişime uğruyor ve bu nedenle ağrılarınız oluşuyor. Gebelik sürecinde anne adaylarının %75 kadarı sırt ağrılarına maruz kalabilir.

   Kabızlık ve Gaz: Kabızlık ve gaz sorunu progesteron hormonunun artması nedeni ile oluşan bir sıkıntıdır. Bu sıkıntıyı hafifletmek için sık ama küçük öğünler yemeye özen gösterin.

   Burun Tıkanıklığı: Gebeliğin neden olduğu hormonlardan dolayı mukoza zarlarında kan akışı artabilir. Gece uyumadan önce odanızı havalandırarak rahat edebilirsiniz.

   Varis Damarları: Varis genellikle bacak damarlarında ortaya çıkabilen bir gebelik sıkıntısıdır. Bebeğin beslenebilmesi için üretimi gerçekleşen fazla kan basıncı nedeni ile ortaya çıkabilir. Oluşan varis damarlarını tamamen engellemek imkansızdır. Ancak sürekli bacaklarınızı hareket ettirerek kan sirkülasyonunu en aza indirebilirsiniz.

   Sağlıklı Beslenin: Hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olmak hem de sağlıklı bir gebelik geçirmek için sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Çok şekerli gıdaları bu aralar hayatınızdan çıkarmalısınız.

   Geb]]>